Telefonu Güvenlik Kamerası Olarak Kullanma | Sonsuz Teknoloji

Telefonu Güvenlik Kamerası Olarak Kullanma

telefon güvenlik kamerası

Elinizde kullanmadığınız eski telefon veya tablet var ise onu güvenlik kamerası olarak veya çocuk monitörü olarak kullanabilirsiniz. Telefonda ve tabletlerde Wi-fi bağlantısı, kamera ve işletim sistemi vardır. İhtiyaç olan her şey var.

Telefonu uzun süreli olarak kamera olarak kullanacaksanız, telefonunuzu yerleştirme istediğiniz yerde elektrik beslemesinin olması gerekir, cihazın şarj aleti ile sürekli elektriğe bağlı olacaktır. Ancak elinizden geliyorsa bataryayı sökerek batarya beslemesine bir bağlantı kurunuz. Bunu yaparak batarya patlaması gibi bir olasılığı da ortadan kaldırmış olursunuz. Bu işlemi yapma android telefonlarda daha kolaydır. Kendiniz yapamayacağınızı düşünüyorsanız, mahalle elektrikçisinden “Bataryayı devre dışı bırakıp  elektrik beslemesinin direk olarak şarj cihazından yapılmasını” isteyebilirsiniz. Bu işlemi çok ucuz bir fiyata yaptırabilirsiniz. Kolay bir işlemdir. Telefonu kamera olarak kısa süreli bir kullanım yapacaksanız o zaman mevcut batarya yeterli olacaktır.

Evinizde veya iş yerinizde güvenlik kamerası olarak kullanacağız cihazın sürekli olarak İnternet’e bağlı olması yeterli olacaktır.

Bunun için elbette görüntülü bir program kullanmak gerekecektir. Bunun için Skype ideal bir programdır. Skype, programını kamera olarak kullanacağınız telefona yükleyin ve bir hesap ile Skype oturumu açın. Bağlantı adını öğrendikten sonra istediğiniz bilgisayar ve telefondan bu cihaza bağlanabilirsiniz.  Ancak telefonun otomatik cevap vermesi için bir kaç ayar yapmamız gerekecektir.

Kamera olarak kullanılacak cihazdaki Skype programında yapılması gereken ayarlar;

Android; Skype’ı açın, Ayarlar’a tıklayın, Sesli ve Görüntülü arama ayarları altında, Yanıtla çağrıları otomatik olarak belirtilen kutucuğu işaretleyin.

İphone: Skype’ı açın Skype’a gidin> Tercihler> Çağrılar> Otomatik olarak cevapla> Yapılandır
Videoyla otomatik olarak Cevapla’yı seçin

Bu işlemlerden sonra güvenlik kamerasındaki Skype hesabınıza bağlandığınızda otomatik olarak açılacak ve hem sesleri duyabilecek hem de görüntü alabileceksiniz. Kamerayı istediğiniz zaman kontrol edebilir veya sürekli olarak çalıştırabilirsiniz. Kayıt yapmak istiyorsanız bağlantı yaptığınız bilgisayara ekran görüntüsü kayıt etme veya Skype görüşme kaydı yapan programlar yükleyerek yapabilirsiniz.

Eski telefonu daimi olarak kullanacaksanız yukarıdaki elektrik beslemesi ile ilgili işlemleri yapmanız gerekir. Ancak kullandığınız telefonu geçici olarak kullanacaksanız yukarıda belirtilen işlemi yapmanıza gereke yoktur. Telefonu iyi bir yere yerleştirip sadece Skype ayarlarını yapmanız yeterli olacaktır.

Güvenlik

Özellikle bebek monitörü olarak satılan cihazlar çok saldırıya uğramış ve hacklenmesi kolay cihazlardır. Çok güvenli oldukları söylenemez.  Ancak telefonunuz o tür cihazlardan çok daha güvenlidir. Hem telefonun güvenliği hem de Skype güvenliği kullanacağınız bu sistemi daha güvenli yapar. Yine de bazı önlemler almanız gerek. En iyi güvenlik için, Wi-Fi’nize ve Skype hesabınıza güçlü şifreler koyunuz. Mümkünse, iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanın.

Skype hesabına bazı güvenlik görevlileri koyun. Kamera olarak kullanılacak telefondaki Skype’da Araçlar> Seçenekler> Gizlilik‘e gidin ve her kategori için, yalnızca kişi listesindeki hangi kullanıcı ile bağlantı kuracak kişileri seçerek başkalarının yanlışlıkla araması durumunda bağlantı sağlamasını engellemiş olursunuz. Bu güvenlik kamerası olarak kullanacağınız telefon ile güvenli bir şekilde iletişim kurabilmenizi sağlayacaktır.

 

  1. mustafa
    20:23 26 Nisan 2018 20:23

    alternatif olarak. alfred uygulaması var. daha kullanışlı

Bir yorum bırakınız...

*