WEP Wi-Fi Şifrelemesi Nedir ve Güvenli midir? | Sonsuz Teknoloji

WEP Wi-Fi Şifrelemesi Nedir ve Güvenli midir?

wep
WEP, “Wired Equivalent Privacy” (Kablolu Eşdeğer Gizlilik) anlamına gelir ve Wi-Fi için ilk güvenlik protokollerinden biridir. Wi-Fi kullanırken, bilgisayarınız yönlendiricinize veri paketleri gönderir. Bu paketler şifrelenmemişse, bilgisayar korsanları onlara ulaşabilir ve verileri görebilir.

WEP Güvenli midir?

WEP’in yaşı göz önüne alındığında şifreleme için güvensiz bir seçimdir. Wi-Fi için oluşturulan ilk protokoldü, 1997’den beri kullanılmaktadır. WEP, tamamen çözülen ilk güvenlik protokolüdür. WEP eski bir güvenlik protokolü olduğundan güvenliğini kırabilecek araçları İnternet’ten kolayca bulmak mümkündür.

WEP ile ilgili temel sorun, bilgisayarınızdan veri gönderirken yalnızca bir statik anahtar kullanmasıdır. WEP ilk çıktığında son derece güvenliydi ancak, zaman geçtikçe, bilgisayar korsanları anahtarların arkasındaki kodu kırdılar. Dolayısıyla, bir hacker Wi-Fi iletişiminizin anahtarını öğrendiğinde, şifrelemeyi kırabilir ve gönderdiğiniz verileri okuyabilir. Eski bir teknoloji olduğundan kolay kırılabilen bir sistemdir. Bu nedenle, günümüzde WEP tabanlı bir bağlantı kullanmak çok tehlikelidir.

WEP Halen Kullanılıyor mu?

WEP kullanılan hala bazı sistemler var. Bunun nedeni, sistemin uzun zaman önce kurulmasıdır ve eski sisteme yükseltme yapılmamış olmasıdır. Sistem olması gerektiği gibi çalıştığı sürece yükseltme ihtiyacı duymamışlardır.

WEP Güvenliğini Kullanıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Ev ağınızda WEP kullanıyorsanız, internet’e bağlananların riski vardır. WPA2’yi destekleyen yönlendirici satın almanız gerekir. WPA2, WEP’ten kırılması daha zor olan güvenli bir protokoldür. Ağınızı WEP’ten çok daha iyi koruyacak. Eğer biraz daha fazla harcama yapacaksanız, WPA3 etkin olan yönlendiricileri satın alabilirsiniz; bu daha güçlüdür; Ancak, WPA3 yeni bir protokoldür ve size ekstra maliyeti olabilir.

Tüm bu güvenlik protokolleri kafanızı karıştırıyorsa,  WEP, WPA, WPA2 ve WPA3 Wi-Fi güvenlik tipleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*