PUBG Experimental Server Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl İndirilir? | Sonsuz Teknoloji

PUBG Experimental Server Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl İndirilir?

pubg experimantal server ve test server

Oyun piyasasına sunulduğu günden bu yana ortalığı kasıp kavuran PUBG’nin iki farklı deneme sunucusu bulunmaktadır ve PUBG Experimental Server bu deneme sunucularından bir tanesidir. PUBG’de yer alan iki deneme sunucundan Test Server’da güncellemelerin tamamı bulunurken Experimental Server’da ise oyuna yeni eklenen haritaların denemeleri yapılmaktadır. Bu nedenle Test Server sürekli olarak aktif durumda iken Experimental Server ise sadece yeni haritaların deneneceği süreçte aktif edilmektedir.

2017 yılında Bluehole firması tarafından oyun piyasasına sunulan PlayerUnknown’s Battlegrounds oyun sektörünün o dönemki en popüler Battle Royale oyunu olan H1Z1 oyununa rakip oldu. Daha sonra ciddi bir ivme yakalayan PUBG piyasaya sürüldüğü günden bu yana 70 Milyon satış rakamına ulaşarak kırılması zor bir rekora imza attı. Oyunun bu denli tercih edilmesinin en büyük faktörlerinden birisi oyunun yeni güncellemeleri deneme sunucularında oyunculara deneme imkanı sunduktan sonra oyunculardan aldığı geri dönüşlere göre güncellemelerde değişiklikler yapmasıdır. Oyunun bu denli oyuncularına yakın olması rekor kırmasındaki en büyük faktörlerden bir tanesi.Oyunculardan çoğu Test Server’ı kullanıyor olsa da diğer deneme sunucusu pek bilinmiyor.

PUBG Experimental Server nedir gibi sorularla diğer deneme sunucusunun ne işe yaradığını anlamaya çalışıyorlar. Peki nedir bu Experimental Server ve ne işe yarar. Gelin birlikte Experimental Server’ın ne işe yaradığına birlikte bakalım.

Pubg Experimental Server Nedir? Ne İşe Yarar?

Oyun dünyasında zirvede yer alan bu yapımın yapımcısı Krafton (Buluehole) oyuna getirilecek güncellemelerin oyuncular tarafından denebilmesi için 2017 yılında Test Server’ı oluşturdu. Bu server (sunucu) sayesinde yapımcı firma tarafından oyuna getirilmesi planlanan güncellemelerin tamamı bu serverda test ediliyor ve oyunu oynayan oyuncuların geri dönüşlerine bağlı olarak güncellemelerde düzenlemeler yapılıyor.

2018 yılında Krafton firması tarafından duyurulan PUBG Experimental Server çok fazla aktif kalmıyor olsa da yalnızca büyük güncellemelerin oyuncular tarafından incelenmesine olanak sağlıyor. Büyük güncellemelerden en önemlisi ise oyuna yeni getirilen haritaların oyuncular tarafından incelenme imkanı bulmasıdır.

Experimental Server ile Test Server Arasındaki Farklar

PUBG’de iki farklı test sunucusu bulunması oyuncularda bazı kafa karışıklarına neden olsa da iki server arasında keskin farklar bulunuyor. PUBG Test Server oyuna sunulan güncellemelerin tamamını içermektedir ve sürekli olarak aktiftir yani oyuncular tarafından sürekli olarak oynanabilmektedir. PUBG Experimental Server

ise sadece oyuna yeni dahil olan haritaların oyuncular tarafından denendiği ve geri dönüşlerin alındığı sunucudur. Krafton firması oyuna getirilen haritaları Test Server yerine PUBG Experimental Server üzerinden oyuncularına sunuyor ve bu sayede Test Server’ın da yükünü azaltmış oluyor. PUBG Test Server ve PUBG Experimental Server Steam platformu üzerinden indirilebiliyor.

İki server yani sunucu arasında en temel fark burada ortaya çıkıyor. Ayrıca Test Server’ın bir diğer farkı da Experimental Server’dan farklı olarak sadece Kuzey Amerika sunucularında oynanabiliyor olmasıdır.

PUBG Experimental Server Nasıl İndirilir?

PUBG’nin deneme sunucusu olan PUBG Experimental Server Steam platformu üzerinden indirilebiliyor. Ancak Experimental Server’ı indirebilmeniz için oyunun normal sürümünü Steam platformu üzerinden satın almış olmanız gerekiyor. PUBG Experimental Server indirme işlemini aşağıdaki adımları uygulayarak çok kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Experimental Server’ı indirmek için;

 • Steam platformundan Kütüphane kısmına gidin.
 • Kütüphane sekmesinde sol üstte yer alan arama bölümüne PUBG Experimental Server yazın ve arama işlemini başlatın.
 • Karşınıza çıkan Experimental Server sayfasında yer alan Yükle seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekran üzerinden Experimental Server’ı cihazınızda kurmak istediğiniz depolama alanını seçin ve İleri butonuna tıklayın.

Tüm bu adımları sırası ile gerçekleştirdiğiniz takdirde Experimental Server cihazınıza indirilmeye başlanacaktır. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra giriş yapabilir ve güncellemeleri inceleyebilirsiniz.

pubg experimantal server

Eğer PUBG’yi satın aldıysanız ve güncel olarak oynuyor iseniz PUBG’nin deneme sunucuları Test Server’ı ve PUBG Experimental Server sunucusunu indirmeyi unutmayın. Bu sayede oyuna gelecek güncellemeleri normal sürüme gelmeden önce bu serverlar üzerinden deneyebilir ve oyuna geri dönüşünüzü yani güncelleme ile ilgili düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

 1. Avatar
  Muhammet
  00:38 24 Ekim 2020 00:38

  Son günlerde herkesten duyduğum su experimantal server ne demek bilmiyordum. Yayıncılar da söylüyor.

 2. Avatar

  Bence oldukça mantıklı bir eylem olmuş. Böylelikle oyun içindeki saçma sapan bugların da tespit edilmesine kolaylık sağlar. Hem de oyunu zaten oynayanlar üzerinden geliştirilme yapılır. Kesinlikle çok iyi bir olmuş.

Bir yorum bırakınız...

*

youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...