Ultra HD ve 4K TV'ler Arasındaki Fark | Sonsuz Teknoloji

Ultra HD ve 4K TV’ler Arasındaki Fark

4k uhd

4K ve Ultra HD gibi terimler, yakın geçmişte pahalı olan cihazlar olarak algılanıyordu. Artık 4K ve Ultra HD normal standart bir terim haline geldi. Yeni bir TV satın almak istediğinizde bugünlerde neredeyse 40 inç veya daha büyük olan her model Ultra HD çözünürlüğe sahiptir. Son zamanlarda televizyonlar 4k Ultra HD olarak satılmaktadır. 4K ve UHD arasındaki fark nedir? Televizyon alırken ne derece dikkate alınmalıdır?

4K ve UHD arasında bir fark var mı?

Normal televizyon kullanıcısı izleyicisi için aslında aralarında bir fark yoktur demek doğru olur. İki terim pratik olarak birbiriyle değiştirilebilir. Sinema sektörü için 4K önemlidir ancak normal kullanıcı için öyle değil.

Profesyonel dünyada, 4K, 4096 x 2160 piksel çözünürlüğe sahip bir dijital sinema standardıdır. Bu ilk sayı yatay bir ölçümdür, ikinci dikeydir ve 1.85: 1 en boy oranında çalışırlar. Bu sayılara bakıldığında, 4K terimini kullanmak mantıklıdır. Önceki 2K (2048 x 1080) standardının iki katıdır. 4K’yı projeksiyon gibi cihazlarda düşünülebilecek bir özelliktir.

UHD, Full HD’nin 1.920 x 1.080 piksel çözünürlüğünü dörde katlayarak 3.840 x 2.160 piksel çözünürlüğe ulaşır. Bu nedenle UHD’nin çözünürlüğü, 4K ile aynı değil. Ancak bizlere 4K diye tanıtılan TV’lerin ve monitörlerin çoğu, aslında UHD’dir. Piyasada 4.096 x 2.160 piksel çözünürlükte 1,9:1 oranında ekranların da olduğu doğru, ancak çoğu 3.840 x 2.160 piksel çözünürlük ve 1,78:1 ekran oranı sunuyor. Kafa karıştırmadan kısaca söylemek gerekirse UHD ve 4K arasında kullanıcı için fark yok diyebiliriz. Son zamanlarda 4k Ultra HD olarak satılan televizyonlarda aslında aynı şeyi ifade ediyor.

2013 yılında, Tüketici Elektroniği Birliği – Consumer Electronics Association (CEA) – Şuan Tüketici Teknolojileri Derneği-Consumer Technology Association (CTA) olarak anılmaktadır. Karışıklığın sona erdirilmesi ve pazarlamayı kolaylaştırmak için Ultra HD’nin yeni çözünürlük standardı için resmi adı olması gerektiğine karar vermiştir. Ne yazık ki, insanlar bu ismi 4K olarak adlandırıyordu. Çünkü isim gerçekten oturmamıştı. Firmalarda 4K ifadesini kullanmaktan vazgeçmediler. Sony gibi bazı üreticiler zaten 4K olarak adlandırmakta ısrar ediyorlar. TV satışlarında 4K Ultra HD olarak sunulmaktadır. Tamamen tüketicide algı oluşturmak için yapılmış pazarlama yöntemidir.

Ultra HD’ye ihtiyacım var mı?

1080p HDTV’niz var ise o da çalışmaya devam edecektir çünkü 1080p dijital yayın standartları, analog yayınların 2009’da yaptığı gibi ortadan kalkmayacaktır. TV yayınları zaten 1080p ile yayın yapmaktadır. Ultra HD TV’nizde olsa yayın kalitesi 1080p olduğu için daha yüksek kalitede yayın alamazsınız. Ancak elbette görüntüde piksel sıklığından dolayı bir canlılık olur. Temel olarak, TV’nizden memnunsanız, zaten çalışmakta olanları değiştirmeye gerek yoktur. TV’niz bozuldu yeni TV alacaksanız zaten çoğunda UHD özelliği muhtemelen olacaktır. Sadece UHD özelliği için TV değiştirmeye gerek yoktur. Bu tercih tamamen bütçeniz ile ilgilidir. Lüks bir tercihtir.

