Windows 10 Yeni Başlangıç Özelliği Bozuldu Mu? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Yeni Başlangıç Özelliği Bozuldu Mu?

windows 10 siyah ekran

Microsoft Windows 10 kullanıcıları için önemli bir özellik olan Windows 10 yeni başlangıç özelliği son güncelleme ile gözlerden kayboldu. Birçok kullanıcı bu özelliğin artık yerinde olmadığını ve bilgisayarın yeniden kurulumunun yapılamadığını söylüyor.

Eğer işler karıştıysa ve format atılmak isteniyorsa çok kolay bir şekilde bu işlemi gerçekleştiren özellik aslında kaybolmadı. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile bu konuya bir açıklık getirildi. Microsoft bu özelliğin sadece yerinin değiştiğini belirtti. Yeri değişen özelliği kolaylıkla bularak kullanabilir ve bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Sıfırlama işleminizi tek tuşla yapabilir ve fabrika ayarlarına hızlı bir şekilde dönebilirsiniz. Kullanıcılar tarafından hata olarak algılansa da durumun hata olmadığı açık bir şekilde ortada.

Özelliğe Nasıl Ulaşılabilir?

Öncelikle Windows 10 sürüm 2004 güncellemesi aldıktan sonra bu sorunun artış gösterdiğini belirtmekte fayda var. Sadece bu güncellemeyi alanlar değil güncelleme yapmayanlar da benzer sorunları yaşıyor. Yaklaşık 8 ay önce ortaya çıkan bu sorun özelliğin bir hata sonucu kaybolduğu fikrinin ortaya atılmasına neden oldu. Fakat sırasıyla şu adımları izleyerek yeri değişen özelliğe ulaşabilirsiniz.

windows başlangıç sorunu

  1. Windows 10’da “Ayarlar” uygulamasına gidin.
  2. Daha sonra “Güncelleştirme ve güvenlik” başlığına geçilir.
  3. Sol tarafta yer alan menüden “Kurtarma” seçeneği tıklanır, “Bu bilgisayarı sıfırla” başlığı altında “Başla” butonuna  basın.
  4. Daha sonraki adımda ise dosyalarınızı nasıl kaydedeceğiniz sorulacak. Eğer yerel diske kaydedecekseniz yerel, bulut üzerinden çevrimiçi kayıt yapacaksınız bulut seçeneğini seçebilirsiniz.
  5. Daha sonra ise “Ön yüklü uygulamaları kurtar” seçeneğini işaretleyerek bilgisayarınızı yenileyebilirsiniz.

Bu adımları izledikten sonra bilgisayarı sıfırlayabilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yedeklemeler olacaktır. Eğer yedeklemelerinizi düzgün yapmazsanız veri kaybı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bu işlemi yapmadan önce özellikle harici bir diske yedekleme yapmak faydalı olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*