Sunum yaparken söylenmemesi gerekenler | Sonsuz Teknoloji

Sunum yaparken söylenmemesi gerekenler

sunum

 

Toplantılarda, konferanslarımızda bir çok sunum görüyoruz. Kimisini sıkılarak kimisini keyifle izliyoruz. Bu  tamamen sunumu yapan kişinin anlatımı ve konunun içeriği de önemlidir. Hele bir de sunumda hata yapıldığı zaman kötü bir sunum olarak sonuçlanır.

Sunum yaparken bir kitleyi kaybetme, genellikle ilk dakikada hata yapmalardan meydana gelir. Çoğu hatanın yapıldığı ilk zamanlar ilk dakikalardır. Sunumlar sırasında söylememesi gerekenlerin listesi:

1- Duraklama/Yorgunluk/Mazeretler

Konferanslarda ve toplantılarda beş sunumdan birinde bir mazeret ile başlanır. ‘Beni dün davet ettiler’, ‘Gerçekten çok yoruldum’ ya da dinleyicilerin gerçekten duymak istemediği başka ifadeler. Eğer böyle durumdaysanız ya sunumu iptal edin ya da kahve gibi zihin açıcı içeceklerle kendinizi toparlayın. Sunum yapmak zorundaysanız en azından bu ifadeleri kullanmayın. Gerçekten sunumuz başlamadan bitmiş olur.

2- Bu konuya daha sonra gelecem

Bazı sunumlar çok etkileşimli geçer. Öğrenmek ve etkileşimde bulunmak isteyen izleyici kitlesine olduğunda çok fazla soru sorulur. Birinin daha sonraki bir slaytta konuşacağınız bir sorusu varsa onu geçiştirmeye çalışın. Eğer o an cevap verirseniz anlatımınızın sırası bozulur konu dağılır. Bir sonraki anlatacağınız saatler heba olur. Birisi elini kaldırıp bir soru soran olursa soruyu soran kişiye iltifat edin ve bunu yaparken diğer dinleyicileri de olayın içine katın. Kitleye karşı bu konuya sonra anlatacağım gibi cümleler söyleyerek direk kesip atmayın. Bu tür söylemler amatörcedir. Dinleyicilerin ilgisini kaybettirir. Konferanstaki havayı birden düşürür. Daha yaratıcı sempatik geçişler yapılmalıdır.

3- Sesim geliyor mu?

Bir çok insan konuşmalarına sesim arkaya geliyor mu? Arkadakiler beni duyuyor mu? şeklinde başlar. Mikrofona 3 kez dokunarak kontrol yapanların oranı çok yüksektir. Sesi kontrol etmek sizin sorumluluğunuz değildir. Bunun için görevliler olacaktır sizin sorumluluğumuzdaysa bu testleri önceden yapmış olmanız gerekir.  Sunum sırasında ses sorunu varsa ses testleri yapmak yerine salonun teknik görevlisinden yardım isteyin. Seyircilere gülümseyin, kendinize güvenin sakin kalın ve  düzeltme için bekleyin.

4- Seni göremiyorum ışıklar çok parlak

Sahne platformlarında ışıklar parlak ve sıcaktır ve izleyicileri görmek zor olur.  Seyirciyi göremiyorsan karanlığa bak, sık sık gülümseyin ve orada rahat davranın. Onları yakından görmek isterseniz izleyicilere yürüyerek gitmekten çekinmeyin. İnsanları görmek için gözlerinizi kapamayın ancak el ele veya seyirciye bir soru sormayı planlıyorsanız, seyirci alanındaki ışıkları kibarca aydınlatmasını isteyin. Seni göremiyorum ışıklar karanlık neredesiniz? gibi cümleler kurmayın. Seyirciler, daha önceden bu işin provasını yapmış olmanız gerektiğini düşünürler bu da sizin için sunumun olumsuz neticelenmesine sebep olur. En iyi çözüm sunum yapacağınız  salonu önceden görün ve prova yaparak sahneye hakim olun. Duruma göre de görevlilerden ışık ayarlamasını yaptırın. Daha da iyisi, insanlara önceden ışıklarla konuşun böylece onlara soracağınız zaman hazırlanırlar.

5- Bunu okuyabiliyor musunuz?

Ortak kural, slaytlarınızdaki yazı tipi boyutunu, izleyicinin yaş ortalamasının iki katı yapmaktır. Evet, bu, kitlenin ortalama 40 olması gerektiğini düşünüyorsanız, 80 punto büyüklüğünde bir fontla sıkıştığınız anlamına gelir. Slaytlarda çok yazı içeriği olması. Kendinizin anlayacağınız şekilde başlık olması yeterlidir. Anlatacağınız metinin tamamını slayt olarak sunmayın. Seyirci sizi dilemek yerine slaytı okumaya çalışacaktır. Muhtemelen slaytta yazılanlarla sizin anlattıklarınız harfi harfine aynı olmayacaktır. Slaytta yazı olunca en çok yapılan hatalardan biri de sunumu yaparken slayttan okuyarak anlatım yapmaktır. Bu konuya hakim olmadığınız algısı oluşturur ki zaten de öyledir. Slaytta az yazı olması ve sizin konuya hakim olduğunuz gösterir.

 

Bir yorum bırakınız...

*