Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri | Sonsuz Teknoloji

Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri

modem arızaları

İnternete bağlanmak için kullanılan modemler teknoloji dünyasının günümüzdeki en önemli unsuru olan internete bağlanmamızı sağlayan cihazlardır. Ancak her elektronik alet için olduğu gibi modemlerde de zaman zaman problemler yaşanabilmektedir.

Modemlerde yaşanan bu sıkıntılar üzerlerinde bulunan uyarı ışıklarıyla gösterilmektedir. Modemlerin üzerinde yer alan bu ışıkların ne anlama geldiğini bilmek internet ile ilgili arızanın sebebinin ne olduğunu bulma noktasında büyük kolaylık sağlamaktadır.

Biz de sık görülen modem arızaları ve çözümlerinin neler olduklarına dair bir inceleme yaptık. Gelin, başlayalım.

Cihazda ışık yanmaması veya sadece power ışığının yanması

Modem üzerinde hiç ışık yanmıyorsa muhtemelen modem çalışmıyor demektir. Böyle bir durumda cihaz tümden arızalı veya cihazın adaptörü arızalıdır. Çözüm için önce modemin tümden arızalı olup olmadığını anlamak için farklı bir adaptör denenmelidir. Farklı adaptör denendiğinde de cihaz çalışmıyorsa modem tümden arızalıdır. Böyle bir durumda modemin değiştirilmesi gerekmektedir.

Yine benzer şekilde cihazda sadece power ışığı yanıyor ve diğer ışıklar yanmıyorsa modem veya adaptörün arızasından söz edilebilir. Farklı adaptör denendikten sonra sıkıntı yine çözülmediyse modemin değiştirilmesi gerekmektedir.

Modem üzerindeki DSL ışığının yanmaması durumu

Modem üzerinde DSL yanan kısımdaki ışık yanmıyor ve diğer ışıklar yanıyorsa böyle bir durumda modeminize internet sinyali ulaşmıyor demektir.

Bu tip bir durumda meydana gelen sorunun çözümü için öncelikle internet hat kablosunun kontrolünde fayda vardır. Kabloda bir sıkıntı yoksa farklı bir modemin hatta bağlanması denenmelidir. Farklı bir modemle de yine aynı şekilde DSL ışığının yanmaması sorunu tekrar ediyorsa servis sağlayıcıyla iletişim kurularak altyapının kontrol ettirilmesinde fayda vardır.

Modem üzerindeki internet ışığının yanmaması durumu

Modem üzerindeki diğer tüm ışıklar yanarken internet ışığı yanmıyorsa internet bağlantısının sağlanacağı IP adresi alınamıyor demektir.

Bu sorunun çözümü için modemin sıfırdan tekrar kurulumunun yapılması gerekmektedir. Modem kurulumu için gerekli yazılım ile birlikte modeme müdahale edildikten sonra da sorunun devam ettiği görülüyorsa modem, bağlı olduğu internetin altyapısını desteklemiyor demektir. Örneğin; ADSL bir modeme VDSL bağlantının gönderildiği durumlarda böyle bir arızanın meydana gelmesi oldukça normaldir. Yine bu ışığın yanmadığı durumlarda hat kaynaklı bir sorunun olması da söz konusudur.

Modemin altyapıyı desteklemediği bir durum söz konusu ise hatta uygun bir modem temin edilerek sorun giderilebilir. Ancak hat kaynaklı bir sorun söz konusuysa internet servis sağlayıcı ile görüşülmelidir.

Modem üzerindeki LAN ışığının yanmaması durumu

Modem üzerindeki diğer tüm ışıkların yanmasına rağmen LAN ışığı yanmıyorsa bilgisayarda, internet hattını sağlayan kabloda ya da modemin kendisinde bir sorunun olduğundan söz edilebilir.

Öncelikle bilgisayarda bir sorunun olması ihtimaline binaen bilgisayarın yerel ağ ara yüzünün etkin bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Bilgisayarın LAN ara yüz kartının bağlantısı kontrol edilmelidir. Bu kartın sürücüsü ve bu sürücünün doğru bir şekilde yüklenip yüklenmediği kontrol edilmelidir.

Yine modeme farklı cihazlar ve kablolar ile bağlanarak denemeler yapılmalıdır. Bu farklı denemelerde de sonuç alınamazsa modem değiştirilmelidir.

Modem üzerindeki wi-fi ışığının yanmaması durumu

Modemdeki diğer ışıklar yanarken wi – fi ışığı yanmıyorsa modem arızasından söz edilebilir. Böyle bir durumda yine modemin değiştirilerek sorunun çözümü noktasında bir adım atılmasında fayda söz konusudur.

Cihazdaki tüm ışıklar yanmasına rağmen internet bağlantısının olmaması durumu

Cihazdaki tüm ışıklar yanarken internet bağlantısının olmaması halinde modem ayarlarının kontrol edilmesinde fayda vardır. Ağ bağlantılarında veya DNS ile IP adreslerinde yapılacak kontroller sonucunda sonuç elde edilemiyorsa internet servis sağlayıcı ile görüşülerek sorunun çözümüne gidilebilir.

  1. Sonunda Modem sorunumu yazı sayesinde çözdum. Saatlerdir uğraşıyorum keşke onceden netten bakıp bu yazıyı okysaymisim. Elinize emeğinize sağlık .

  2. Modem devamlı kendini resetliyor ara yüz şifresi sıfırlanıyor

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...