Projektör Nedir? Nasıl Çalışır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, seminer gibi aktivitelerde tercih edilir.

projektör

Projektör aslında okul dahil birçok alanda karşılaşabileceğiniz bir cihazdır. Hatta belki de bu cihazla daha önce öğrencilik hayatınızda veya iş yerinizde karşılaşmış olabilirsiniz. Çünkü bu tür cihazlar genellikle kurumlar tarafından tercih edilmektedir. Şirketler veya kurumlar toplantı gibi aktiviteler için ağırlıklı olarak bu cihazları tercih etmektedirler. Bunun sebebi ise bu cihazlara başka bir cihazın veya medya aygıtının bağlanmasıdır. Örneğin, bu cihazlara bir bilgisayar vb. bağlanabilir ve toplu bir ortamda rahatlıkla sunum gerçekleştirilebilir. Ayrıca görüntü boyutları bazı türlerinde oldukça fazla olabilmektedir. Böylece büyük bir televizyon almak yerine şirketler bu tür cihazları kullanmaktadırlar.

Projektör Nedir?

Projektör bir medya aygıtından veya bilgisayar gibi cihazdan görüntüyü yansıtmaya yarar. LCD, DLP ve LED olarak ayrılabilirler. LED projeksiyonlar daha az enerji tüketmeleri ve daha uzun ömürlü olmaları nedeniyle daha fazla tercih edilmektedirler. Cihaza dönecek olursak, kısaca cihaz görüntünün herhangi bir yere yansıtılmasına olanak tanır. Genellikle yansıtılan görüntü için perde veya temiz bir duvar kullanılır.

projektör nedir

Duvara yansıtılan görüntü televizyon gibi bir ekran içerisinde olmadığı için yüksek ışıkta zor görülebilir. Bu yüzden cihazda ki görüntüyü net görebilmek için düşük ışıklı bir ortam ve perde gereklidir. Cihazı kullanmak için bir medya aygıtına veya cihaza bağlayıp ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Daha sonra isteğinize göre görüntüyü herhangi bir yere yansıtabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu cihazı genelde kurum vb. yerler kullanır. Evlerinde daha büyük ekran ile film vb. keyfi yapmak isteyen kişilerde yine bu cihazı tercih edebilmektedirler.

Projektör Nasıl Çalışır?

Projektör cihazının farklı bir cihaza veya medya aygıtına bağlanarak çalıştığını belirtmiştik. Bu cihazı aslında bir monitör gibi de düşünebilirsiniz. Cihazı istediğiniz yere monte ettikten sonra üzerine bir aygıt bağlamanız gerekmektedir. Örneğin, birçok projeksiyon cihazında USB ve SD kart girişleri de mevcuttur. Yani cihazı kullanmak için bir bilgisayar bağlamanız şart değildir.

Bunun yerine USB belleğinizi veya SD kartınızı takarak içerisinde ki videoları vs. oynatabilirsiniz. Bunun yanı sıra cihazı VGA veya HDMI gibi girişler aracılığıyla bilgisayarınıza da bağlayabilirsiniz. Cihazı bilgisayarınıza bağladıktan ve çalıştırdıktan sonra görüntü yansımaya başlayacaktır. Bu nokta da cihazınız görüntüsü tam net olmayabilir. Görüntünün netliğini ayarlamak için cihazın lens kısmından ufak ayarlarla netlemesini yakalamanız gerekmektedir. Ayrıca cihazdan görüntüyü net almak için bir projeksiyon perdesine veya temiz beyaz bir duvara yansıtmanız önerilir. Doğru ve net görüntüyü yakaladıktan sonra ve uygun ortamı oluşturduktan sonra Projektör cihazını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...
yazıcı

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli Tanklı Yazıcı mı Lazer Yazıcı mı?

Günümüz de yazıcılar çeşitli alanlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu kullanımlar doğrultusunda ihtiyaçlara ...
kamapp messenger

Kamapp Messenger Nedir Nasıl Kullanılır?

Kamapp Messenger uygulaması, tamamen yerli imkanlar kullanılarak geliştirilmiş mesajlaşma ve iletişim uygulamasıdır ...
2020 uygulamalar

En Çok İndirilen Uygulamalar ile 2020 Yılı

Dünyanın en sevilen uygulamaları hangileridir, sorusunun cevabı hemen herkes için değişiklik gösterir ...