VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik kartları için özel olarak çalışmaktadır.

vram

Ekran kartlarında VRAM ve bit gibi bazı detaylar mevcuttur. Özellikle yeni ekran kartı alacak kişiler bu tür terimlerin anlamlarını merak etmektedirler. Video RAM olarak bahsettiğimiz tabir aslında her harici ekran kartında karşınıza çıkacaktır. Örneğin, harici bir ekran kartı alırken 6 GB benzeri bir tabir görürsünüz. İşte aslında bu tabir ekran kartının Video RAM belleğini ifade etmektedir. Son dönemlerde üretilen harici ekran kartları genellik minimum 4 GB bellek bulundurmaktadır. Çünkü günümüzün oyunları oldukça fazla belleğe ihtiyaç duyabilmektedirler.

VRAM Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM, harici ekran kartlarında bulunan ayrı bir bellektir. RAM olarak tabir edilen bellekleri biliyorsunuzdur. Bu bellekler aslında geçici hafıza olarak da adlandırılabilirler. Örneğin, hard disklerde bulunan bilgiler bilgisayar kapansa bile silinmezler.

İlgili: Harici Ekran Kartı (eGPU)

Ancak RAM belleklerde yer alan bilgiler güç kesilene kadardır. İşte bu yüzden bu tür bellekler geçici olarak adlandırılırlar. Ekran kartında bulunan Video RAM ise aslında yine geçici bir hafızadır. Bu belleğin RAM bellekten farkı ise grafik kartına özel çalışmasıdır. Yani ekran kartının daha iyi işlem yapabilmesi için özel olarak çalışır ve bilgileri geçici olarak hafızasında tutar. Böylece bilgisayar açıkken bir işlemi bitirip aynı işleme tekrar döndüğünüzde işlem daha kısa sürede tamamlanabilir.

vram ne işe yarar

Ekran kartı VRAM

basit şekilde düşündüğümüzde aslında bundan ibarettir. Ancak bu RAM türü sadece harici ekran kartlarında bulunur. Örneğin, laptop veya bazı masaüstü işlemcilerde entegre grafik kartıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durum işlemci ve ekran kartının tek bir parça halinde oluşmasına denir. Harici ekran kartı ise bildiğimiz NVIDIA ve AMD ekran kartları için kullanılan bir tabirdir. Entegre grafik kartlarında harici kartların aksine Video RAM bulunmaz. Bu kartlar bellek kullanımın ihtiyaçlarını sistemin RAM belleğinden karşılarlar.

Yani bilgisayarınızda entegre grafik kartı ve 8 GB RAM olduğunu varsayarsak entegre grafik kartınız bu bellek miktarının birazını kendisi için kullanacaktır. Bu yüzden entegre grafik kartında performans tek RAM yerine iki ayrı RAM kullanımı önerilir. Yani entegre grafik kartları için yüksek MHz hızına sahip 8+8 gibi parça parça RAM kullanımı daha avantajlıdır. VRAM nedir sorusunu kısaca sizler için cevaplamaya çalıştık. Günümüzde ki ve gelecekteki oyunlar yüksek Video RAM belleğe ihtiyaç duyabilirler. Bu yüzden harici ekran kartı alırken Video RAM belleğinin de çok düşük olmamasına dikkat etmenizi öneriyoruz.

Bir yorum bırakınız...

*

steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...