Normal Windows ve Windows Server Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Normal Windows ve Windows Server Arasındaki Fark Nedir?

windows

Microsoft, Windows’un bir çok farklı sürümü mevcuttur. Görünüm olarak normal Windows sürümü ve Windows Server sürümleri bir birleriyle aynı görünür, ancak her Windows sürümü birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Windows Pro’da olan bazı kullanım özellikleri Windows Home sürümünde bulunmaz. Windows Server normal Windows sürümlerinden çok daha farklıdır. Normal Windows normal kullanıcılar için gayet iyidir, Windows Server ise birçok bilgisayarı, dosyayı ve hizmeti yönetebilen profesyonel bir kullanım hizmeti sunar.

En son sürüm olan Windows 10 ve Windows Server 2016’nı yüklediğinizde,  görünüm olarak aynı masaüstüne, aynı başlat düğmesine ve hatta aynı görev görünümü düğmesine sahip olabilirler. Aynı çekirdeği kullanırlar ve aynı yazılımı çalıştırırlar. Örneğin, her ikisine de Photoshop veya Microsoft Office yükleyebilirsiniz.

Ancak arasında çok fazla farklılık vardır. Microsoft, Normal Windows sürümleri  normal kullanıcılar için Windows Server ise bir ağ üzerinden yönetilebilen hizmetleri çalıştıran bir sunucu olarak kullanacak şekilde tasarlanmıştır.

Yazılım

GUI (Graphical User Interface), Grafiksel Kullanıcı Arayüzü etkinleştirdiyseniz, Windows Server yüklendikten birkaç dakika sonra, iki İşletim Sistemi arasındaki ilk farklılığı gösteren bir Sunucu Yöneticisi ara yüzüyle karşılaşacaksınız. Bu uygulamada, Windows Dağıtım hizmetleri, DHCP hizmetleri ve Active Directory Etki Alanı Hizmetleri gibi sunucuya özgü özellikler kullanabileceksiniz. Bu özellikler bir işletim sisteminin diğer bilgisayarların ve cihazların uzaktan yönetilmesini, istemci makineler için statik IP adresinin oluşturulmasını, diğer bilgisayarların bir etki alanına katılması için bir ağ etki alanının kontrol edilmesini ve etki alanı kullanıcıları oluşturulmasını sağlar.

Ayrıca, Windows Server daha hızlı dosya paylaşımı için SMB Direct gibi özellikleri destekler, Esnek Dosya Sistemi için daha fazla destek sağlar, Windows Server Sunucu olmadan benzer özellikleri elde etmenin tek yolu Windows 10 Pro for Workstation kullanmaktır.

Donanım

Windows Server daha güçlü donanımı destekler. Windows 10 Pro’nun maksimum 2 TB RAM’i, Windows Server 24 TB’ı destekler. Sunucular, Hyper-V yoluyla birçok kullanıcıyı, bilgisayarı ve potansiyel VM’leri yönetmek arasında daha fazla RAM kapasitesini iyi bir şekilde kullanabilir.

Windows 10’un işlemcilerde de bir sınırı vardır. Windows 10 Home sürümü yalnızca bir fiziksel CPU’yu, Windows 10 Pro ise iki bilgisayarı desteklemektedir. Server 2016, 64 adet kadar soketi destekler. Benzer şekilde, Windows 10’un 32 bit kopyası yalnızca 32 çekirdeği destekler ve 64 bit sürümü 256 çekirdeği destekler, ancak Windows Server’ın çekirdek sınırı yoktur.

Bu özelliklere daha yakın bir şey elde etmek için, 4 CPU ve 6 TB RAM’i destekleyen Windows 10 Pro for Workstation’ı kullanılması gerekir.

Windows 10’un LTSB dalı gibi, Windows Server da çeşitli özelliklere sahiptir. Cortana, Microsoft Mağazası, Edge veya Zaman Çizelgesi’ni bulamazsınız. Edge yerine, Windows Server hala Internet Explorer kullanıyor ve normal web taramasını engellemek için kilitlendi. Google Chrome’u indirirken, indirmeyi tamamlamak için tüm Google’ın URL’lerine istisnalar eklemek zorunda kalırsınız. Windows Server’ın ekstra güvenliği, Internet Explorer’da ziyaret edilen neredeyse tüm web sitelerinde tanır.

Windows Server, bir Microsoft hesabı ile oturum açmayı desteklemediğinden, ayarlarınızı başka bir bilgisayardan getiremezsiniz. Bunun yerine, yerel bir hesapla veya etki alanı hesabıyla oturum açmanız gerekir.

Windows 10, sunucuya özgü özelliklerden yoksun olsa da, normal Windows sürüm güncellemeleri daha sık olur, Windows Server’da bulunmayan Zaman Çizelgesi ve Cortana gibi yeteneklere sahiptir ve kilitli değildir. Windows 10 ile Microsoft Hesabı ile oturum açarsanız başka bir bilgisayarda Microsoft mağazasını kullanarak yazılımlarınızı kullanabilirsiniz.

Windows 10, Telefon, Web Uygulamaları ve Linux için Windows Alt Sistemi gibi başka özelliklere de sahiptir. Bu özelliklerden bazıları, Windows Server’ın erişemediği Microsoft Mağazası’na dayanmaktadır.

Fiyat

Windows 7, 8 veya 8.1 lisansınız varsa, Windows 10’u ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Windows Server 2016 lisansları pahalıdır. Eğer bir işletme için Server kullanacaksanız tek lisans fiyatı 500 ile 6200 dolar arasında bir ücreti vardır. Çoğu alıcı bunun yerine Toplu Lisans paketlerini kullanır. Windows Server, öncelikle işletmeler için üretildiği için uygun şekilde fiyatlandırılır. Kişisel bilgisayarınız için bir Windows işletim sistemi düşünüyorsanız, en iyi seçim Windows 10’dur. Etkinleştirmek için Windows 7, 8 veya 8.1 sürümüne sahip olmak ve Windows 10’a yükseltmek yeterli olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*