Sanal Yerel Alan Ağı VLAN Nedir? Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

Sanal Yerel Alan Ağı VLAN Nedir? Ne İşe Yarar?

vlan nedir

Kullanıcılara bazı yararlar sağlayabilen VLAN nedir sorusunu sizler için biraz karışık görünen bu sistemi sizlere olabildiğince basit şekilde açıklamaya çalışacağız. İlk olarak bu sanal ağ sisteminin kullanıcılara bazı yararlar sağlayabildiğini belirtelim. VLAN kullanmanın amacı birden fazla nedenlere dayanabilir.

Örneğin, bu yöntem kullanıldığında ağ daha yönetilebilir bir hal alabilir. Ayrıca yine bu yöntemle birlikte broadcast mesajlarının oluşturduğu karmaşa azaltılabilir ve böylece ağda ki trafikte azaltılmış olur. Ayrıca bildiğiniz gibi ağlara dışarıdan gelecek tehlikeler için bazı koruma yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemler arasında güvenlik duvarı ve VPN gibi şeyler yer alır. İçeriden gelebilecek tehlikeleriçin ise VLAN yapılandırması ve yetkilendirmesi yapılarak bir nebze önlem alınabilmektedir.

VLAN Nedir? (Sanal Yerel Alan Ağı)

sanal ağ

Şimdi VLAN nedir sorusunu biraz daha detaylı bir şekilde ele alalım. Bu sanal ağ sistemi genel olarak bakıldığında gruplandırmayla oluşur. Yerel yani LAN ağı içerisinde bulunan kullanıcı ve kaynaklar switch üzerinde farklı farklı portlara atanır. Üstelik bu port atamaları mantıksal olarak gruplandırılarak yapılmaktadır. Bu tanımlamalar ise bölüm, kişi, bulunulan yer, kullanılan uygulama veya protokole göre yapılabilir.

VLAN türleri kısmına baktığımızdaysa karşımıza birçok farklı tür çıkmaktadır. Bazı VLAN türleri, Data VLAN, Default VLAN, Native VLAN, Management VLAN ve Voice VLAN olarak ayrılmaktadır. Bu türler arasından örneğin Voice VLAN, sadece üzerinden ses VLAN’ı geçirebilmek için yapılandırılmaktadır.

VLAN nedir sorusundan sonra biraz da VLAN yapılandırmasının bazı faydalarına bakalım.

  • Yerel ağ, yani LAN üzerinde bulunan birimlere en az bir olmak üzere VLAN ataması yapılabilir. Bu şekilde network daha yönetilebilir hale getirilebilir.
  • Birden fazla VLAN-network iletimi UTP uplink hatları veya Trunk yöntemi (Fiber optik üzerinde) kullanılarak sağlanabilir. Local network üzerinde broadcast mesajları sebebiyle oluşabilen karmaşalar minimize edilebilir. Ayrıca bu sayede trafikte düşürülebilir.
  • VLAN blokları aralarında yapılan haberleşmeleri (ip routing) belirleyerek daha güvenli hale getirebilir.

Sanal Yerel Alan Ağı VLAN Ne İşe Yarar?

Kısacası VLAN yöntemiyle ağ üzerinde ayrı ayrı tanımlamalar gerçekleştirilebilir. Bu yöntem sonrasında daha yönetilebilir, güvenli ve sistemi daha az kullanan bir local network oluşturulabilir. VLAN konfigurasyonu ve güvenlik duvarı gibi diğer yöntemler doğru şekilde bir arada kullanılarak maksimum güvenlik sağlanabilir.

VLAN sayesinde LAN içerisinde bulunan cihazlar aynı altyapı içerisinde olsalar bile kendi ağlarında gibi çalışabilirler. Ayrıca grup içerisinde yer alan cihazlar, birbirlerine kablo ile bağlanmış gibi iletişim kurabilirler. VLAN nedir ve ne işe yarar sorularını kısaca ve basitçe cevaplamaya çalıştık. Umarız aklınızdaki soruları biraz olsun giderebilmişizdir.

Bir yorum bırakınız...

*