Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri

modem arızaları

İnternete bağlanmak için kullanılan modemler teknoloji dünyasının günümüzdeki en önemli unsuru olan internete bağlanmamızı sağlayan cihazlardır. Ancak her elektronik alet için olduğu gibi modemlerde de zaman zaman problemler yaşanabilmektedir.

Modemlerde yaşanan bu sıkıntılar üzerlerinde bulunan uyarı ışıklarıyla gösterilmektedir. Modemlerin üzerinde yer alan bu ışıkların ne anlama geldiğini bilmek internet ile ilgili arızanın sebebinin ne olduğunu bulma noktasında büyük kolaylık sağlamaktadır.

Biz de sık görülen modem arızaları ve çözümlerinin neler olduklarına dair bir inceleme yaptık. Gelin, başlayalım.

Cihazda ışık yanmaması veya sadece power ışığının yanması

Modem üzerinde hiç ışık yanmıyorsa muhtemelen modem çalışmıyor demektir. Böyle bir durumda cihaz tümden arızalı veya cihazın adaptörü arızalıdır. Çözüm için önce modemin tümden arızalı olup olmadığını anlamak için farklı bir adaptör denenmelidir. Farklı adaptör denendiğinde de cihaz çalışmıyorsa modem tümden arızalıdır. Böyle bir durumda modemin değiştirilmesi gerekmektedir.

Yine benzer şekilde cihazda sadece power ışığı yanıyor ve diğer ışıklar yanmıyorsa modem veya adaptörün arızasından söz edilebilir. Farklı adaptör denendikten sonra sıkıntı yine çözülmediyse modemin değiştirilmesi gerekmektedir.

Modem üzerindeki DSL ışığının yanmaması durumu

Modem üzerinde DSL yanan kısımdaki ışık yanmıyor ve diğer ışıklar yanıyorsa böyle bir durumda modeminize internet sinyali ulaşmıyor demektir.

Bu tip bir durumda meydana gelen sorunun çözümü için öncelikle internet hat kablosunun kontrolünde fayda vardır. Kabloda bir sıkıntı yoksa farklı bir modemin hatta bağlanması denenmelidir. Farklı bir modemle de yine aynı şekilde DSL ışığının yanmaması sorunu tekrar ediyorsa servis sağlayıcıyla iletişim kurularak altyapının kontrol ettirilmesinde fayda vardır.

Modem üzerindeki internet ışığının yanmaması durumu

Modem üzerindeki diğer tüm ışıklar yanarken internet ışığı yanmıyorsa internet bağlantısının sağlanacağı IP adresi alınamıyor demektir.

Bu sorunun çözümü için modemin sıfırdan tekrar kurulumunun yapılması gerekmektedir. Modem kurulumu için gerekli yazılım ile birlikte modeme müdahale edildikten sonra da sorunun devam ettiği görülüyorsa modem, bağlı olduğu internetin altyapısını desteklemiyor demektir. Örneğin; ADSL bir modeme VDSL bağlantının gönderildiği durumlarda böyle bir arızanın meydana gelmesi oldukça normaldir. Yine bu ışığın yanmadığı durumlarda hat kaynaklı bir sorunun olması da söz konusudur.

Modemin altyapıyı desteklemediği bir durum söz konusu ise hatta uygun bir modem temin edilerek sorun giderilebilir. Ancak hat kaynaklı bir sorun söz konusuysa internet servis sağlayıcı ile görüşülmelidir.

Modem üzerindeki LAN ışığının yanmaması durumu

Modem üzerindeki diğer tüm ışıkların yanmasına rağmen LAN ışığı yanmıyorsa bilgisayarda, internet hattını sağlayan kabloda ya da modemin kendisinde bir sorunun olduğundan söz edilebilir.

Öncelikle bilgisayarda bir sorunun olması ihtimaline binaen bilgisayarın yerel ağ ara yüzünün etkin bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Bilgisayarın LAN ara yüz kartının bağlantısı kontrol edilmelidir. Bu kartın sürücüsü ve bu sürücünün doğru bir şekilde yüklenip yüklenmediği kontrol edilmelidir.

Yine modeme farklı cihazlar ve kablolar ile bağlanarak denemeler yapılmalıdır. Bu farklı denemelerde de sonuç alınamazsa modem değiştirilmelidir.

Modem üzerindeki wi-fi ışığının yanmaması durumu

Modemdeki diğer ışıklar yanarken wi – fi ışığı yanmıyorsa modem arızasından söz edilebilir. Böyle bir durumda yine modemin değiştirilerek sorunun çözümü noktasında bir adım atılmasında fayda söz konusudur.

Cihazdaki tüm ışıklar yanmasına rağmen internet bağlantısının olmaması durumu

Cihazdaki tüm ışıklar yanarken internet bağlantısının olmaması halinde modem ayarlarının kontrol edilmesinde fayda vardır. Ağ bağlantılarında veya DNS ile IP adreslerinde yapılacak kontroller sonucunda sonuç elde edilemiyorsa internet servis sağlayıcı ile görüşülerek sorunun çözümüne gidilebilir.

  1. Avatar

    Sonunda Modem sorunumu yazı sayesinde çözdum. Saatlerdir uğraşıyorum keşke onceden netten bakıp bu yazıyı okysaymisim. Elinize emeğinize sağlık .

Bir yorum bırakınız...

*

windows

Windows 10 Kullanıcı Adı Değiştirme

Bütün işletim sistemlerinde olduğu gibi Windows 10 işletim sisteminde de her kullanıcının ...
excel açılır

Excel Otomatik Yedekleme

Excel otomatik yedekleme işlemi, son derece önemli olan konulardan biri olarak kabul ...
windows 10 siyah ekran

Windows 10’da Dosya Uzantısını Gösterme

Windows işletim sisteminde dosyaların tamamı bir uzantıdan oluşur ve bilgisayarınızda bunları Windows ...
whatsapp

Whatsapp Toplu Mesaj Silme İşlemleri

Whatsapp toplu mesaj silme konusu, pek çok bireyin mustarip olduğu ve araştırdığı ...
POCO X3 nfc

Uygun Fiyatlı POCO X3 Türkiye’de! İşte Türkiye Fiyatı ve Özellikleri

Yakın zamanda duyurulan POCO X3 cihazının Türkiye fiyatı resmen belli oldu. Cihaz ...
htc desire 20

Yeni HTC Desire 20+ Resmen Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Orta segment yeni cihaz HTC Desire 20+ Tayvanlı şirket tarafından duyuruldu. Tayvan’da ...
mobil ödeme

Mobil Ödeme Nedir? Nasıl Kapatılır?

Gelişen teknoloji imkanları sayesinde ödeme yöntemlerinde de değişiklikler olmaya başladı. Söz konusu ...
windows 10 pil tüketimi

Windows 10’da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor?

Mevcut olan dizüstü bilgisayarınıza Windows 10 kurduysanız ya da bu işletim sistemine ...