Windows 10'da "S Modu" Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da “S Modu” Nedir?

windows-10-s modu

Microsoft’un Windows 10 PC’lerde “Windows 10 S Modu” bulunmaktadır. S Modun’daki PC’ler yalnızca Microsoft Mağazası’ndan uygulamalar yükleyebilir. Bu özellik Android ve İphone telefonlarda kendi mağazalarından uygulama yüklemesi gibidir. Ama isterseniz S Modun’dan çıkmakta özgürsünüz.

S Modu Nedir?

S Modunda Windows 10, daha sınırlı, kilitli bir Windows işletim sistemidir. S Modunda, uygulamaları yalnızca Mağaza’dan yükleyebilir ve yalnızca Microsoft Edge ile internette gezinebilirsiniz. Ayrıca Chrome veya Firefox yükleyemezsiniz.

Microsoft’un buradaki amacı güvenlik ve daha hızlı işletim sistemi kullanılması düşüncesidir. Windows, uygulamaları yalnızca Mağaza’dan çalıştıracağından, web’den gelen kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmeyecektir. Uygulamaları web’den yükleyemezsiniz; böylece, arka planda gizlenen ön yükleme işlemini veya önemsiz şeyleri yavaşlatan başlangıç ​​görevleri de yüklenmez.

S Modu ile Bing arama motorunu kullanılır. S Modundayken Microsoft Edge web tarayıcısı, Bing’i varsayılan arama motoru olarak kullanır. Edge’in varsayılan arama motorunu Google’a ya da S Mode’dan çıkmadan önce başka bir şeyi değiştiremezsiniz.

S Modunda Windows 10, PowerShell, Komut İstemi gibi komut satırlarını kullanamaz. Diğer çeşitli geliştirici araçları da sınırlar dışındadır. Ayrıca, Kayıt Defteri Düzenleyicisi aracılığıyla Windows Kayıt Defterine doğrudan erişiminiz yoktur.

Çalıştırmak istediğiniz tüm uygulamalar Microsoft Store’da mevcutsa, S Modu daha güvenlidir. Bu yüzden Microsoft başlangıçta okullar için S Mode’u kurdu. Apple iTunes ve Spotify gibi uygulamalar da dahil olmak üzere Microsoft Edge, Microsoft Office ve Store’da bulunan diğer her şeyi çalıştırabilir.

Bir iPhone veya iPad’de Apple’ın iOS işletim sistemine benziyor, bu da yalnızca App Store’dan uygulama yüklemenize izin veriyor. S Modu sizi Microsoft Mağazasında bulunan Windows uygulamalarıyla sınırlar.

S Modu Kullanmak İsteğe Bağlı

Windows 10’un S Modu isteğe bağlıdır. Çoğu Windows 10 PC, yazılımı her yerden çalıştırmanızı sağlayan standart Windows 10 Home veya Windows 10 Professional işletim sistemlerine sahiptir. S Mode ile birlikte gelen bilgisayarlar, ürün özelliklerinde “S Modunda Windows 10 Home” veya “S Mode’da Windows 10 Professional” olduğu belirtilir.

S Modunda bir bilgisayar satın alsanız bile S Modunu ücretsiz olarak kullanmayı bırakabilirsiniz. Ancak bir defalık bir karardır PC’yi S Mode’dan çıkardığınızda, S Moduna geri dönüş yapamazsınız. Microsoft’un bunu neden tek yönlü bir işlem yaptığı bilinmiyor.

Windows 10’un S Modu Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

Aslında pratikte basit başka uygulama yüklemeye izin vermiyorsa muhtemelen S Modu kullanıyorsunuzdur. Ama teknik olarak öğrenmenin yolu da elbette vardır. Windows 10”da Ayarlar> Sistem> Hakkında’ya giderek S Modu’nu kullanıp kullanmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Hakkında sayfasında, “Windows Özellikleri” bölümüne gidin.

S Mode ile bir Bilgisayar Almalı mıyım?

S Mode’dan ayrılmak kolay ve ücretsiz olması nedeniyle S Mode ile birlikte sunulan bir Windows 10 PC satın almanın dezavantajı yoktur. S Modu’nu istemiyor olsanız bile, S Modun’dan kolayca çıkış yapabilirsiniz.

S Modundan Nasıl Çıkılır?

S Modundan çıkmak için, PC’nizde Mağaza uygulamasını açın ve “S Modunu Kapat” seçeneğini arayın. Mağaza, S Mode’unuzu PC’nizden çıkararak size rehberlik edecektir.

 

Bir yorum bırakınız...

*

dosya ve klasörler windows 10

Windows 10’da Dokunulmaması Gereken Klasörler ve Dosyalar

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarda kişisel ve işletim sistemine ait klasörler ve ...
McAfee

McAfee Nedir Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet siteleri ve uygulamalar üzerinden pek çok yeni virüs cihazlarımızı tehdit ...
bilgisayar yedekleme

Bilgisayar Yedekleme Yöntemleri

Bilgisayar, üzerinden işlediğimiz bilgileri saklayan ve istediğimizde geri veren cihazdır. Bilgisayar, tablet, ...
footbal maneger 2021

Football Manager 2021 Tanıtıldı! İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Günümüzün en popüler oyun serilerinden biri olan Football Manager serisi, yeni oyunuyla ...
twitter sesli dm

Twitter Sesli DM Özelliğini Test Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde bazı güncellemeler alarak gündeme gelmeyi başaran Twitter, şimdilerde sesli dm ...
altyazı

Yabancı Film için Türkçe Altyazı İndirme Siteleri

Altyazı, yabancı dilde çekilen dizi, film ve belgesellerin orijinal seslendirilmesi nedeniyle kendi ...
göz yorgunluğu

Göz Yorgunluğunu Azaltan Android Uygulamalar

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için yazılmış, Linux ...
driectx

Bilgisayar DirectX Sürümü Öğrenme

Directx sürümü öğrenme her bilgisayar kullanıcısının merak ettiği oldukça kolay şekilde öğrenilebilen ...