RTÜK, Netflix ve Blutv Gibi Platformlara Ne Şekilde Müdahale Edebilecek? | Sonsuz Teknoloji

RTÜK, Netflix ve Blutv Gibi Platformlara Ne Şekilde Müdahale Edebilecek?

rtük

 

Ülkemizde uzunca bir süredir hizmet veren ve televizyonun hayatımıza girmesi ile birlikte düzenlemelerine başlayan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), artık internet platformları üzerinde de düzenlemeler getirip denetleme yapabilecek. Özellikle Netflix, BluTv, Puhu TV ve YouTube gibi internet video paylaşım ve içerik yayınlama platformlarını esas alan bu yeni yasa resmi gazetede de yayımlanarak geçerli hale gelmiştir.

YENİ DÜZENLEMENİN İÇERİĞİNDE NELER YER ALIYOR?

Özellikle Netflix platformu üzerinden değerlendirilen bu yeni düzenleme ile Netflix şirket olarak ülkemizde de bir şube açmak zorunda kalacak. Üstelik şirketin ülkemizde hizmet verebilmesi için belli bir meblağ ödeyerek lisans alması da zorunlu tutuluyor. Eğer lisans başvurusu yapmayan yabancı firmalar tespit edilirse ve 72 saat verilen sürenin ardından hala lisans başvurusu yapılmamışsa bu platformlar hakkında kapatma talebi de alınabilecek.

Yeni yasanın içeriğinde bu platformların içeriklerine yönelik yaptırımlar da yer alıyor. Örneğin RTÜK tarafından uygunsuz bulunan bir içerik tespit edilirse ilgili platformun lisansı iptal edilebilecek. Ayrıca her bir platform yayınladığı içeriklere yaş ibaresi de getirmek zorunda kalacak. Lisans iptal etme hakkının yanı sıra lisans sözleşmesinde yer alan maddelerden herhangi biri çiğnenirse  RTÜK

, bu platformun yayınını doksan gün süre ile durdurma hakkına da sahip.

LİSANS ÜCRETLERİ NE KADAR OLACAK?

RTÜK kararı ile belirlenen lisans ücretleri de radyo ve internet üzerinden yayın yapılmasına yönelik değişim gösteriyor. Radyo üzerinden yayın yapan bir platform 10 bin TL gibi bir rakam ödemek zorunda. İnternet üzerinden yayın yapan platformlar ise 100 bin TL ödeyecek. Ayrıca hem yayın yapıp hem de alışveriş temalı hizmetler veren platformlar da 500 bin TL ödemekle yükümlü olacak.

Her bir lisans başvurusunun da 10 yılda bir tekrarlanması durumu da yeni yasa içerisinde yer alıyor. Ayrıca platformlar aylık olarak değişken meblağlar da ödemek zorunda kalacak. RTÜK tarafından getirilen bu yasa ve kısıtlamalar, tüm dünyada bir ilk olma özelliğini de taşıyor.

Bir yorum bırakınız...

*