WhatsApp ve Facebook Messenger Arasındaki Fark | Sonsuz Teknoloji

WhatsApp ve Facebook Messenger Arasındaki Fark

Facebook messenger

Sosyal medyayı çok sık kullanan biriyseniz, telefonunuzda WhatsApp veya Facebook Messenger muhtemelen vardır. Özellikle Whatsapp akıllı telefonlarda olmazsa olmaz durumunda. Mesajlaşma uygulamalarının popülaritesi, sosyal medyayı bile geride bırakarak muazzam bir şekilde büyüdü. WhatsApp ve Facebook Messenger şüphesiz, dünyanın herhangi bir köşesinden arkadaşlarımızla bağlantı kurmamıza yardımcı olan en popüler mesajlaşma uygulamalarıdır.

WhatsApp nedir?

WhatsApp bağımsız bir mesajlaşma uygulaması ve Facebook’a ait bir VoIP hizmetidir. Bu, 1,5 milyarın üzerinde bir kullanıcı tabanı ile dünyanın en popüler mobil mesajlaşma uygulamasıdır.

Günlük veri limitinizi aşmadığınız veya ücretsiz bir Wi-Fi ağına bağlandığınız sürece Android ve diğer akıllı telefonlarda  ücretsiz uygulamadır. Fotoğraf ve video göndermenin yanı sıra nerede olursanız olun her zaman ve her yerde ücretsiz sesli ve görüntülü arama olanağı sağlar.

Facebook Messenger nedir?

Messenger, yine Facebook tarafından işletilen bağımsız bir mesajlaşma uygulamasıdır. Bu, bağımsız olarak çalışan ancak kullanıcıların Facebook hesaplarını başarılı bir şekilde doğruladıktan sonra giriş yapabilmeleri için bir Facebook girişine ihtiyaç duyar. WhatsApp’ın tersine, Messenger’ın bir seferde kaç fotoğraf gönderebileceğiniz konusunda bir sınırı yoktur.

WhatsApp ve Facebook Messenger arasındaki fark

WhatsApp ve Facebook Messenger’ın Temelleri

WhatsApp ücretsiz, mesajlaşma uygulaması ve Facebook’a ait VoIP hizmetidir. Sosyal medya devi, şirketin mobil mesajlaşma hizmetini WhatsApp’ı 19 milyar dolarlık bir anlaşmada satın almasının ardından bugüne kadarki en büyük satın alma işlemini gerçekleştirdi. Bağımsız bir platform olan WhatsApp’ın aksine, Messenger bağımsız bir uygulama değildir ve başlamak için bir Facebook girişine ihtiyaç duyar.

Fotoğraflar ve Videolar WhatsApp ve Facebook Messenger’da

Her iki mesajlaşma uygulaması da, fotoğraflarınızı hemen gönderir veya kamera ruloları kullanır ve bunları arkadaşlarınızla ve ailenizle anında paylaşır. Ancak, Facebook Messenger’ın WhatsApp üzerinden küçük bir ayrıntı vardır; WhatsApp’da bir seferde en fazla 10 fotoğraf gönderebilirsiniz. Öte yandan Facebook Messenger’ın, uygulamayı kullanarak bir seferde kaç fotoğrafın gönderilebileceği konusunda herhangi bir sınırlaması yoktur.

WhatsApp ve Facebook Messenger için Bant Genişliği

İki mesajlaşma uygulaması arasındaki temel farklardan biri, WhatsApp’ın Messenger’ın bağlanabilmesi için nispeten daha az bant genişliği ve işlev görmesi için küçük bir yapılandırma gerektirmesidir. Sadece 8 ile 64 kbps bant genişliği arasında işlev gerektirir. Zayıf bir Wi-Fi sinyali algılarsa, kullanıcıların sorunsuz bir deneyim için mobil verilere geçmelerini ister. Facebook Messenger, uygulamayı kullanmaya başlamadığınız zamanlarda bile başlatma ve arka planda çalışma eğilimi gösteren ağır bir uygulamadır. Sonuç olarak, çok fazla veri tüketir ve sinyal gücüne bakılmaksızın mesaj göndermeye devam eder.

WhatsApp ve Facebook Messenger’da yer alan gizlilik

WhatsApp’daki gizlilik ayarları, herhangi bir kullanıcının varsayılan olarak “son görüldüğü” durumunu, profil fotoğrafını ve Okundu bilgisini görüntülemesine izin verir. Bu gizlilik ayarlarını kendi tercihlerinize göre değiştirebilirsiniz, böylece  rehber listenizdeki kişiler en son görüldüğü durumu görebilir veya göremez. WhatsApp’a gönderdiğiniz her şey şifrelenir, yani mesajlar varsayılan olarak uçtan uca şifreleme ile korunur. Gizlilik, her zaman WhatsApp için temel özellik olmuştur. Facebook Messengerda bunu yapmak için şifrelemeyi etkinleştirmeniz gerekiyor.

WhatsApp ve Facebook Messenger’daki özellikler

Her iki mesajlaşma uygulaması da tek bir dokunuşla ses ve görüntülü görüşme, harika kullanıcı arayüzü, kullanım kolaylığı, anlık görüntü ve video paylaşımı ve daha fazlası gibi aynı derecede ilgi çekici özelliklerle doludur. Ancak, WhatsApp, kişileri paylaşma ve kişi güncellemelerini konum bilgisi gönderme, belge paylaşma ve kullanıcı adı ve parola olmaksızın daha kolay giriş yapma gibi geniş bir özellik portföyüne sahip, daha zengin özellikli bir mesajlaşma istemcisidir. Sadece telefon numaranızı girmeniz yeterlidir. Messenger, Facebook Arkadaşlar listenizde olmayan   ve  uygulamanın yüklü olduğu kişileri eklemenizi sağlar. Whatsapp , rehberinizi paylaşmanıza olanak tanır. Messenger, rehberi paylaşmanıza izin vermez.

Bir yorum bırakınız...

*

ssd ve hdd

İkinci El SSD veya HDD Alınır Mı?

Bilgisayar toplamak isteyen veya bilgisayar donanımlarını yükseltmek isteyen kullanıcılar bütçelerinin kısıtlı olması ...
gmail

Gmail E-posta Gelmiyor Gmail Neden Çalışmıyor? 

Gmail, her android kullanıcısının kullanmak zorunda olduğu ve güvenilir bir e-posta hizmetidir ...
vram

Bilgisayarda VRAM Nasıl Artırılır?

Bilgisayarların iyi bir performans için işlemci (CPU) gibi, ekran kartının (GPU) da ...
youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...