3G, 4G, 4,5G ve LTE Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

3G, 4G, 4,5G ve LTE Arasındaki Fark Nedir?

 4g,3g

Telefonda İnternet bağlantısı yaptığımızda karşımıza 3G, 4G, 4,5G ve LTE ifadeleri karşımıza çıkar, Bu ifadelerin İnternet için kullanıldığını hepimiz biliriz peki nedir bunlar ve aralarında ne gibi bir fark vardır?

3G NEDİR?

3G ağları yayılmaya başladığında, yalnızca akıllı telefon işlevselliği olarak adlandırdığımız en temeline izin veren bir ağ protokolü olan 2G sistemini değiştirdiler. Çoğu 2G ağı, telefon çağrılarını, temel metin mesajlarını ve MMS denilen bir protokol üzerinden az miktarda veriyi işledi. 3G bağlantısının tanıtımıyla, standart HTML sayfaları, videolar ve müzik dahil olmak üzere bir dizi büyük veri formatı daha erişilebilir hale geldi. 2G standartlarına göre, yeni protokol hızıydı.

4G Nedir?

ITU-R, (The radio sector of the International Telecommunication Union) Uluslararası Telekomünikasyon Birliği radyo sektörü, 2008 yılının Mart ayında 4G bağlantısı için standartlar belirledi ve 4G olarak tanımlanan tüm servislerin bir dizi hız ve bağlantı standartlarına uymasını gerektirdi. Akıllı telefonlar ve tabletler de dahil olmak üzere mobil kullanım için bağlantı hızlarının saniyede en az 100 megabit değere ve mobil sıcak noktalar gibi saniyede en az 1 gigabite daha sabit kullanımlara sahip olması gerekir. Bu standartlar duyurulduğunda, bu hızlar pratik dünyada duyulmamıştı, çünkü teknoloji geliştiricileri için bir hedef olarak tasarlandılar. Gelecekte mevcut teknoloji üzerinde önemli bir sıçrama işaret eden bir nokta. Zaman içinde, bu ağlara güç veren sistemler, yeni yayın yöntemlerinin ürünlere yol açtığı anlamında değil, aynı zamanda daha önce kurulmuş olan 3G ağlarının 4G olarak sınıflandırılabileceği noktaya kadar geliştirildi.

4,5G Nedir?

Dördüncü nesil’ olarak adlandırılan 4,5G teknoloji, yüksek mobil hız ve yüksek data kapasitesi sunacak. Akıllı ev ve şehir altyapılarına geçişte önemli bir aşama olarak kabul edilen 4,5G, sağlık ve eğitim gibi alanlarda da hayatı kolaylaştıracak çözümler getirdi. Gündelik hayatta birçok iş ve etkinlik, 4,5G teknolojisi ile kesintisiz bir şekilde mobil cihazlar üzerinden yapılabilmektedir. İhtiyaç duyulan bilgi ve dosyalar, yüksek hızda paylaşılıp, indiriliyor. Bu Teknoloji ile beraber bulut uygulaması da daha verimli kullanılabiliyor.
4,5G’de hız, kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte veri indirmede 100-150 Mbps’ten başlayıp 500 Mpbs seviyelerine kadar çıkıyor. 2GB büyüklüğündeki bir video, 3G’de 780 saniyede yüklenirken, 4,5G’de 54 saniyede indiriliyor. Böylece veri indirme hızı 14 kata kadar arttı.

LTE NEDİR?

LTE (Long Term Evolution), ağ teknolojilerine dayalı yüksek hızlı kablosuz veri aktarıma verilen addır. 4.5G hızının bir başka adı olan LTE’yi yüksek hızlı mobil İnternet’e verilen ad olarak da tanımlanabilir.

LTE, 2G ya da 3G gibi bağlantıların aksine, tamamen IP bazlıdır. Evlerimizde kullandığımız kablosuz internet yani IP tabanlı bağlantının yapabildiği her şeyi yapabilen LTE, 3G’ye oranla yaklaşık 10 kat İnternet hızı sağlar.

4G ile 5G Arasındaki Fark

Mevcut kullandığımız 4G teknolojisi, teoride 500 Mbps seviyelerine kadar internet hizmeti verecek şekilde planlandı. Fakat mobil cihazın bağlantı kapasitesi, bulunduğumuz mekandaki bağlantı sayısı, baz istasyonunun kapasitesi gibi nedenler bağlantı hızını belirlediği için genel de bağlantı hızları en yüksek 75 Mbps seviyelerde kalmakta. Aynı şekilde 5G ne kadar hızlıdır diye soracak olursak 10 Gbps seviyelerine çıkması bekleniyor. Aynı şekilde aynı nedenlerden dolayı bu hızları yakalayabilir miyiz, bekleyip göreceğiz.

 

Bir yorum bırakınız...

*

excel metin sütun

Excel’de Metinleri Sütunlara Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de metinleri sütunlara bölme işlemi oldukça pratik bir şekilde yapılır. Program içerisinde ...
netflix güncelleme

Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor?

Netflix, dünya genelinde hizmet veren bir yayın film ve dizi platformudur. Netflix ...
windows-10üü

Windows 10 Oyun Çubuğu İle Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Windows 10’da ekran kaydı ve ekran görüntüsü almak, ek bir uygulamaya gerek ...
apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...