Whatsapp’da Reklam Gösterimi Başlıyor | Sonsuz Teknoloji

Whatsapp’da Reklam Gösterimi Başlıyor

whatsapp reklam

Günümüzde en aktif kullanılan mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, artık bünyesinde reklamları da barındıracak. Reklam ağlarını genişleterek gelirlerini arttırmak isteyen Facebook, Whatsapp üzerinde de reklamlar göstererek gelir elde etmek istiyor. Yeni gelen açıklamalara göre artık sadece Facebook, Instagram üzerinde değil Whatsapp üzerinde de özel reklamlar gösterilecek.

Whatsapp Kullanıcılara Bir Söz Vermişti

Whatsapp 2001 yılında hayatımıza girmiş ve en çok kullanılan uygulamalar arasında kendine yer bulmuştur. 2012 yılında tüm kullanıcılarına söz vererek ücretli kullanımı kaldırmış ve asla reklam gösterimi yapmayacağını açıklamıştı. Sadece reklam konusunda değil, kullanıcıların verilerini takip etmeyeceğini de söylemişti ancak aldığı son karar ile kendisi ile büyük ölçüde çelişti.

Uygulamaya eklenecek olan reklamların kişiden kişiye değişeceğini hepimiz biliyoruz. Bu reklamların şekillenebilmesi için kişisel verilerin takip altında olması gerekiyor. Örneğin bir sohbetin içerisinde “bebek bezi” geçiyorsa reklamlarda bebek bezi gözükecek. Bunu sağlamak için de kullanıcıların mesajlarını okumalı ve verilerini takip etmeliler. Sadece mesajlar ile de sınırlı değil, yapay zekâ teknolojisi sayesinde sesli mesajları da analiz edebilecek.

Uygulama El Değiştirdikten Sonra Olanlar Oldu

Uygulamanın ani bir şekilde büyümesi Facebook’un dikkatinden kaçmadı. 2014 Yılında satın alarak kendi bünyesine katmış ve asla reklam göstermemiştir. Ortaya çıkan son haberler bu kararın değiştiğini gösteriyor.

Whatsapp, Tıpkı Instagram ’da olduğu gibi Hikâyeler kısmını bünyesine eklemişti. Bu kısım 24 Saatlik paylaşımlar yapmaya yarıyor ve oldukça aktif bir şekilde kullanılıyor. Kullanıcılar burada kendi rehberinde bulunan kişilere durum güncellemesi göstererek yaptıklarından haberdar ediyor.

Artık Hikâyeleri İzlerken Reklam Göreceksiniz

Instagram ‘dahikâyeleri izlerden aralardan reklam çıkardı. Aynı mantık Whatsapp için de geçerli, hikâyeleri izlerken aralarda reklamlar da gözükecek. Örneğin “Ahmet” adında bir arkadaşınızın hikâyesini izlerden bir anda hiç tanımadığınız firmanın reklamı durumların arasına girecek. Facebook’un aldığı bu karar pek çok kullanıcıyı etkileyecek ve kullanımını bırakmalarına neden olacak. Sadece bu reklamlar yüzünden değil, reklamların gösterilmesi için gereken veri ihlali kafalarda soru işareti bırakıyor.

Eğer bir reklam verenseniz artık Whatsapp ’dada reklam verebileceksiniz. Facebook üzerinden reklamlar oluşturarak tanımadığınız insanların aktif olarak kullandığı hikâyeler kısmında kendi reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Facebook bu şekilde oluşacak olan reklamların daha fazla kullanıcı getirmesini ön görüyor. Durum hakkında haklı düşünceleri de var, günümüzde Instagram ve Facebook aktif olarak kullanılıyor ancak Whatsapp onlardan daha aktif kullanılıyor.

Bir yorum bırakınız...

*