Uzay Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Uzay Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Uzay Madenciliği

Gelişmiş ülkelerin birbirleri ile yarıştığı konular arasına uzay madenciliği de artık eklendi. Dünya üzerinde yetmeyen bu yarış ülkelerin gelişmişlik durumuna göre uzay konusunda da yarışa sebep oldu. Ülkeler içerisinde sıklıkla kullanılan madenlerin ilerleyen yüzyıl içerisinde bitme ihtimali olduğundan da yeni maden rezervi arayışları ortaya çıkmıştır.

Uzay konusunda oluşturulan bu durum asteroit nedir sorusu akıllara gelmektedir. Asteroitler dünya etrafında ve uzay boşluğunda bulunan parçalardır. Madencilik ile ilgisi de yapıları gereği olmaktadır. Kullanıma uygun olan asteroit örnekleri dünyaya getirilerek işlenmesi ve kullanılması amaçlanmaktadır. Ancak bu durum sanıldığının ötesinde zorluklar taşımaktadır.

Uzay Madenciliği Nasıl Yapılır?

Uzay madenciliği nedir sorusuna bu alanda çalışma gerçekleştiren ülkeler dünyada yapılan işlemlerin uzay ve diğer gezegenlere taşınması olarak cevap verilir. Dış gezegenlerde bulunan maden yapılarına uygun taşlar belirli koşullar neticesinde dünyaya getirilir. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için büyük teknolojik gelişmeler söz konusudur.

Uzaydan dünyaya madenciliğin oluşturulabilmesi çok yüksek maliyetlere sebep olmaktadır. Ancak gelecek yıllar içerisinde dünya rezervlerinin sonlanması bu durumu zorunlu kılmaktadır. Maliyetin yanı sıra uzun bir süreci oluşturur. Geliştirilen araçlar doğrultusunda doğru yapılar bulunur ve bir miktarı işlenmesi adına dünyaya getirilmektedir.

Uzay Madenciliği Yapan Ülkeler Hangileridir?

Uzay madenciliği şirketleri belirli sayıda bulunmaktadır. Madenciliği dünya dışına taşıyabilmek adına sağlam bir uzay bilgisi ve teknolojisi gerekir. Dünya üzerinde uzaya yönelik çalışmalar yapan ülke sayısı ise oldukça sınırlıdır. Bundan dolayı madenciliğin uzaya taşınması konusunda bilinen ülkelerin listesi kısa olmaktadır.

Uzayda yer alan asteroitleri dünyaya getirmeye çalışan uzay ajansları birkaç ülke ile sınırlı kalmıştır. Öncesinde de uzayla ilgili yaptığı çalışmalar ile göz önünde bulunan uzay ajanslarını görmekteyiz. Madenciliği gerçekleştiren ülkeler arasında:

  • ABD / NASA
  • Avrupa / ESA
  • Rusya / Roskosmos
  • Japonya / JAXA bulunur.

ABD uzay madenciliği konusunda oldukça iddialı olmaktadır. Bunun yanı sıra kendisi ile günümüzde rekabet halinde olan Çin henüz listede yer almamaktadır. İlerleyen günlerde iki ülke arasındaki yarışın uzayda madencilik konusunda da olması beklenenler arasındadır. Çin bu konuda resmi bir adımı henüz atmamakla birlikte yapacağına dair sinyalleri vermiştir.

Uzay Madenciliği Hakkında Görüşler Nelerdir?

Finans kuruluşu Goldman Sachs tarafından uzayda gerçekleştirilecek madenciliğe yönelik ilk görüşler 2018 yılına dayanmaktadır. Belirtilen açıklayama göre ilerde bu alanın çok büyük önem kazanması ile birlikte getireceği kazançta oldukça önemlidir. Hatta dünyanın ilk trilyoneri bu anlamda uzayda madencilik konusunda faaliyet gösterecek bir kişinin olacağı belirtilmektedir.

Bir yorum bırakınız...

*