Web 3.0 Teknolojisi Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Web 3.0 Teknolojisi Nedir?

web 3.0

 

Birbirleri ile iletişim halinde bulunan web tabanı sistemleri sayesinde kullanıcıların ne gibi faaliyetlerden hoşlandığını anlayan ve kullanıcıların hoşlandığı içerikler üretmeye çalışan web sitesi teknolojisine Web 3.0 Teknolojisi denir.

Web 3.0 teknolojisinin diğer adına Semantik Web veya Yapay Zekalı Web denir. Web 3.0 teknolojisi, web 2.0 teknolojisinin elektronik ortama aktarmış olduğu bilgileri anlamlandırmaya çalışan bir teknolojidir. Web 3.0 teknolojisi, dünya da ihtiyaç duyulan tüm bilgileri kullanıcılara sunmak amacı ile geliştirilen bir teknolojidir.

Web 3.0 Teknolojisinin Özellikleri Nelerdir?

Web 3.0 teknolojisinin özellikleri, kendi içerisinde 3 ana gruba ayrılır. Bunlar;

  1. Kişiselleştirme özelliği
  2. Yapay zeka özelliği
  3. Hareketlilik özelliği

1)Kişiselleştirme Özelliği

Kişiselleştirme özelliği, web 3.0 teknolojisini kullanan kullanıcıların internet ortamında kişisel tercihlerini yapabilmelerini ifade eden bir özelliktir.

2)Yapay Zeka Özelliği

Yapay zeka özelliği, web 3.0 teknolojisini kullanan kullanıcıların internet ortamında yaptığı paylaşımlardan yola çıkarak, kullanıcıların ne tür faaliyetler yapmak isteyeceğini ifade eden bir özelliktir.

3)Hareketlilik Özelliği

Hareketlilik özelliği, web 3.0 teknolojisini kullanan kullanıcıların internet ortamında yazdığı tüm içeriklere her zaman erişilebilmesini ifade eden bir özelliktir.

Bir yorum bırakınız...

*