OEM Ürünleri Nedir ve Neden Daha Ucuzdur? | Sonsuz Teknoloji

OEM Ürünleri Nedir ve Neden Daha Ucuzdur?

oem
Bilgisayar parçaları veya çevrimiçi yazılım için alışveriş yaptıysanız, muhtemelen OEM’in kısaltmasıyla karşılaşırsınız. Bu, Original Equipment Manufacturer  – Orijinal Ekipman Üreticisi anlamına gelir ve genellikle normal perakende ürünlerinden daha az pahalı olan donanım veya yazılımlarla etiketlenir.

OEM ne anlama geliyor?

Belirtildiği gibi, OEM (Original Equipment Manufacturer ) Orijinal Ekipman Üreticisi anlamına gelir. Kısaltma, ürünü kimin sattığıyla ilgili yorum yapmaz, bunun yerine ürünün kime satılacağını kasteder.

Örnek olarak Dell donanım ve yazılımı, Dell ve Apple gibi sistemler üreten şirketlere dağıtılmak üzere paketlenmiştir. Bu şirketler orijinal ekipman üreticisidir. Bu nedenle OEM ürünleri genellikle perakende ambalaj yerine basit bir kutuda veya sıradan ambalajda satılmaktadır. Mağaza raflarında kullanılmak üzere tasarlanmamışlardır.

Çoğu perakende mağaza OEM ürünlerini satmaz. Çevrimiçi mağazalar perakende satış paketlerini çok önemsemiyorlar, ancak yine de satmayı çok tercih ediyorlar.

Bu perakendeciler, mümkün olan en düşük fiyatı arayan çok sayıda pazar avcısının olduğunu bilirler. OEM ürünü satın almak tamamen yasal. Ancak, satın alarak kabul ettiğiniz ürüne bağlı şartlar vardır.

Donanım Ürünleri OEM

OEM donanım, perakende karşılığı olarak yetenek ve performansta tamamen aynıdır. Sabit sürücüler, optik sürücüler ve bazı PCI genişletme kartları, OEM olarak sunulan en yaygın bileşen türleridir. Ancak diğer birçok ürün bu şekilde sınırlı sayıda sunulabilir.

Bununla birlikte, donanım genellikle donanımın çalışması için kritik olan bileşenler de dahil olmak üzere ekstra bileşenlerle birlikte gönderilmez. Örneğin OEM bilgisayar işlemcileri, fanlar ile birlikte gönderilmeyebilir. Bir OEM ekran kartı veya sabit sürücü genellikle kullanmak için gereken kablolarla veya adaptörlerle birlikte gönderilmez.

Garanti konusunda da kısıtlamalar olabilir. Bir perakende garantiyle karşılaştırıldığında, sunulan uzunluk azaltılabilir veya mevcut olmayabilir. Bunun nedeni, sistem üreticisinin bunu sağlamasıdır.Bir OEM parçası satın aldığınızda, üretici sizi doğrudan destek almak için muhatap almayabilir.

Yazılım Ürünleri OEM

Windows, OEM yazılımının en yaygın örneğidir ve genellikle kendi makinelerini oluşturan kişiler tarafından takılır, ancak güvenlik paketlerinin, sistem yardımcı programlarının ve üretkenlik yazılımının OEM sürümleri de vardır.

Bu yazılımı satın aldığınızda genellikle yalnızca yazılımı ve bir lisans anahtarını içeren bir kılıf ile sağlanır. Herhangi bir belge almayı beklemeyin. Çoğu OEM lisanslı yazılım teknik destek olmadan gelir.

OEM yazılımı genellikle sistem bazında lisanslanır, yani başka bir bilgisayara kuramazsınız. Teoride bu, Windows’un bir OEM sürümünün, onu yüklediğiniz bilgisayara özgü bilgisayara bağlı olduğu anlamına gelir. Windows’u yeniden etkinleştirmek sadece müşteri hizmetlerine başvurmayı gerektirir.

OEM ürünleri ile almak risktir. Daha az maliyetlidir, ancak bilgisayarınızı değiştirirseniz veya anakartı yükseltirseniz yazılımı tekrar satın almanız gerekebilir.

OEM Satın almaya değer mi?

OEM satın almak tamamen güvenli ve yasaldır, ancak risklerin farkında olmanız gerekir. Genellikle OEM ürünleri ile iyi bir para tasarrufu yapabilirsiniz, ancak bir sorunla karşılaşırsanız kendinizi tamamen desteksiz bulabilirsiniz.

Alabileceğiniz indirim miktarı ürüne ve satıcıya göre değişecektir. Örneğin, OEM anti-virüs yazılımı genellikle % 25 ile % 50 daha ucuzdur. Bazı yardımcı yazılımlar benzer indirimlere sahiptir.

Donanım  satın almak düşünülebilir. Bazen OEM donanımı ile giderek iyi bir şekilde tasarruf edebilirsiniz. Bununla birlikte, kablolar veya fanlar gibi donanımdan eksik olan ekstraların satın alınmasının, tasarruf edilmesini sağladığını fark edebilirsiniz.

Bazen OEM donanımı perakende satıştan daha pahalı olabilir. Bu genellikle ömrünün sonuna geldiğinde olur. Yedek parça bazen bir OEM parçası olarak satışa sunulmakta ve daha sonra perakende satıştan daha fazla veya daha fazlası için satılmaktadır.

Seçiminizi yapmadan önce hızlı bir fiyat karşılaştırması yapın. Tam olarak satın aldığınız ürünün ne olduğunu ve bazı parçalarının satın alma işlemiyle gelmeyeceğini bilin. Gerekirse destek alabileceğinizden emin olun.

Bir yorum bırakınız...

*