Bilgisayara Görüntü Neden Gelmez | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarda Monitöre Görüntü Neden Gelmez

 

monitör

Siyah bir ekranın, sistemsel olsun donanımsal olsun bir çok sebebi vardır. Bazen Mavi Ekranından bile daha korkunç olabilir. Bilgisayar çalışırken ekrana hiç görüntü gelmemesi ile monitöre gelen siyah görüntü konusu aynı konular değildir. Ekran siyah görüntü gelmesi sistemsel bir arızadır. Bu sorun en son ihtimalle format ile düzeltilebilecek bir durumdur. Bu makalede donanımsal olarak ekrana hiç bir şekilde görüntü gelmemesinin sebeplerinin neler olabileceğinden ve düzeltmek için neler yapılabileceğinden bahsedeceğiz.

Gevşek bağlantılar, zamanla yıpranmış kablolar veya monitörün tuşunun kapalı olması gibi basit olasılıklar en başta kontrol edilmesi gerekenlerdir. Daha kapsamlı konulara geçmeden önce, yukarıda bahsedilen tüm şeylerin sırayla olduğunu kontrol edin. Bu makalede monitöre hiç görüntü gelmemesinin nedenlerinin neler olabileceğini anlatacağız.

Monitör Yansıtma

monitör

Çoklu monitör kurulumlarında ve ikinci ekranlarda gezinirseniz ve bu ikinci ekran açık değilse veya belirli bir zamanda bağlanırsa, ana ekranınızın boşluklara neden olmasına neden olabilir.   Windows + P‘ye basın, Geçişleri yapmak için Windows tuşuna basılı olarak her seferinde P tuşuna basın ardından seçim yapmak için Enter‘a basın. Her P tuşundan sonra enter’a basın bu aşamada 4 seçenek vardır. Eğer problem bununla ilgiliyse sonuca varırsınız. Ekranı görmeden de bu işlemi yapabilirsiniz. Görmeden de yukarıdaki işlemi 4 kez yaparak bir sonuca varmaya çalışın.

Bağlantı Noktası

bilgisayar bağlantıları

Bazen, elinizde olmadan  olmadan Windows veya GPU sürücü güncellemesinden sonra, varsayılan video portu beklenmedik bir şekilde değişebilir. Yani bir DVI kablosu kullanıyorsanız, varsayılan bağlantı noktası HDMI olarak değişebilir veya varsayılan çıkış bağlantı noktası, GPU’nuzdaki HDMI bağlantı noktasından ana kartınızdaki bir tanesine dönüşebilir.

PC’nizdeki farklı HDMI bağlantı noktalarına bir HDMI kablosu takmayı deneyin. Bunu yukarıda bahsettiğimiz gibi değişikliği yaptıktan sonra Win + P ile birlikte geçişleri yapmayı deneyin.

Ekran kartınızın yuvaya oturup oturmadığından emin olun. Ekran kartları yuvasından çıkabilmektedir. Bu nedenle ekran kartınızın yuvasına ta olarak oturup oturmadığından emin olun.

Yanlış yüklenmiş Grafik Kartı Sürücüsü

Oyuncuların en sık yaptığı şeylerden biri ekran kartı güncellemesidir. Bazen bir grafik sürücüsü güncellemesinde hangi ekran kartı olursa olsun hatalar olabilmekte ve siyah ekran hatalarına yol açabilmektedir. Böyle bir durumda, Windows Güvenli Mod’a girmeli ve sürücüleri oradan yeniden yüklemelisiniz.

komut bcdediteGüvenli Mod’a geçmek için bir Windows 10 kurtarma sürücüsüne veya yükleme diskine veya sürücüye ihtiyacınız olacak. Oluşturduğunuz veya bulduğunuzda, PC’nize yerleştirin, bilgisayarınızı yeniden başlatın, ardından kurtarma menüsünde klavye düzeninizi seçin ve ardından “Sorun giderme -> Gelişmiş seçenekler -> Komut İstemi” ni yönetici olarak açın.

Enter’a basın ve şunu yazın ve Enter’a basın

bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy

Ardından, Komut İstemi penceresini kapatın, “Bilgisayarınızı kapatın” seçeneğini tıklayın, ardından önyükleme yaparken F8 tuşuna art arda basın. Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsünde, “Ağ ile Güvenli Mod” u seçin. Ağ ile Güvenli Modda olduğunuzda, grafik sürücülerinizi yeniden yükleyin veya güncelleyin.

Yeni yüklemede sorun olduğunu düşünüyorsanız. Bir önceki sürümü yükleyin. Bunun için;
Sürücü Güncelleme

Masaüstündeki Bilgisayar simgesine sağ tık yapın Özellikler‘i tıklayın ardından Aygıt Yöneticisi‘ne gidiyoruz. Ekran kartınızı bulun  sağ tıklayın. (AMD, Nvidia or Intel veya PC’nizin markasına bağlı olarak buna benzer bir şey olacaktır.) ardından sürücünün önceki bir sürümü geri almak için “Özellikler” ve Sürücü ardından “Sürücüyü Geri Al” ı tıklayın.

Yukarıda anlatılan işlemler monitöre görüntü gelmemesine ilişkin en basit yapabileceğiniz gözden geçirmeniz gereken işlemlerdir.

 

Bir yorum bırakınız...

*