Görüntü

Ultra HD’nin yararı nedir?

En dikkat çekici avantajı, yüksek piksel sayısıdır. Ultra HD, 1080p TV’nin sadece 2 milyon piksele sığdığı aynı alana 8 milyon piksel sığdırır. Özellikle 4K içerik görüntülediğinde, piksellerin dört kat daha küçük olması ve her birinin daha büyük resmin belirli bir dilimine ulaşması, dikkat çekici bir yükseltmedir. Bu, kısmen, Ultra HD’nin daha büyük ekran boyutlarında daha fazla anlam ifade eder. Büyük ekranlarda elbette Ultra HD olması şarttır diyebiliriz. Daha fazla piksellerin büyük bir ekranda daha büyük bir etkisi vardır. Eviniz çok büyükse ve büyük bir TV’ye ihtiyaç duyabilirsiniz, büyük TV’ye ihtiyacınız varsa o zaman UHD’ye ihtiyacınız var demektir. UHD olmayan büyük ekranlı TV’de kötü görüntü elde edersiniz. TV izlerken 1080p kalitesini alamazsınız. Ekran büyük olacağı için görüntü dağılacaktır. O nedenle UHD gerekir. Eğer 40-42 inç TV kullanıyorsanız UHD’ye gerek yoktur. İnsanların evlerinde çoğunlukla 40 veya 42 inç TV vardır. Uzmanlara göre 55 inçlik TV’lerde UHD’ye ihtiyaç vardır. Ancak yine bunun marka modele göre değişkenlik göstereceğini unutmayın.

Hangi markalar en iyi Ultra HD TV’yi kullanıyor?

Ultra HD TV’ler birkaç yıl önce sadece bazı üreticilerin kullanımına sunulurken, bu artık normal bir durumdur. Her Ultra HD TV’nin harika göründüğü anlamına gelmez ve Sony, LG veya Samsung gibi markaların modellerine bağlı kalmanız daha iyi olur. Aynı özelliklerle daha ucuz marka TV’lerde 4K UHD özelliği belirtilse de görüntü kalitesi iyi ve pahalı markaların ki gibi aynı derecede olmaz.

Ultra HD TV’ler HDR’yi destekliyor mu?

Yüksek Dinamik Aralık – High Dynamic Range HDR olarak adlandırılır. TV’ler, daha parlak renk ve daha koyu siyahlar sağlayan, standart renklere göre daha fazla renk hacmi ve daha iyi kontrast sağlayan çoklu formatları ifade eder. Birçok kişi, HDR’nin UHD çözünürlükten daha dikkat çekici bir yükseltme olduğunu söylüyor. Tüm televizyonlar her türlü HDR’yi desteklemez ve tüm HDR istihdamları aynı kalitede değildir.

4K Ultra HD modası geçiyor mu? 8K mı geliyor?

8k 4k

7680 x 4320 çözünürlükte (4,320p) 8K, 4K Ultra HD çözünürlüğünün dört katı ve 1080 pikselin 16 katıdır. Kulağa akıl almaz gibi görünebilir, ama zaten var olan bir teknoloji ve üreticiler hali hazırda çalışmalarına devam ediyor.

720p’nin de kısa bir süre sonra 1080p’in hızlı bir şekilde geçmesi gibi. Japonya’nın ulusal yayın kuruluşu olan NHK, 8K’yi zorluyor ve bu da H.265’in sıkıştırılmasının doğru yönde önemli bir adım olduğunu gösteriyor. NHK, ilk 8K yayınlarını Ağustos 2016’da test etti ve 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarını 8K’de göstermeyi planlıyor.

Bununla birlikte, bu Ultra Ultra’nın modası geçmiş anlamına gelmez. Standart olarak 1080p uzun bir süredir kullanılıyor ve muhtemelen kullanılmaya da devam edecek. TV yayıncılarının yeni yayın türlerine geçmesi televizyon gibi bir anda olacak teknolojiler değildir ve yayıncıların donanımsal ihtiyaçları olacağı için masraflı olmaktadır. Şu anda 4K Ultra HD olarak adlandırılan terim, hala hayatımızda olmaya layık bir ürün ve uzun sürede hayatımızda olacaktır.

 

Bir yorum bırakınız...

*