Philadelphia Deneyi Işınlanmayı Buldu mu? | Sonsuz Teknoloji Philadelphia Deneyi Işınlanmayı Buldu mu? | Sonsuz Teknoloji

Philadelphia Deneyi Işınlanmayı Buldu mu?

Philadelphi

Philadelphia Deneyi ışınlanmanın bulunduğu ve uygulandığı iddia edilen deneydir. Philadelphia Deniz Tersanesi’nde inşa edilen USS Eldridge isimli savaş gemisi bu deneyin uygulandığı gemi olarak düşünülmektedir. Deney de ismini bu tersaneden almaktadır. II. Dünya Savaşı sırasında ABD ile Alman Nazi Gemileri arasında amansız bir mücadele gerçekleşmekteydi. Bu mücadeleyi kendi lehine çevirmek isteyen ABD, bir gemi inşa etti. Bu gemi jeneratörlerle kaplıydı. Söylentilere göre bu jeneratörler gemiyi radarda görünmez hale getirerek düşman gemilerinin görmemesi sağlanacaktı. Böylece savaş da bir avantaj elde edilmiş olacaktı. Bu jeneratörler çalışmaya başladıktan sonra olanlar ise efsane olarak dilden dile dolaşmaya devam etmektedir.

Philadelphia Deneyi Amacı Nedir?

Her ne kadar söylentiler bu deneyin amacının radarlardan gemiyi saklamak olduğunu belirtse de resmi hiçbir açıklamada bulunulmamıştır. Hatta söylentiler tam tersine radardan saklamak olmadığını belirtmektedir. Philadelphia Deneyi amacının gemiyi ışınlamak olduğu söylentiler arasında yer almaktadır. USS Eldridge, Philadelphia Deniz Tersanesi’nde denize açıldıktan ve jeneratörler çalıştıktan sonra yeşil-mavi renkte yansımalardan sonra ortadan kaybolmuştur. Kaybolduktan sonra bir anda yaklaşık 600 km uzaklıktaki Virginia’daki Norfolk Donanma Tersanesi’nde görüldüğü söylenmektedir. Tanıkların ifadesine göre tekrar Philadelphia Deniz Tersanesi’nde görülen geminin mürettebatından kimisi ölmüş, kimisi aklı dengesini yitirmiş kimisi ise bir takım uzuvları gemiye gömülmüş şekilde bulunmuştur.

Philadelphia Deneyi Gerçek mi?

Resmi yetkililer tarafından bu söylentiler her daim ret edilmektedir. Hatta USS Eldridge gemisinin olayların geçtiği iddia edilen zamanda nerelerde olduğuna dair günlükleri eksiksiz bir şekilde bulunmaktadır.

Aslında bu olay hakkında bildiğimiz bilgiler 1956 yılında yani olaydan 13 yıl sonraya dayanmaktadır. Takma adı Allende olan bir şahıs bu yıllarda Amatör yazar Jessup’a 50 ‘den fazla el yazısı mektup göndermiştir. Bu mektupta Einstein’ın sahip olduğu birleşik alan teorisinin gerçek olduğunu anlatmaya çalışmıştır. Bu sırada da Philadelphia Deneyi

olarak bu olayı kanıt göstermiştir. Bu deneyi Einstein ile beraber Tesla’nın da bulunduğunu ifade etmiştir. Jessup bu durumdan şüphelenmiştir. Fakat 1959 yılında şüpheleriyle birlikte hayattan ayrılmıştır.

Bu olay ta ki 1984 yapımı Philadelphia Deneyi isimli film yapılana kadar kapanmıştır. Al Bielek isimli bir adam filmi izledikten sonra 1988 yılında bu denemede kişisel olarak yer aldığını ve beyninin yıkandığını belirtmiştir. Anılarının ise filmi izledikten sonra depreştiğini belirtmiştir.

1994 yılında ise Valle isimli astrofizikçi bir dergide makale yayınladı. Deneyin hakkında bilgi sahibi olan kişilerden bilgilerini istedi. Bunu üzerine o dönemde başka bir gemide elektrikçi olan Dudgeon’dan mektup aldı. Dudgeon, özetle öyle bir deneyin olmadığını sadece yapılanın gemilerin manyetik imzalarını değiştirerek radarda görünmesini engellediklerini ifade etti.

Sonuç

Resmi kaynakların, resmi belgelerle yalanlamasına rağmen hala böyle bir deneyin olduğuna inanlar bulunmaktadır. Bunun bir sebebi çekilen filmdeki sahnelerin grafiksel olarak o döneme göre kaliteli olmasıdır. Bir başka sebebi ise insanların komplo teorilerine, gerçeklerden daha fazla değer vermesidir. Bunlara karşılık 2. Dünya Savaşı’nda atılan atom bombası da bir zamanlar gizli bir araştırmaydı. Gerçekleşince ortaya acı bir şekilde çıktı. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz düsturunu da bu bilgilere eklersek, Philadelphia Deneyi gerçekten var olup olmadığı halen tartışma konusudur. Bu da doğal karşılanmalıdır.

Bir yorum bırakınız...

*

ses gürültü engelleyici

Bilgisayarda Ses Gürültü Engelleme Programı

Son bir yıldır evden çalışmak artık yeni normalimiz olmuş durumdadır. Durum böyle ...
İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...
google takvim

Google Takvim Masaüstü Bilgisayarda Çevrimdışı Kullanılabiliyor mu?

Google Takvim, masaüstü kullanıcıları için bir dönem çevrimdışı olarak kullanılabiliyordu. Ancak 2018 ...
Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...