Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri | Sonsuz Teknoloji

Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri

modem arızaları

İnternete bağlanmak için kullanılan modemler teknoloji dünyasının günümüzdeki en önemli unsuru olan internete bağlanmamızı sağlayan cihazlardır. Ancak her elektronik alet için olduğu gibi modemlerde de zaman zaman problemler yaşanabilmektedir.

Modemlerde yaşanan bu sıkıntılar üzerlerinde bulunan uyarı ışıklarıyla gösterilmektedir. Modemlerin üzerinde yer alan bu ışıkların ne anlama geldiğini bilmek internet ile ilgili arızanın sebebinin ne olduğunu bulma noktasında büyük kolaylık sağlamaktadır.

Biz de sık görülen modem arızaları ve çözümlerinin neler olduklarına dair bir inceleme yaptık. Gelin, başlayalım.

Cihazda ışık yanmaması veya sadece power ışığının yanması

Modem üzerinde hiç ışık yanmıyorsa muhtemelen modem çalışmıyor demektir. Böyle bir durumda cihaz tümden arızalı veya cihazın adaptörü arızalıdır. Çözüm için önce modemin tümden arızalı olup olmadığını anlamak için farklı bir adaptör denenmelidir. Farklı adaptör denendiğinde de cihaz çalışmıyorsa modem tümden arızalıdır. Böyle bir durumda modemin değiştirilmesi gerekmektedir.

Yine benzer şekilde cihazda sadece power ışığı yanıyor ve diğer ışıklar yanmıyorsa modem veya adaptörün arızasından söz edilebilir. Farklı adaptör denendikten sonra sıkıntı yine çözülmediyse modemin değiştirilmesi gerekmektedir.

Modem üzerindeki DSL ışığının yanmaması durumu

Modem üzerinde DSL yanan kısımdaki ışık yanmıyor ve diğer ışıklar yanıyorsa böyle bir durumda modeminize internet sinyali ulaşmıyor demektir.

Bu tip bir durumda meydana gelen sorunun çözümü için öncelikle internet hat kablosunun kontrolünde fayda vardır. Kabloda bir sıkıntı yoksa farklı bir modemin hatta bağlanması denenmelidir. Farklı bir modemle de yine aynı şekilde DSL ışığının yanmaması sorunu tekrar ediyorsa servis sağlayıcıyla iletişim kurularak altyapının kontrol ettirilmesinde fayda vardır.

Modem üzerindeki internet ışığının yanmaması durumu

Modem üzerindeki diğer tüm ışıklar yanarken internet ışığı yanmıyorsa internet bağlantısının sağlanacağı IP adresi alınamıyor demektir.

Bu sorunun çözümü için modemin sıfırdan tekrar kurulumunun yapılması gerekmektedir. Modem kurulumu için gerekli yazılım ile birlikte modeme müdahale edildikten sonra da sorunun devam ettiği görülüyorsa modem, bağlı olduğu internetin altyapısını desteklemiyor demektir. Örneğin; ADSL bir modeme VDSL bağlantının gönderildiği durumlarda böyle bir arızanın meydana gelmesi oldukça normaldir. Yine bu ışığın yanmadığı durumlarda hat kaynaklı bir sorunun olması da söz konusudur.

Modemin altyapıyı desteklemediği bir durum söz konusu ise hatta uygun bir modem temin edilerek sorun giderilebilir. Ancak hat kaynaklı bir sorun söz konusuysa internet servis sağlayıcı ile görüşülmelidir.

Modem üzerindeki LAN ışığının yanmaması durumu

Modem üzerindeki diğer tüm ışıkların yanmasına rağmen LAN ışığı yanmıyorsa bilgisayarda, internet hattını sağlayan kabloda ya da modemin kendisinde bir sorunun olduğundan söz edilebilir.

Öncelikle bilgisayarda bir sorunun olması ihtimaline binaen bilgisayarın yerel ağ ara yüzünün etkin bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Bilgisayarın LAN ara yüz kartının bağlantısı kontrol edilmelidir. Bu kartın sürücüsü ve bu sürücünün doğru bir şekilde yüklenip yüklenmediği kontrol edilmelidir.

