TV Boyutuna Göre İdeal İzleme Mesafesi Nasıl Hesaplanır? | Sonsuz Teknoloji

TV Boyutuna Göre İdeal İzleme Mesafesi Nasıl Hesaplanır?

tv mesaje hesaplama

TV satın alırken bir çok teknik özellikleri değerlendiririz, ancak değerlendirilmesi gereken başka bir konu da TV’nin boyutudur. Satın almak istediğiniz TV, odanız için ne kadar uygun. Odanızda TV’yi izleyeceğiniz mesafeye göre ölçülerde bir TV satın almak doğru bir karar olacaktır. Bu yazımızda TV ölçütlerine göre ideal izleme mesafesi nasıl hesaplanır? konusunu ele alacağız.

İdeal TV İzleme Mesafesi Nasıl Nesaplanır?

TV izleme mesafesi oldukça önemlidir. Alacağınız TV odanızın alanına göre çok fazla büyük veya küçük olabilir. Bu nedenle TV satın almadan önce TV ile oturacağınız yer arasındaki mesafeyi ölçerek uygun boyutlarda TV satın alabilirsiniz. Uygun izleme açısı genelde 30 ile 40 derece olarak kabul edilir. Bu yazımızda bahsedeceğimiz hesap, 40 derece açı baz alınmıştır. Açı daraldıkça mesafe daha uzun olur. İdeal TV izleme mesafesini hesaplamak

için aşağıdaki yazan formülü kullanabilirsiniz,

  • İnç x 1,2= Sonuç
  • Sonuç/İzleme açısı = metre olarak Tv izleme mesafesi

Örnek ile açılayalım, 55 inçlik bir TV 40 derece açı ile ideal olarak ortalama ne kadar uzak mesafeden izlenmelidir. 55 * 1,2 = 66, 66/40 = 1,7 metre. Sonuç, normalde 1,65 olarak çıkmaktadır. Ancak bu durumda yukarı doğru yuvarlama yaparak tam sayıyı kendinize ortalama kriter alabilirsniz.

Bu hesaplama yeni nesil yüksek çözünürlük TV’ler için hesaplanmıştır. TV’niz eski tarz SD standartlarda bir TV ise bu ölçülere en az bir metre daha eklemelisiniz. Bu yöntemi kullanarak odanıza göre ideal boyutta TV satın alabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*