Windows 10'da Klasör Paylaşma ve Paylaşılan Klasörleri Görüntüleme | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Klasör Paylaşma ve Paylaşılan Klasörleri Görüntüleme

Paylaşılan klasör

Windows, dosya ve klasörlerini bağlı olduğunuz yerel ağda diğer kullanıcılarla paylaşmanın mümkün olduğu kullanışlı bir özelliği yıllardır sunmaktadır. Birçok klasörü ev veya iş yeri ağınızda paylaşırsınız. Burada sorun paylaşılan klasörün yolunun unutulması veya klasörü tamamen ortadan kaldırmak için paylaşılan klasörün yolunu bulmaktır. Büyük bir paylaşım ağında iseniz, çok sayıda dosya paylaşmış olabilir ve önemli bir dosya gönderip göndermediğinizi hatırlamanız gerekebilir.

Bu makalede, dosyaları nasıl kolayca paylaşabilir ve paylaşılan dosyaları ve klasörleri Windows 10’da nasıl görüntüleneceğini göstereceğiz.

Klasör Doyası Paylaşma

Bir dosyayı belirli kişilerle paylaşmak için, paylaşmak istediğiniz klasöre sağ tık yapın “Şuna erişim verin” seçeneğine gelerek açılan menüden “Belirli kişiler” seçeneğini seçin.

dosya erişim izni

veya paylaşılacak olan olan klasöre girin ve üst pencerece menüsünde yer alan “Paylaş” sekmesini seçin buradan “Belirli kişiler“i seçin.

dosya erişim izni 1

Açılan pencerede sizin hesabınız dosyanın sahibi olarak görünecektir. Dosyayı paylaşmak istediğiniz kişilerin adlarını girmeniz gereken yeni bir pencere açılacaktır. Üst kısımdan açılır menüden eklemek istediğiniz hesabı seçebilirsiniz veya dosyanıza ağda olan herkes tarafından ulaşılmasını istiyorsanız “Everyone” seçeneğini seçip Tamam’ı tıkladıktan sonra, izin verdiğiniz kişiler yanında  “İzin Düzeyi” sütunundaki bir açılır menüyle görüntülenecektir.

dosya erişim izni 2

Üzerine tıklayın ve onlara sadece “Oku” ya da “Oku / Yaz” izni vermek isteyip istemediğinizi seçin. Birini paylaşım listesinden çıkarmak istiyorsanız, bunun için bir seçenek de vardır. Özel veya genel yapmasını sağlamak için kullanmak istediğiniz dosya yolunu tıklayın.

Windows 10’da Paylaşılan Dosyaları “Çalıştır” İle Görüntüleme

paylaşılan klasör

Paylaştığınız dosyaları görüntülemek için, “Çalıştır” kutusunu açmak için Win ve R tuşlarına aynı anda basın. “Fsmgmt.msc” yazın ve Enter’a basın. Paylaştığınız tüm dosyaları gösteren yeni bir pencere açılacaktır. Bu alanda paylan klasörün yolunu bulabilir ve kısa yol oluşturabilirsiniz.

PowerShell ile Paylaşılan Dosyaları Görüntüleme

powershell paylaşım

PowerShell’i açmak için, Windows arama seçeneğine PowerShell’in ilk birkaç harfi yazmaya başladığınızda  PowerShel karşınıza çıkacaktır. PowerShell’i açtıktan sonra aşağıdaki komutu yazıp enter’a basın.

Get-WmiObject -class Win32_Share

Paylaştığınız tüm dosyaların bir listesini göreceksiniz. Paylaşılan dosyalarınız, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi benimkiyle aynı yerde görünecektir.

Bir yorum bırakınız...

*