Hackerlardan Korunmak için Basit İpuçları | Sonsuz Teknoloji

Hackerlardan Korunmak için Basit İpuçları

hack ipucu

 

Siber saldırılarla ilgili haberlere duyarlı olanlar bilir. Büyük şirketlere artan bir şekilde daha sofistike saldırılara uğruyor. Büyük şirketler siber saldırılara uğruyorsa, bizler bireysel kullanıcı olarak bizler ne yapabiliriz. Üst düzey önlemler almakta tembellik yapsak da basit önlemler almak bizleri bu saldırıların filtrelerinden geçmiş oluruz. Siber saldırılar konusu en sık hatırlatılması gereken konulardandır. Bu nedenle bu konu ile ilgili her daim yazı yazmaya en azından hatırlatma amaçlı devam edeceğim. İşte bazı basit önlemler;

1. Güçlü şifreleri kullanın

Siber saldırılardan korunmanın en temel prensibi güçlü şifre kullanmaktır. Güçlü şifre oluşturmak konusunda en büyük sorun bu şifreleri hatırlayabileceğin şifreler olması gerekmektedir.   Şifreleri bir dosyada toplayıp depolamak da ayrı bir risktir. Doyanın başkaları tarafından ele geçirilmesi durumda tüm şifrelerin ele geçirilme riski oluşur. Bu nedenle en iyi yöntem hatırlaması kolay güçlü şifreler oluşturmaktır. Kendinize hatırlaması kolay güçlü şifreler oluşturun. Hatırlaması kolay güçlü şifre oluşturma makalesine göz atabilirsiniz.

2. E-postalara Dikkat

E-postalar, genellikle kimlik avı aşamasında kötü amaçlı yazılımlar ile kurbanlara ulaşılır. Bu nedenle, şüpheli görünen herhangi bir e-posta mesajına inanılmaz derecede dikkatli olmanız gerekir. Gönderen e-posta adresini tanımıyorsanız dikkatli olun. Her bağlantıyı tıklamayın, herhangi bir şekilde tepki vermeyin. Bunun yerine, e-posta sağlayıcısının incelemesi için e-postayı, şüpheli olarak gönderin.

3. Kişisel bilgileri paylaşmayın

Çevrimiçi paylaştığınız, e-postayla ve hatta telefonda çok hassas olun. Kredi kartı numaraları, banka hesabı bilgileri ve sosyal güvenlik numaraları, bilgisayar korsanları ve kimlik hırsızları için popüler hedeflerdir. Bu bilgileri  kesinlikle İnternet ortamında veya telefonda kimselerle paylaşmayın. Bu bilgileri isteyenleri özellikle kurumsal şirket olduklarını söyleyenleri en ufak şüphe durumunda şahsen veya telefondan doğrulayın.

4. Yazılımı güncel tutun

İşletim sistemleri, web tarayıcıları, yazılım programları ve dijital uygulamalar her zaman güncel tutulmalıdır. Bunu yapmak, yalnızca işlevsellik artırmaya yardımcı olmaz. Aynı zamanda daha gelişmiş bir siber güvenlik sağlayabilir. Aslında, birçok kez, bu güncellemeler bilinen güvenlik sorunlarına karşı özel olarak yayınlanmaktadır. Güncelleme yapmazsanız, kendinizi önceden tanımlanmış tehditlere maruz kalırsınız.

5. Anti-virüs yazılımını kurun

Anti-virüs yazılımı, zararlı yazılımlara ve siber saldırılara karşı bir başka savunma hattını temsil eder. Saygın anti-virüs programları AVG, Kaspersky *, McAfee, G Data ve Microsoft Windows Defender’ı içerir. Bu programların bir çoğu ücretsizdir. Tek başına bir virüsten koruma yazılımı, sizi virüs saldırılarına karşı tamamen koruyamasa da, riskinizi azaltmak ve kişisel bilgilerinizi daha güvenli hale getirmek için uzun bir yol katetmektedir.

6. Kamuya Açık Wi-Fi’lere karşı dikkatli olun

Genel Wi-Fi şebekeleri çekici görünebilir, ancak genel olarak bunlardan kaçınmalısınız. Bunun nedeni, güvenli olmayan kamu Wi-Fi şebekelerinin kullanıcılara, özellikle de  İnternet bankacılık gibi hassas işlemleri  yerine getirenler için bir risk oluşturur.

7. HTTPS Adresleri tercih edin.

Güvenli siteler Web’in geleceğidir. Aslında, Google gibi arama motorları uzun süredir güvenli bir adrese sahip web sitelerine öncelik veriyor ve güvenli olmayan bir web sitesinde olduğunuzda sizi uyarıyor. Özellikle şifre giriş işlemleri ve alışveriş işlemlerinde HTTPS web adresine sahip web siteleri tercih edin. Geleneksel bir HTTP adresi, sitenin bir güvenlik sertifikası SSL içermediğini gösterir. Güvenli adresler, adres çubuğunun içinde yeşil renklerle çok iyi görülebilen bir kilit simgesine sahiptir. Web’e göz atarken veya İnternet’te alışveriş yaparken bu simgeyi arayın.

8. Tekrar Kontrol edin

Bir konu ile ilgili herhangi bir şüpheniz varsa, İnternet araştırması yapın. Web sitesi veya e-posta bir dolandırıcılık ise, başkası zaten kurban olmuş ve İnternet’te o konuyla ilgili paylaşımlar olmuştur. Şüphelenme konusunda basitçe söylemek gerekirse iç güdülerinize güvenin.

Asla benim başıma gelmez demeyin. Kurban olmadan basit önlemlerinizi alın. Kurban olduktan sonra zaten önlem alırsınız. Önemli olan bu tuzağa düşmeden önlemleri almaktır. Güçlü parolalar hesaplarınızı aykırı erişime karşı korur, anti-virüs yazılımı cihazlarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı korur ve sağduyu ve dikkatli bir uyarı sizi kimlik dolandırıcılıklarına karşı korur. Nihayetinde, kişisel, hassas bilgilerinizin yanlış ellere geçmesini önlemek için ne hissettiğiniz varsa yapın.

İlişkili Makaleler

İnternet Güvenlik sorularını güçlü yapın

En çok başvurulan şifre kırma yöntemleri

Catfish Nedir?

Wireless ağlarla ilgili güvenlik ipuçları

 1. BİLİNMEYEN
  18:31 17 Ekim 2019 18:31

  360 tetal security programı iyimidir

  • Sonsuz Teknoloji
   22:21 17 Ekim 2019 22:21

   360 total security programı ücretsiz ve hafif bir antivirüs programıdır. Farklı programları yüklerken ücretsiz olarak yüklenir.Bir çok kişi bilgisayarına istemsizce yüklenmesinden rahatsız olur ve kaldırmak ister. Hatta hemen nasıl kaldırılacağının yollarını arar. Standart bir bilgisayar kullanıcısı iseniz, Windows defender yeterince işe yarar. Tercih tamamen size ait.

Bir yorum bırakınız...

*