Dijital ve Optik Zoom Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Dijital ve Optik Zoom Arasındaki Fark Nedir?

optik zoom

Fotoğraf makinelerinde ve akıllı telefonlarda zoom (yakınlaştırma) özelliği, Dijital ve optik zoom olarak karşımıza çıkmaktadır. Zoom, özellikle akıllı telefonlarda yüksek değerlerde karşımıza çıkmaktadır. Akıllı telefon kamera özelliklerinde 10x, 50x ve hatta 100x dijital yakınlaştırma özelliği vardır. Akıllı telefonlarda yakınlaştırma özelliğinin bu kadar yüksek olması mümkün mü? Optik zoom ve dijital zoom arasındaki fark nedir?

Fotoğraf Makinelerinde Zoom Ne Anlama Geliyor?

Zoom, lensler ile uzaktaki nesneleri büyüterek bize yakın olarak sunan özelliktir. Uzaklığa göre optimize edilen lensler, profesyonel teleskop, dürbün veya fotoğraf makinelerinde kullanılan donanımlardır. Fotoğraf makinelerinde lensler, uzakdaki nesneleri yakınlaştırarak net fotoğraflar almamızı sağlar. Ancak akıllı telefonlarda kullanılan Zoom, dijital zoom olarak daha farklı kullanılıyor. 1x zoom, kameranın normal görüş alanı olarak olarak kabul edilir. Optik zoom ve dijital zoom arasındaki farkı daha yakından inceleyelim.

Optik Zoom (Yakınlaştırma) Nedir?

Optik zoom, bir merceğin fiziksel özelliklerinin uzaktaki nesneleri gerçek manada büyütmesidir.  Optik zoom, teleskop, dirbün ve profesyonel kameralarda kullanılan lensler aracılığı ile kaliteli görüntü elde edilir. Yakınlaştırdığınız nesnenin kalitesinde bozulma olmaz. Bu nedenle optik zoom özelliği olan makinelerde görüntü bozulma olmadan fotoğraflar alabilirsiniz.

Akıllı telefonlarda optik zoom periskop lensleri kullanılmaya başlandı. Amiral gemisi telefonlarına 5x optik yakınlaştırma lensi yerleştirmeyi başardılar.

Digital Zoom (Yakınlaştırma) Nedir?

Dijital zoom, temelde yalnızca bir fotoğrafı kırparak içindeki nesnelerin daha büyük görünmesini sağlamaktır. Makinede bulunan lensler aracılığı ile elde edilen fotoğrafın daha büyük görünmesini sağlayan sistemdir. Örnek olarak bir telefonun 2x optik yakınlaştırması ancak 10x dijital yakınlaştırması varsa, aslında gerçek fotoğraf kalitesi 2x optik zoom ile elde edilen kalitedir. 10x dijital yakınlaşıtrma aşamasında fotoğrafın gerçek kalitesi bozulmaya başlayacaktır.

Optik yakınlaştırma görüntü kalitesini kaybetmeden büyütür, dijital yakınlaştırmada kalite kaybedilir. Dijital zoom ne kadar fazla ise o kadar çok  görüntü kalitesi kaybı olacaktır. Gerçek kalite optik yakınlaşıtırma ile elde edilir. Optik yakınlaştırma değeri yüksekse fotoğraf kaliteside o kadar yüksek olacaktır. Elbette satın almak istediğiniz ürünün fiyatı da ona göre artacaktır.

optik dijital

Akıllı telefon üreticileri, dijital yakınlaştırmayı daha iyi hale getirmek ve kalite kaybını en aza indirmek için bazı teknikler kullanır:

Yüksek çözünürlüklü sensörler : Telefonlarda karşımıza çıkan mega piksel değerleri yüksek tutularak daha kaliteli fotoğraflar elde etme yoluna gidilir. Yüksek çözünürlüklü bir sensör, daha fazla kırpma ile daha fazla görüntü elde etmeyi sağlayarak daha fazla dijital yakınlaştırma almayı hedeflemektedir.

Yapay zeka ve makine öğrenimi : Yapay zeka ve makine öğrenimi, telefon kamera geliştirilmesinde ciddi anlamda rol oynamaktadır.  Kamera üreticileri, dijital olarak yakınlaştırılan görüntülerin kalitesini otomatik olarak artırmak için bu teknolojileri kullanmaya başladı.

Şu bir gerçektir ki, organik olarak Optik yakınlaştırma olmadan yüksek düzeyde dijital yakınlaştırma mümkün değildir.

Bir yorum bırakınız...

*

dünyanın ilk katlanabilir bilgisayarı

Lenova, Dünyanın İlk Katlanabilir Bilgisayarı ThinkPad X1 Fold’u Duyurdu

Lenovo, daha önce hiç görmediğiniz ThinkPad’e benzemeyen dünyann ilk katlanabilir bilgisayarı  ThinkPad ...
sosyal medya uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar?

Sosyal medya uzmanı nedir, nasıl olunur, maaşı ne kadar? Gelişen internet teknolojileri ...
modem arızaları

Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri

İnternete bağlanmak için kullanılan modemler teknoloji dünyasının günümüzdeki en önemli unsuru olan ...
linkedin hesap silme

Linkedln Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler sektörel iletişim araçlarından biri olan Linkedln, 5 Mayıs 2003 ...
oppo a33

OPPO A33, Resmi Olarak Sonunda Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en popüler teknoloji şirketlerinden biri olan OPPO, düzenlediği özel bir ...
lightroom

Adobe Lightroom Nedir Ne İşe Yarar?

Adobe yazılımları çok fazladır ve bir birine benzer programları vardır. Adobe fotoğraf ...
pes 21 lisans yaması

PES 2021 Lisans Yaması Nasıl Kurulur? Adım Adım PlayStation 4 Platformunda Kurulum İşlemi

Günümüzün en popüler futbol oyunlarından biri olan PES 2021, geçtiğimiz günler içerisinde ...
veri tabanı nedir

Veri Tabanı Nedir? En Çok Tercih Edilen Veri Tabanı Programları

Veri tabanı verilerin kaydedilmesine ve bu verilerin güncellenmesine imkan sağlayan ve bu ...