Patlayan Telefon Bataryası | Sonsuz Teknoloji

Patlayan Telefon Bataryası

Patlayan telefon değil bataryadır.

Telefon patladı diye çok haber okumuş ve duymuşuzdur. Her şeyden önce belirtmek gerekir ki Patlayan telefon değil bataryadır. Batarya patlamaları, yıllardır akıllı telefon üreticilerinin büyük sorunu olmuştur. Samsung,  batarya patlama olaylarının hatalı bataryalardan kaynaklandığını doğruladı. Ancak sebebi konusunda net bir bilgi ortaya koyulamadı.

Kriyo elektron mikroskopisi olarak bilinen bir teknik kullanarak, pil geliştirme üzerinde çalışan bir ekip, lityum iyon pillerin patlamasına neden olan zincirleme reaksiyonu gözlemlemeyi başardı. Ekip, aşırı elektrik yükü bir lityum iyon pil içinden geçtiğinde oluşacak küçük kristal yapılar olan dendritler üzerinden olduğunu sapladı. Bazen batarya, kısa devreye bazen de patlamaya neden oluyor.

Ekip, çalışmalarının daha güvenli pillerin yapılması konusunda umutlu olduklarını belirttiler. Patlamanın nasıl oluştuğunu anladıktan sonra, pil üreticileri, patlamaları önlemek için önlemler alabilecekler bataryalar üretecektir.

Bu gelişme gelecek için umut verici ancak şuan için eldeki telefon bataryalarının patlama riski bulunmaktadır.

Batarya patlamalarını önlemek için ne gibi önlemler alınabilir;

1-Ucuz batarya ve şarj cihazlarından uzak durmak, Orijinal ürünler kullanmak. Power Bank (taşınabilir şarj cihazı) kullanıyorsanız. Kaliteli ürün kullanmak gerekir. Piyasada telefonunuza zarar verecek çok ucuz cihazlar mevcuttur.

2- Telefonu uzun süre şarjda bırakmayın. Telefonu, batarya dolduktan sonra prizden alın.

3 Telefon şarjdayken telefonunuz elinizde olmasın telefon ile uğraştığınız zaman hem telefon şarj oluyor hem de telefonu çalıştırdığınız için telefon ısınıyor. Patlama riski artmış oluyor. Allah korusun patlama durumunda elinizde telefon olmasını da istemezsiniz.

  1. Nusret Özal
    19:56 21 Ağustos 2019 19:56

    Bataryası patlayan telefon bataryasını yenilerek calisirmi?gm5 plus telefon
    05458204262

Bir yorum bırakınız...

*