Oyunlar’da Dolby Vision Nedir? ∞ Sonsuz Teknoloji

Oyunlar’da Dolby Vision Nedir?

Dolby Vision

Dolby Vision, Dolby’nin yüksek dinamik aralıklı (HDR) video içeriği için tescilli formatıdır. En son görüntüleme teknolojisinden yararlanan daha parlak, daha renkli ve daha keskin görüntüler elde edebileceğiniz birkaç formattan biridir.

HDR

HDR artık çoğu yeni TV’de standart bir özelliktir ve HDR10 yaygın temel bir formattır. HDR videonun birçok avantajı vardır: daha geniş bir renk gamı, daha iyi gölge ayrıntısı, 10 bit renk ve en yeni uyumlu ekranlarda daha yüksek tepe parlaklığından yararlanan göz alıcı vurgular.

İlgili : HDR TV Formatlarda Dolby Vision ve HDR10 Arasındaki Fark Nedir?

Dolby, HDR formatının avantajlarını oyunlar için Dolby Vision aracılığıyla oyunlara getirmeyi hedefliyor. Oyuncular için, genişletilmiş dinamik aralıktan ve ekranda daha fazla renkten daha fazlası var. Dolby Vision, oyunlar için HDR kalibrasyonu sorununu da çözmeyi amaçlıyor.

Oyunlar’da Dolby Vision için Gerekenler

Dolby Vision,  Xbox platformunda beta aşamasındadır. Microsoft’un Xbox Series X ve S konsolları  formatı destekleyen tek konsol. Sony, PlayStation 5’te oyun desteği için Dolby Vision’ı henüz duyurmadı. Dolby Vision, teorik olarak Sony’nin platformuna bir yazılım güncellemesiyle gelebilir, ancak bunun için bir planlama henüz görünmüyor.

Oyunlarda Dolby Vision’ın keyfini çıkarmak için Series X veya S konsola ve Dolby Vision’ı destekleyen bir TV veya monitöre ihtiyacınız olacak. Microsoft, Windows’a gelen format desteğini henüz açıklamadı.

TV’nin Dolby Vision Desteği Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Dolby vision destekli bir Xbox konsolunuz varsa TV’nizin oyun için Dolby Vision ile uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Konsolunuzu açın ve Xbox düğmesine basın. “Profil ve sistem” sekmesine geçmek için tampon düğmelerini (LB ve RB) kullanın. Aşağı kaydırın ve Ayarlar’ı ve ardından “TV ve görüntüleme seçenekleri”ni seçin.

Ardından, “4K TV ayrıntıları”nı seçin; Xbox, TV’niz tarafından hangi modların desteklendiğini bilgisini gösterecektir.

HDR Oyunlarının Geleceği

HDR desteği PlayStation 4 ve Xbox One gibi son nesil konsollarda mevcuttur. Dolby Vision oyunlarda şuan sadece Xbox oyun konsolunda kullanılabilse de yakın bir gelecekte hemen hemen her oyun platformunda karşımıza çıkacağı kaçınılmazdır. Dolby Vision’ın, oyunlar için yeni bir HDR standardı sunması beklenmektedir.

Bir yorum bırakınız...

*