Yine modeme farklı cihazlar ve kablolar ile bağlanarak denemeler yapılmalıdır. Bu farklı denemelerde de sonuç alınamazsa modem değiştirilmelidir.

Modem üzerindeki wi-fi ışığının yanmaması durumu

Modemdeki diğer ışıklar yanarken wi – fi ışığı yanmıyorsa modem arızasından söz edilebilir. Böyle bir durumda yine modemin değiştirilerek sorunun çözümü noktasında bir adım atılmasında fayda söz konusudur.

Cihazdaki tüm ışıklar yanmasına rağmen internet bağlantısının olmaması durumu

Cihazdaki tüm ışıklar yanarken internet bağlantısının olmaması halinde modem ayarlarının kontrol edilmesinde fayda vardır. Ağ bağlantılarında veya DNS ile IP adreslerinde yapılacak kontroller sonucunda sonuç elde edilemiyorsa internet servis sağlayıcı ile görüşülerek sorunun çözümüne gidilebilir.

  1. Sonunda Modem sorunumu yazı sayesinde çözdum. Saatlerdir uğraşıyorum keşke onceden netten bakıp bu yazıyı okysaymisim. Elinize emeğinize sağlık .

Bir yorum bırakınız...

*

dns windows 10

Windows 10 DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok kullanıcı Windows 10 DNS değiştirme işlemlerinin nasıl yapılacağını merak edebiliyor. Biz de bu yüzden yazımızda bu konudan bahsetmeye çalışacağız. Son zamanlarda internet ...
Google Chrome Yer İşaretleri

Google Chrome Yer İşaretleri Dışa Aktarma ve İçe Aktarma

Google Chrome yer işaretleri dışa aktarma ve içe aktarma işlemleri Chrome üzerinden birkaç adımda gerçekleştirilebiliyor. Böylece kullanıcılar yer işaretlerini hızlıca yedekleyerek daha sonra yedekten ...
Oppo

Oppo Klavye Ayarları Nasıl Yapılır | 2021

Oppo klavye ayarları, son derece kolay ve bir o kadar da pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Oppo kullanıcıları, mobil cihazlarının ayarlar kısmına giriş yaparak klavyelerini ...
iPhone 13

iPhone 13 Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Tüm Detaylar

Apple, düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında iPhone 13 isimli yeni cihazını resmi olarak tanıttı. Uzun zamandır beklenen yeni akıllı telefon muhteşem özellikleri ile oldukça ...
Microsoft SwiftKey

Microsoft SwiftKey Nedir Nasıl İndirilir?

Microsoft SwiftKey, yapay zekâ desteğine sahip olan mobil klavye uygulamalarından biridir. Microsoft şirketi tarafından geliştirilen ve kullanıma sunulan bu uygulama, kullanıcılarına oldukça önemli özellikler ...

Windows 10 PC’de IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

IP adresi , bir ağdaki bir cihaza ulaşmak için tanımlanan yoldur. Çevrimiçi oyunlar veya uzak masaüstü bilgisayar işlemleri için IP adresine ihtiyaç duyabilirsiniz.  Windows ...
Yandex klavye

Yandex Klavye Nedir, Nasıl İndirilir? 2021

Yandex klavye, son derece gelişmiş özelliklere sahip olan mobil uygulamalardan biridir. Yandex şirketi tarafından özel olarak geliştirilen bu klavye sayesinde hem yazı yazılabilmekte hem ...
PDF Düzenleme programları

En İyi PDF Düzenleme Programları 2021

PDF Düzenleme programları, genellikle son derece kolay bir kullanıma sahiptir. Kullanıcılar, bu programları kullanarak PDF dosyalarını görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve yazdırabilir. Tüm bunların yanı sıra ...
açık wifi

Açık Wi-Fi Ağlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Gerek kafeler, gerek belediyeler aracılığı ile gittiğiniz mekânlarda “ücretsiz” herkese açık Wi-Fi ağlarına erişmeniz mümkün durumda. Her ne kadar kulağa hoş geliyor olsa da ...
google home

Google Home Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nasıl İndirilir?

Google Home, son dönemin en popüler mobil uygulamalarından birdir. Google şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan bu uygulama, kullanıcılarına oldukça önemli özelliklerde ...