Telefonda Şarjın Çabuk Bitme Sorunları | Sonsuz Teknoloji

Telefonda Şarjın Çabuk Bitme Sorunları

batarya

Cep telefonların şarjı bir takım sebepler ile bir süre sonra normalden daha çabuk bitebiliyor. Akıllı telefonunuzun ya da tabletinizin şarjı normalden daha kısa sürede bitiyorsa; bataryanızın ömrü bitmiş olabilir, planlı eskitmeye maruz kalmış olabilir ya da telefonunuzun bir takım ayarlarını değiştirmeniz gerekebilir.

Batarya Ömrünün Bitmesi

Akıllı telefon üreticileri; ürettiği bataryalara belirli bir kullanım süresi belirlerler. Örnek vermek gerekirse, Apple, ürettiği akıllı telefonlar için batarya kapasitesini 500 tam doluluk şarj olarak belirlemiştir. Batarya ömrü bittiği taktirde bataryayı değiştirmek dışında yapacak bir şey kalmaz.

Planlı Eskitme

Apple markalı cihazlarda çok sık karşılaştığımız bu yöntem, kimi zaman Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda da karşımıza çıkabiliyor. Üretici, dilediği herhangi bir modeli eskitmek için; yeni bir güncelleme yayınlıyor. Yayınlanan güncelleme ile akıllı telefonun artık eskisi gibi stabil olmamasının yanı sıra; güncellemenin bataryayı yüksek miktarda kullanması ile beraber, batarya ömrü de azalıyor.

Cep Telefonu Şarjın Çabuk Bitme Sorunu Nasıl Çözülür

Akıllı telefonunuzun pil ömrü bitmemişse ve planlı eskitmeye maruz kalmamışsa, yapabileceğiniz bir takım işlemler ve izlemeniz gereken yollar mevcut.

Cep Telefonu Şarjın Çabuk Bitme Sorununu Çözmek İçin;

5G Bağlantısını Kapatın

4.5G bağlantısını kapatmak, pil ömründe çok büyük bir artış yaşamanızı sağlayacaktır. Öyle ki, ülkemizde 4G alt yapısının tam oturmaması, çekim alanının çok dar olması nedeni ile akıllı telefonlar, en yüksek seviyede bağlantı kurabilmek için, ekstra enerji harcamak zorunda kalır. Bu da; akıllı telefonunuzun şarjının daha çabuk bitmesini de beraberinde getirir. İnternet kullanmadığınız zamanlarda mobil veriyi kapatarak batar ya enerjisinden tasarruf edebilirsiniz.

Titreşimi Kapalı Tutun

Akıllı telefonunuzun bütün titreşimlerini kapalı tutmanız ya da yalnızca dokunmatik ekran titreşimini kapatmanız, şarjınızın daha uzun sürede bitmesini sağlayacaktır.

Telefonunuzu Orijinal Şarj Aleti İle Şarj Edin

Cep telefonunuzu orijinal şarj aleti ile şarj etmeniz; oldukça önemli bir husustur. Orijinal olmayan, yan sanayi şarj cihazları telefonları tamamen şarj etmemenin yanı sıra, doğru akımı veremeyerek; telefonun daha uzun sürede şarj olmasına neden olabilir. Yanlış akım, orijinal olmayan şarj cihazı, yavaş dolum gibi unsurlar ise; telefonunuzun batarya ömrünün kısalmasına sebebiyet verir.

Arka plan uygulamaları kapatın

Telefonlarda olsun bilgisayarlarda olsun bataryayı harcayan en başta gelen sepeplerden biri de arka plan çalışan uygulamalardır. Arka plan çalışan uygulamaları kapatmak hem telefonunuzun hızlı çalışmasını sağlar hem de bataryayı daha uzun süre kullanmanıza olanak tanır. Bir uygulamayı açtığınızda sonra kapattığınızda aslında uygulama tamamen kapanmaz. Arka planda çalışmaya devam eder. Son sistemlerde sistem temizleme uygulamaları telefonla birlikte genelde mevcuttur. O yoksa bile telefonunuzn alt tarafında yer alan hızlı kullanam tuşlarından genelde kare olana bastığınızda arka plan çalışan uygulamalar sekmeler halinde görünecektir. Bunları yukarı ve ya sağa sola kaydırarak kapatabilirsiniz.

Bunların yanı sıra kullanılmayan uygulamaları telefondan kaldırmak telefon performansını önemli ölçüde etkileyen faktörlerdendir. Bu nedenle kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzdan kaldırın.

Bir yorum bırakınız...

*