Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi ∞ Sonsuz Teknoloji

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor hatası alabilirsiniz. Aldığınız hatada yüklediğiniz oyun veya program Windows ile uyumsuz olduğunu anlayabilirsiniz. Bu soruna çözüm bulamayan kullanıcılar yüklemeyi yarım bırakırlar. Üç farklı çözüm yöntemini uygulayarak, hatayı kolaylıkla çözebilirsiniz.

Sistem Özellikleri ve Gereksinimlerini Kontrol Edin

Windows 10’da bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor hatasının en önemli nedenlerinden biri, sistem özellikleri ve gereksinimleridir. Örneğin, bilgisayarınıza yüklemek istediğiniz bir oyun Windows 64 bit destekliyor olsun. Sizin bilgisayarınızda kurulu olan Windows 32 bit ise, oyunu yüklerken, bu uygulama bilgisayarda çalışmıyor hatası almanız muhtemeldir.

Oyunlara ait bit sürümünün yanında, Windows’un da sürüm uyumluluğu büyük önem taşır. Örneğin, bir oyun yüklemek istiyorsanız. Oyunun açıklamasında, ‘’Windows 7, 8 ve 10 32 bit tabanında çalışır’’ yazar. Sizin bilgisayarınızda da Windows’un farklı bir sürümü yüklüyse, yine aynı hatayı alırsınız.

Sistem özellikleri ve gereksinimlerine ait sorunları tespit ettikten sonra bunlara bir çözüm yöntemi uygulamanız gerekir. Windows’un bit sürümü uyumlu değilse, 32 bitten 64 bite geçiş işlemlerini gerçekleştirin. Windows’a zarar vereceğinizi düşünüyorsanız, en baştan kurulum yapabilirsiniz. Sistem gereksinimleriniz uyumlu değilse, o oyun ya da programı yüklemekten vazgeçin. Sistem gereksinimlerinizi iyileştirin. Örneğin, RAM 2 GB ancak oyun 4 GB RAM istiyorsa, RAM’inizi yükseltebilirsiniz.

Hasar Gören ve Silinen Kurulum Dosyalarını Kontrol Edin

Yüklediğiniz oyun ve programın kurulum dosyalardan birinin silinmesi, zarar görmesi, virüs ve otomatik güncelleme durumunda, Windows ile iletişim kuramadığı için çalışmıyor hatası alabilirsiniz. Windows bilgisayarda yüklü olan tüm program, oyun ve sistem yazılımlarına ait, uyumluluk ve çalışma ayarlarına verilen komutu saklar.

Hata veren oyun ya da programı silip, yeniden kurulum yapmayı deneyin. Sistemde kalan eski kurulum dosyalarına ait kalan atıkları CClaner ve benzeri programlarla silebilirsiniz. Bilgisayarınızda virüs programlarıyla gelişmiş tarama yaparak virüsleri silin. Ashampoo WinOptimizer ve Advanced SystemCare benzeri programlarla bilgisayarınızı onarabilirsiniz.

Bilinmeyen Nedenler

Sistem özellikleri ve gereksinimleri ile hasar gören ve silinen kurulum dosyaları, bu uygulama bilgisayarda çalışmıyor hatasının nedenleri arasında sıraladık. Yukarıdaki iki çözüm yöntemini denemenize rağmen yüklemek istediğiniz oyun ve program bilgisayarınızda çalışmıyorsa, bilinmeyen nedenleri araştırıp çözüm yöntemlerini uygulamanız gerekiyor.

Geliştirici Modunu Kullanın

geliştiriciler için

 • Başlat, ayarlar, “Güncelleştirme ve güvenlik” adımlarını takip edin.
 • Sol tarafta yer alan kısımdan “Geliştiriciler için” seçeneğine tıklayın.
 • Bu alanda, Geliştirici modu”nu işaretleyerek aktif hale getirin gelen uyarıda “Evet” butonunu  tıklayın.

Sistem Dosyalarını Kontrol Edip Onarın

 • Başlat menüsünden çalıştır uygulamasını açın.

cmd

 • Ekrana “cmd” yazıp entere basarak komut istemini açın.
 • Siyah ekrana “sfc/scannow” yazıp enter tuşuna basın.

sfc

 • Yazdığınız komutun çalışıp işlem yapması için kısa bir süre bekleyin. Böylece sistem dosyaları kontrol edilerek onarılacaktır.

Windows Uyumluluk Modu

Windows uyumluluk

 • Hangi oyun ya da programdan hata alıyorsanız, farenin sağ tuşuyla üstüne basarak özellikler seçeneğine tıklayın.
 • Üst bölümden “Uyumluluk” sekmesine tıklayın.
 • Bu alandan çalıştırmak istediğiniz program veya oyun daha önce hangi Windows sürümünde çalışıyorsa o Windows sürümünü seçmek için, “Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu” seçeneğinde uygun Windows sürümünü seçin ve tamam butonuna basın.
 • Aynı pencereden “Uyumluluk sorun gidericisi” çalıştır butonuna basarak da tarama işlemi yapabilirsiniz.
 • Tarama işlemi bittikten sonra, sistemin önerilen ayarlarını deneyin.

Bir yorum bırakınız...

*