Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri | Sonsuz Teknoloji

Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri

modem arızaları

İnternete bağlanmak için kullanılan modemler teknoloji dünyasının günümüzdeki en önemli unsuru olan internete bağlanmamızı sağlayan cihazlardır. Ancak her elektronik alet için olduğu gibi modemlerde de zaman zaman problemler yaşanabilmektedir.

Modemlerde yaşanan bu sıkıntılar üzerlerinde bulunan uyarı ışıklarıyla gösterilmektedir. Modemlerin üzerinde yer alan bu ışıkların ne anlama geldiğini bilmek internet ile ilgili arızanın sebebinin ne olduğunu bulma noktasında büyük kolaylık sağlamaktadır.

Biz de sık görülen modem arızaları ve çözümlerinin neler olduklarına dair bir inceleme yaptık. Gelin, başlayalım.

Cihazda ışık yanmaması veya sadece power ışığının yanması

Modem üzerinde hiç ışık yanmıyorsa muhtemelen modem çalışmıyor demektir. Böyle bir durumda cihaz tümden arızalı veya cihazın adaptörü arızalıdır. Çözüm için önce modemin tümden arızalı olup olmadığını anlamak için farklı bir adaptör denenmelidir. Farklı adaptör denendiğinde de cihaz çalışmıyorsa modem tümden arızalıdır. Böyle bir durumda modemin değiştirilmesi gerekmektedir.

Yine benzer şekilde cihazda sadece power ışığı yanıyor ve diğer ışıklar yanmıyorsa modem veya adaptörün arızasından söz edilebilir. Farklı adaptör denendikten sonra sıkıntı yine çözülmediyse modemin değiştirilmesi gerekmektedir.

Modem üzerindeki DSL ışığının yanmaması durumu

Modem üzerinde DSL yanan kısımdaki ışık yanmıyor ve diğer ışıklar yanıyorsa böyle bir durumda modeminize internet sinyali ulaşmıyor demektir.

Bu tip bir durumda meydana gelen sorunun çözümü için öncelikle internet hat kablosunun kontrolünde fayda vardır. Kabloda bir sıkıntı yoksa farklı bir modemin hatta bağlanması denenmelidir. Farklı bir modemle de yine aynı şekilde DSL ışığının yanmaması sorunu tekrar ediyorsa servis sağlayıcıyla iletişim kurularak altyapının kontrol ettirilmesinde fayda vardır.

Modem üzerindeki internet ışığının yanmaması durumu

Modem üzerindeki diğer tüm ışıklar yanarken internet ışığı yanmıyorsa internet bağlantısının sağlanacağı IP adresi alınamıyor demektir.

Bu sorunun çözümü için modemin sıfırdan tekrar kurulumunun yapılması gerekmektedir. Modem kurulumu için gerekli yazılım ile birlikte modeme müdahale edildikten sonra da sorunun devam ettiği görülüyorsa modem, bağlı olduğu internetin altyapısını desteklemiyor demektir. Örneğin; ADSL bir modeme VDSL bağlantının gönderildiği durumlarda böyle bir arızanın meydana gelmesi oldukça normaldir. Yine bu ışığın yanmadığı durumlarda hat kaynaklı bir sorunun olması da söz konusudur.

Modemin altyapıyı desteklemediği bir durum söz konusu ise hatta uygun bir modem temin edilerek sorun giderilebilir. Ancak hat kaynaklı bir sorun söz konusuysa internet servis sağlayıcı ile görüşülmelidir.

Modem üzerindeki LAN ışığının yanmaması durumu

Modem üzerindeki diğer tüm ışıkların yanmasına rağmen LAN ışığı yanmıyorsa bilgisayarda, internet hattını sağlayan kabloda ya da modemin kendisinde bir sorunun olduğundan söz edilebilir.

Öncelikle bilgisayarda bir sorunun olması ihtimaline binaen bilgisayarın yerel ağ ara yüzünün etkin bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Bilgisayarın LAN ara yüz kartının bağlantısı kontrol edilmelidir. Bu kartın sürücüsü ve bu sürücünün doğru bir şekilde yüklenip yüklenmediği kontrol edilmelidir.

Yine modeme farklı cihazlar ve kablolar ile bağlanarak denemeler yapılmalıdır. Bu farklı denemelerde de sonuç alınamazsa modem değiştirilmelidir.

Modem üzerindeki wi-fi ışığının yanmaması durumu

Modemdeki diğer ışıklar yanarken wi – fi ışığı yanmıyorsa modem arızasından söz edilebilir. Böyle bir durumda yine modemin değiştirilerek sorunun çözümü noktasında bir adım atılmasında fayda söz konusudur.

Cihazdaki tüm ışıklar yanmasına rağmen internet bağlantısının olmaması durumu

Cihazdaki tüm ışıklar yanarken internet bağlantısının olmaması halinde modem ayarlarının kontrol edilmesinde fayda vardır. Ağ bağlantılarında veya DNS ile IP adreslerinde yapılacak kontroller sonucunda sonuç elde edilemiyorsa internet servis sağlayıcı ile görüşülerek sorunun çözümüne gidilebilir.

  1. Sonunda Modem sorunumu yazı sayesinde çözdum. Saatlerdir uğraşıyorum keşke onceden netten bakıp bu yazıyı okysaymisim. Elinize emeğinize sağlık .

  2. Modem devamlı kendini resetliyor ara yüz şifresi sıfırlanıyor

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...