Risk: Global Domination Nasıl Oynanır? | Sonsuz Teknoloji

Risk: Global Domination Nasıl Oynanır?

Risk Global Domination

19 Şubat 2020’de SMG Studio tarafından çıkarılan Risk, taktikleri ile bütün oyuncuları kendine bağlayan bir oyun oldu. Risk Global Domination, Hasbro Oyun firmasının başta bir kutu oyunu iken son dönemde PC ve mobil cihazlara da çıkartıldı.

Oyunun mantığı aslında tamamen dünyayı fethetmek üzerine dayalıdır. Bu fetih sürecinde ülkelerdeki katsayılarınıza göre saldırı yaparak diğer ülkeleri fethedersiniz. İki ülke arasında katsayı farkı ne kadar fazlaysa o ülkeyi fethetme ihtimali düşüktür. Ancak oyunun ismi de buradan gelmektedir, ya riske girerek katsayınızı kaybedersiniz ya da diğer ülkeyi fethedersiniz.

Oyunun en çekici taraflarından biri ise arkadaşlarla oynanabilmesidir. Çünkü oyun basit bir mekanizmaya sahip olsa da arkadaşlarınızla yapacağınız ittifak ve itilaflar oyuna renk katacaktır.

Risk Kullanılan Platformlar

risk pc

Risk mobil cihazlarda ve PC’de tamamen aynıdır. Risk kuralları ise kolay bir mekanizmaya sahip olduğu için çok basittir. Risk PC ya da mobilde ilk olarak oyuna girdiğinizde öğretici ile oyun oynayıp oynamak istemediğinizi seçersiniz. Ardından ise Risk Profili oluşturduktan sonra oyuna tam olarak başlarsınız. Mobil cihazlarda 80 para, PC’de 200 oyun parası ile başlanır ve oynadıkça bu paralar eksilir. Ancak kısa sürede tekrar kendiliğinden bu oyun paraları birikir.

İlk oyun ekranında dört ana buton bulunmaktadır. Bu butonlar “Tek Kişilik”, “Geç & Oyna”, “Global Hâkimiyet” ve “Arkadaşlarla Oyna” butonlarıdır.

“Tek Kişilik” butonuna basarak çeşitli zorluklardaki botlarla oynayabilir, antrenman yapabilirsiniz. Ayrıca bu oyun arkadaşlarınızla oynayacağınız oyunlardan daha kısa olacaktır. Çünkü botlar hem net hamleler yapar hem de bu oyunda ilerleme tuşu bulunmaktadır. Hamlelerinizi yaptıktan sonra bu ok butonuna basarak botların hamlelerini daha hızlı yaparak sıranın size gelmesini sağlayabilirsiniz.

“Geç & Oyna” butonunda ise o an yanınızda olan arkadaşlarınız ile oyunu oynamanız için yapılmış bir oyun modudur. Sadece sizin PC ya da mobil cihazınız üzerinden oynanır. Bu mod daha çok arkadaşlarla yapılan toplu görüşmelerde eğlence amaçlı kullanılır.

“Global Hâkimiyet” butonu ise dünya çapındaki oyuncularla oyun oynamak için kullanılır. Buradan herhangi bir odaya katılabilir ya da ekranın sol altındaki şimşek simgesine basarak hızlı eşleşme sağlayabilirsiniz.

Son olarak “Arkadaşlarla Oyna” ile adından da anlaşılacağı gibi arkadaşlarınızla oyun oynayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla oyun oynamak için bir arkadaşınızın oda kurduktan sonra ya size istek atması ya da oda numarasını atarak sizin odaya girmenizi sağlaması gerekmektedir.

Oyuna girdikten sonra ise tek düşünmeniz gereken Risk taktikler olmalıdır. Çünkü oyunun mekanizması çok basittir. En başta da söylediğimiz gibi oyuncular oyun tarafından haritanın farklı bölge ve ülkelerine farklı katsayılar ile atılmaktadır. Bu rastgele dağılımdan sonra sıra size geldikten sonra tur başına 3 asker alırsınız. Bu askerleri kendi bölgelerinize konuşlandırdıktan sonra ok tuşuna basarak “Saldır” evresine gelirsiniz. Bu evre de riske girerek sınırınızdaki ülkelere saldırabilirsiniz ya da saldırmadan “Takviye” aşamasına da devam edebilirsiniz. Ancak herhangi bir saldırı yapmazsanız bölge kartı alamazsınız. Takviye aşamasında ise birbirine sınır olan bir bölgenizden diğer bölgenize asker taşıyabilirsiniz.

Risk taktikleri için belki en önemli bölüm budur çünkü genel taktik bir yere bütün asker puanları ile saldırdıktan sonra takviye ile askerleri geri çekme esasına dayalıdır. Bu sayede bölge kartı alınmış ve saldırı da kaybetme riski düşürülmüş olur.

risk pc indir

Risk taktikleri için başka bir önemli husus ise kıtalardır. Oyun ekranının sol altındaki dünya simgesine basarak kıtaların ayrımını görebilirsiniz. Eğer kıtanın tamamını fethederseniz size tur başına fazladan kart vermektedir. Bu fazladan kart sayısı dünya simgesine bastığınızda görülmektedir. Ancak fazladan kart almak için o kıtanın bir tur boyunca tamamının sizin hâkimiyetinizde olması gerekmektedir.

Son olarak Bölge kartlarından da bahsetmek gerekirse her turda bir tane alırsınız ve almanız için en az bir saldırı yapmanız gerekmektedir. Bu bölge kartları en az üç tane olduktan sonra kartlarınızı “konuşlandır” aşamasındayken eşleyerek fazladan asker kazanabilirsiniz. Ancak üç kartında ya aynı (piyade, süvari, topçu) ya da tamamen farklı olması gerekmektedir. Ve sahip olduğunuz bölgelere ya da kendi segmentine göre asker sayısı değişmektedir.

Risk Oyna

Risk Global Domination ücretsiz bir oyundur. Risk Global Domination’ı Steam üzerinden ücretsiz indirebilir, arkadaşlarınızla Risk taktikleri kapıştırabilirsiniz. Ayrıca Steam hesabıyla giriş yaparsanız profilinizin fotoğrafını Steam profil fotoğrafınız ile değiştirebilirsiniz. Oyuna bir miktar para yatırdıktan sonra açık olmayan haritaları açarak, kilitli profil karakterlerine erişebilir ve sınırsız oyun parası elde edebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*