WhatsApp Kimler için Kısıtlanacak? ∞ Sonsuz Teknoloji

WhatsApp Kimler için Kısıtlanacak?

whatsapp gizlilik

WhatsApp, 15 Mayıs’ta yürürlüğe giren yeni gizlilik politikasını kabul etmeyen kullanıcılara gizlilik sözleşmesi ile ilgili sürekli hatırlatma göndereceğini belirterek şuan için hesapları devre dışı bırakmayacağını açıkladı.

Başlangıçta 8 Şubat’ta yürürlüğe girmesi planlanan WhatsApp’ın güncellenmiş gizlilik politikası, Facebook ile tüm bilgilerin paylaşılması endişeleri nedeniyle tepkiyle karşılaştı ve bu da uygulamayı 15 Mayıs’a kadar ertelemeye zorlamıştı.

WhatsApp’ın sahibi Facebook  “Bu güncelleme nedeniyle 15 Mayıs’ta hiç kimsenin hesabı silinmeyecek veya WhatsApp’ın işlevselliğini kaybetmeyecek” şeklinde açıklama yaptı. Peki politikaları kabul etmeyen kullanıcıları 15  mayıstan sonra neler bekliyor? WhatsApp’ı kullanabilecekler mi? işte sorunuzun cevapları….

WhatsApp kimler için ve hangi kısıtlamalar olacak?

Facebook daha önce 15 Mayıs tarihine kadar sözleşmeyi kabul etmeyenler için WhatsApp hesabınızı silmeyecek ve gizlilik sözleşmesini kabul etmeyenler  WhatsApp’ın tam işlevselliğini kullanamayacak şeklinde açıklama yapmıştı. Kısaca WhatsApp gizlilik politikasını kabul etmeyenler WhatsApp kullanmaya kısıtlamalı olarak devam edecekler.

WhatsApp politikasını kabul etmeyenler kısa bir süre için aramaları ve bildirimleri alabilecek, ancak uygulamadan mesaj okuyamayacak, mesaj gönderemeyecek, sohbet listesine erişemeyecek gibi önemli kısıtlamaları kullanamayacaklar. Facebook kullanıcıyı, WhatsApp politikalarını kabul etmeye zorlayacak.

Sözleşmeyi kabul etmeyenler birkaç haftalık sınırlı özelliklerden sonra mesajların yanı sıra gelen aramaları veya bildirimleri almaları da engellenecektir.

WhatsApp değişiklikleri kabul etmeyen kullanıcılar için tüm özellikleri tamamen devre dışı bırakmayacaktır. WhatsApp değişiklikleri kabul etmeyen kullanıcılar kimden mesaj geldiğini görebilecek ama belki de çok istemenize rağmen size gelen mesaja cevap yazamayacaksınız. Facebook, Whatsapp kullanıcıları için sınırlı kullanım yanında kullanıcıya sürekli olarak bir hatırlatma mesajı gösterecektir.

Bu süreçte devre dışı bırakılan hesapların, yani uzun süredir kullanılmayan WhatsApp’a bağlı olmayan kullanıcıların gizlilik ve güvenlik nedenleriyle etkin olmayan hesapları platformundan kaldırmaya yönelik standart politikasına göre 120 gün sonra silinmesi bekleniyor. 120 gün boyunca WhatsApp kullanmayan hesaplar, sistemden tamamen silinecek. Yeniden kullanmak için şartları kabul ederek WhatsApp kullanmaya devam edebilecekler.

Sonuç olarak

WhatsApp’ı tüm özellikleri ile kullanmayı istiyorsanız, WhatsApp politikalarını kabul etmeniz gerekiyor. Yada WhatSapp kullanmaktan vazgeçip alternatif uygulamalar kullanmayı tercih edebilirsiniz. Aslında diğer uygulamalarda da benzer politikalar mevcut.

Bir yorum bırakınız...

*