Telefondan Ses Gelmiyor Sorunun Çözümü | Sonsuz Teknoloji

Telefondan Ses Gelmiyor Sorunun Çözümü

telefon ses sorunu

Cep telefonu tamiri için başvuranların en sık karşılaştığı problemler biri de “telefonda karşı tarafın sesi gelmiyor” sorunudur.  Sizler için hazırladığımız bu yazımızda akıllı telefonlarda en sık yaşanan ses sorunlarına çözüm bulmaya çalışacağız.

Telefonda Ses Hiç Gelmiyor Ya Da Karşı Tarafa Ses Hiç Gitmiyor Sorunu

  • Telefondan ses gelmiyor sorunu yaşadığınızda öncelikle telefonunuzun hoparlör kısmını bir bant yardımı ile temizlemenizi tavsiye ederiz. Bu bölgede çeşitli nedenlerle toz birikmesi sesin iletilmesine engel olabilmektedir.
  • Akıllı cihazlarda ani olarak sesin karşı tarafa gitmemesi ve ya sesin gelmemesi ile ilgili bir sorun yaşamaya başladıysanız bu sorun genellikle yazılım kaynaklıdır. Öncelikle kulaklık takarak ya da telefonunuzu hoparlöre bağlayarak sesin gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz. Ses sorunu hala devam ediyorsa telefonunuzu kapatıp bir süre bekleyin ve yeniden açın. Bu işlem ses sorununuzu çözmede etkili olmaktadır
  • Akıllı telefonunuzdan kulaklığı çıkarttınız ancak ekranda hala kulaklık takılıymış gibi gözüküyorsa yine ilk yapacağınız işlem telefonunuzu kapatıp bir süre bekledikten sonra yeniden açmak olacaktır.
  • Telefonunuz kendiliğinden sessize alıyorsa tek sebebi yazılım ile ilgili bir sorun olmasıdır. Telefonunuzun yedeğini almanızı ve telefonu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekmektedir.

Telefonda Ses Az Geliyor Ya Da Karşı Tarafa Sesim Az Gidiyor Sorunu

  • Akıllı cihazınız ile görüşme yaparken sesin az gelmesi sorunu en çok şikayet edilen sorunlardan biridir. Bu sorunun en büyük sebebi ise muhtemelen telefonunuza yüklediğiniz uygulamalardan biridir. Uygulamalarınızı kontrol ederek ses sorunu yaşatabilecek uygulama var mı yok mu tespit etmeniz ve o uygulamayı silmeniz sorununuzu çözebilir.
  • Öncelikle yapmanız gereken akıllı telefonunuzun ses ayarlarını kontrol etmek olmalıdır.
  • Özellikle android telefonlarda parazit giderici bir özellik var. Ayarlar kısmından bu özelliği devre dışı bırakırsanız ses biraz daha yükselecektir ama ortam seslerinin karışmasından dolayı ses kalitesinde düşüklük yaşayabilirsiniz.
  • Sesin az gelip gitmesinin bir nedeni de telefonunuzu root etmiş olmanızdır.

Sizler için hazırladığımız bu yazımızda “telefonda karşı tarafın sesi gelmiyor” sorunu için çözüm önerileri sunmaya çalıştık. Bu çözüm önerilerini uygulamanıza rağmen ses sorununuz devam ediyorsa donanım kaynaklı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Cep telefonu tamiri yapan yetkili bir servise başvurarak sorununuz ve çözümü hakkında hizmet alabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*