Nintendo Switch Pro Controller Bilgisayarda Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Nintendo Switch Pro Controller Bilgisayarda Nasıl Kullanılır?

Nintendo Switch Pro Controller

Nintendo Switch Pro Controller güçlü cihaz olmasının yanı sıra yüksek bir fiyat etiketi var. Rahat yapısı ve dahili gyro-hareket desteği ile şimdiye kadar yapılmış en iyi Nintendo gamepadlerinden biridir.Bazı durumlarda, özellikle Valve’in Steam platformunu kullanarak PC’de ağırlıklı olarak oyun oynayanlar için, Switch Pro Controller’ı bir PC ile kullanmak aslında oldukça kolaydır. Ancak, Steam kataloğunun dışında veya emülatörler gibi diğer oyun uygulamalarında oyun oynuyorsanız, iş biraz zorlaşıyor.

Seçtiğiniz oyun ne olursa olsun, Switch Pro Denetleyicisinin bilgisayar ile nasıl kullanılacağına bakacağız.

Nintendo Switch Pro Conroller: Steam Oyunlarında Kullanma

Steam platformu, içerisinde bulundurduğu Nintendo Switch Pro Conroller desteği sayesinde, kullanıcıya kurulum konusunda kolaylık sağlıyor.

  • Steam’i başlattıktan sonra ayarlar menüsünü açın.
  • Ardından “Denetleyici” menü seçeneği
  • “Genel Denetleyici Ayarları”
  • Bu bölümde açılabilecek veya kapatılabilecek bazı seçenekleri göreceksiniz. Bunun yanı sıra bu kısımda “Switch Pro Yapılandırma Desteğini” etkinleştirebilirsiniz.

Varsayılan olarak, çoğu PC oyunu bir Xbox denetleyicisi kullandığınızı varsayar, ancak bu ayarlı olan butonlar bir Nintendo gamepadlerinden biraz farklıdır. Bu nedenle, Switch Pro denetleyicisinin X / Y ve A / B buton dizilimini tercih ediyorsanız,

  • ‘Nintendo Buton Düzenini Kullan’ seçeneğini de işaretlediğinizden emin olun.
  • Bunu ayarları tek tek oyun bazında yapmak isterseniz, kütüphanenizdeki başlığa sağ tıklayın ve “Steam Steam Kontrol Cihazı Yapılandırmasını Düzenle”yi seçin.

Bu, her oyun için özel bir butondizilimi yapmanıza izin verecektir. Burada, sahip olduğunuz Nintendo Switch Pro Conroller için jiroskop kontrollerinden, ana ekran düğmesinin aydınlatılmasına kadar başka özelleştirme seçenekleri de elde edeceksiniz.

Nintendo Switch Pro Controller: Diğer Windows Oyunları ve Uygulamalarıyla Kullanma

Steam Oyunlarında Kullanma

Steam’de oyun oynamayamıyor musun? Oyun oynamak için başka bir mağaza kullanmak veya bazı emülatörleri mi kullanman gerekiyor? Bu durumlarda Nintendo Switch Pro Denetleyiciyi kullanmak biraz daha zordur, ancak yine de mümkündür. Sadece bunu yapmak için farklı araçlara ihtiyacınız olacaktır.

Öncelikle, kolay seçenek olarak nitelendirebileceğimiz 8Bitdo Kablosuz Bluetooth Adaptörü satın alın. Amazon Türkiye’de ₺189,00 gibi bir fiyata sahip olan bu cihaz, Switch Pro Denetleyiciyi bir Windows bilgisayarına kablosuz olarakbağlamanızı sağlayacaktır.

Eğer Switch Pro Denetleyicinizi PC’nize bağlamak için ücretsiz bir yol arıyorsanız, merak etmeyin bu da mümkün.

Nintendo Switch Pro Controller ayarlar

 

Her şeyden önce, Nintendo cihazınızı PC’nize takmak için kontrol cihazınızın USB-C kablosuna ve x360ce adlı bir yazılıma ihtiyacınız olacak. Bu yazılım, Nintendo Switch Pro Conroller

ile bilgisayarınız arasında tanımlama yapacaktır. Bazı oyunlar 32 bit veya 64 bit olduğundan, aşağıdaki talimatları kullanarak hem x360ce’nin 32 bit sürümünü hem de x360ce’nin 64 bit sürümünü indirmeniz gerekmektedir.

Oyununuzun .Exe Dosyasını Bulun

Bu, oyununuzu başlatan dosyadır. x360ce, oynamak istediğiniz her oyun için ayrı ayrı ayarlanmalıdır ve bunu oyununuzun kurulu olduğu diskinize göre yönlendirmeniz gerekir.

X360ce.zip Dosyasını Oyununuzun .Exe Dosyasını İçeren Klasöre Kopyalayın

Oyunun kurulu olduğu klasöre girdikten sonra, küçük bir denetleyici simgesine sahip bir uygulama dosyası oluşturacak olan x360ce.zip dosyasını klasör içine çıkartın. Bu yazılımı açın. Ardından burada bir .dll dosyası oluşturmanız istenecektir. Oluştur’a tıklayın ve .dll dosyasını oluşturun.

Ayarları Otomatik Olarak Arayın

Bu işlem, .dll dosyası oluşturulduktan sonra gerçekleşecektir. Bu aşamada”İnternet’te Ara” özelliğini etkinleştirin. Ardından x360ce artık sizin için uygun bir Switch Pro Denetleyici düzenini arayacaktır. Burada İleri butonuna ve ardından Son’u tıklayın.

Butonları Test Edin

Ayarlanmış düğmelerle oynayın ve kendinize uygun olup olmadığını görün. İstediğiniz düzenlemeleri yapın, Kaydet’i tıklayın ve x360ce’yi kapatın.Ayarlarınız doğru şekilde yapıldıysa, Nintendo Switch Pro Conroller bir sonraki oyun maceranızda otomatik olarak algılanacaktır.

Tekrar tekrar X360ce’yi açmanız gerekmeyecektir. Bununla birlikte, Switch Pro Denetleyicisini kullanmak istediğiniz her oyun veya uygulama için yukarıdaki adımları izlemeniz gerekecektir.Bu nedenle, bunun yerine 8Bitdo Kablosuz Bluetooth Adaptörü almanız, kolaylık açısından işinize yarayacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*