VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik kartları için özel olarak çalışmaktadır.

vram

Ekran kartlarında VRAM ve bit gibi bazı detaylar mevcuttur. Özellikle yeni ekran kartı alacak kişiler bu tür terimlerin anlamlarını merak etmektedirler. Video RAM olarak bahsettiğimiz tabir aslında her harici ekran kartında karşınıza çıkacaktır. Örneğin, harici bir ekran kartı alırken 6 GB benzeri bir tabir görürsünüz. İşte aslında bu tabir ekran kartının Video RAM belleğini ifade etmektedir. Son dönemlerde üretilen harici ekran kartları genellik minimum 4 GB bellek bulundurmaktadır. Çünkü günümüzün oyunları oldukça fazla belleğe ihtiyaç duyabilmektedirler.

VRAM Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM, harici ekran kartlarında bulunan ayrı bir bellektir. RAM olarak tabir edilen bellekleri biliyorsunuzdur. Bu bellekler aslında geçici hafıza olarak da adlandırılabilirler. Örneğin, hard disklerde bulunan bilgiler bilgisayar kapansa bile silinmezler.

İlgili: Harici Ekran Kartı (eGPU)

Ancak RAM belleklerde yer alan bilgiler güç kesilene kadardır. İşte bu yüzden bu tür bellekler geçici olarak adlandırılırlar. Ekran kartında bulunan Video RAM ise aslında yine geçici bir hafızadır. Bu belleğin RAM bellekten farkı ise grafik kartına özel çalışmasıdır. Yani ekran kartının daha iyi işlem yapabilmesi için özel olarak çalışır ve bilgileri geçici olarak hafızasında tutar. Böylece bilgisayar açıkken bir işlemi bitirip aynı işleme tekrar döndüğünüzde işlem daha kısa sürede tamamlanabilir.

vram ne işe yarar

Ekran kartı VRAM basit şekilde düşündüğümüzde aslında bundan ibarettir. Ancak bu RAM türü sadece harici ekran kartlarında bulunur. Örneğin, laptop veya bazı masaüstü işlemcilerde entegre grafik kartıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durum işlemci ve ekran kartının tek bir parça halinde oluşmasına denir. Harici ekran kartı ise bildiğimiz NVIDIA ve AMD ekran kartları için kullanılan bir tabirdir. Entegre grafik kartlarında harici kartların aksine Video RAM bulunmaz. Bu kartlar bellek kullanımın ihtiyaçlarını sistemin RAM belleğinden karşılarlar.

Yani bilgisayarınızda entegre grafik kartı ve 8 GB RAM olduğunu varsayarsak entegre grafik kartınız bu bellek miktarının birazını kendisi için kullanacaktır. Bu yüzden entegre grafik kartında performans tek RAM yerine iki ayrı RAM kullanımı önerilir. Yani entegre grafik kartları için yüksek MHz hızına sahip 8+8 gibi parça parça RAM kullanımı daha avantajlıdır. VRAM nedir sorusunu kısaca sizler için cevaplamaya çalıştık. Günümüzde ki ve gelecekteki oyunlar yüksek Video RAM belleğe ihtiyaç duyabilirler. Bu yüzden harici ekran kartı alırken Video RAM belleğinin de çok düşük olmamasına dikkat etmenizi öneriyoruz.

Bir yorum bırakınız...

*

Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...
yazıcı

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli Tanklı Yazıcı mı Lazer Yazıcı mı?

Günümüz de yazıcılar çeşitli alanlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu kullanımlar doğrultusunda ihtiyaçlara ...
kamapp messenger

Kamapp Messenger Nedir Nasıl Kullanılır?

Kamapp Messenger uygulaması, tamamen yerli imkanlar kullanılarak geliştirilmiş mesajlaşma ve iletişim uygulamasıdır ...
2020 uygulamalar

En Çok İndirilen Uygulamalar ile 2020 Yılı

Dünyanın en sevilen uygulamaları hangileridir, sorusunun cevabı hemen herkes için değişiklik gösterir ...