Windows 10 Home ve Pro Arasındaki Fark | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Home ve Pro Arasındaki Fark

Windows 10 home ve pro arasındaki fark

Hem Windows 10 Home hem Pro, yalnızca Pro sürümünde olan bazı ek özellikler haricinde tamamen aynı özellikleri sunar.  Çoğu Windows 10 Home’dan memnun olur, ancak Pro sürümündeki ek özellikler, özellikle Windows’un üst düzey sürümlerinden yararlanan PC meraklıları için kullanamaya değerdir.

Windows 10 Home

Home, tüm cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışan Windows 10’un standart bir sürümüdür. İster ev bilgisayarı ister dizüstü bilgisayar olsun. Bu, özellikle evde Windows kullanan bireysel kullanıcı için özel olarak tasarlanmış Windows’un en temel sürümüdür. Microsoft Edge, Cortana, Sanal Masaüstü, Pil Tasarrufu, Windows Update ve daha fazlası gibi, çalışmak için gereken tüm temel ve önemli özellikleri sağlayan bir Windows sürümüne sahiptir.

Windows 10 Pro

Pro, adından da anlaşılacağı gibi, Windows 10’un daha gelişmiş ve profesyonel sürümüdür. Bilgisayar meraklıları ve küçük işletmeler için tasarlanan Windows’un daha sofistike versiyonudur. Pro sürümü ile sadece birkaç özellik extradan gelir. Home versiyonu tarafından sunulan tüm önemli özelliklere ek olarak, güvenlik ve yönetim hizmetleriyle ilgili bazı ekstra özelliklere de sahiptir. İstenmeyen erişimi engelleyerek hassas verileri koruyan BitLocker Sürücü Şifrelemesi adı verilen gelişmiş şifreleme düzeyini kullanır.

Windows 10 Pro İle Gelen Özellikler

Windows 10’un her ikisi de Cortana, Microsoft Edge, Snap Assist, Başlat Menüsü, Sanal Masaüstü, ve daha fazlası gibi bazı ortak özellikleri paylaşır. Bununla birlikte, güvenlik ve kullanım kolaylığı bakımından önemli farklılıkları oldukları görülmektedir.

BitLocker

Bu, bilinmeyen kullanıcıların izinsiz olarak disk sürücülerinize erişmesini engelleyerek gizli verilerinizi ve bilgilerinizi korumaya yardımcı olmak için işletim sistemi ile bütünleşen gelişmiş bir sürücü şifreleme teknolojisidir. Bu, verilerinizi uygun yetkilendirme olmadan herkese okunamaz hale getirir. Bu özellik sadece Pro kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Uzak Masaüstü

Hem Home hem de Pro kullanıcıları kendi bilgisayarlarında Uzak Masaüstü Bağlantısı kurabilir, ancak yalnızca Windows 10 Pro cihazları uzaktan kontrol edilebilir. Yalnızca Pro veya Enterprise sürümleri çalıştıran cihazlarda kullanılabilir. “Uzak Masaüstü” seçeneği Home sürümde kontrol edilememektedir. Home sürümlerini çalıştıran bilgisayarlar uzak bir bağlantıyı başlatabilir ancak sadece Pro bilgisayar bağlanabilir.

Atanan Erişim

Yönetici olmayan hesap erişimini yalnızca bir uygulamayı sınırlar. Kullanıcıların bir Evrensel Windows uygulaması çalıştırmasını veya bir kiosk PC’si oluştururken kısıtlamaları için bir kilitleme ortamı oluşturur. Atanan Erişim, seçtiğiniz bir uygulamanın tam ekran modunda çalışmasına izin veren tek işlevli cihazları kurmak için yapılandırılabilir. Ayrıca gereksiz bildirimleri de devre dışı bırakır. Bu özellik sadece Pro sürümünde mevcuttur.

Hiper-V

Windows 10’da sanal makineleri verimli bir şekilde oluşturmak için Microsoft Virtual PC’nin yerini aldı. Windows’da sanal makineleri kullanarak birden çok işletim sistemini çalıştırmanıza izin veren yerel bir hiper yönetici. Sanallaştırma, fiziksel donanımlarını her bir makineye ayırmadan birden çok işletim sistemi çalıştırması gerekebilecek Pro kullanıcıları için önemli bir güncelleştirmedir. Hyper-V sanallaştırma teknolojisi sadece Pro kullanıcıları ile sınırlıdır.

Business Windows Update

BT uzmanları gibi profesyonel kullanıcıların Windows güncellemelerini yönetmek için bulut tabanlı Windows güncelleme hizmetine izin verir. Windows 10 Pro kullanıcıları ile sınırlı olan ücretsiz bir hizmettir, bu da yöneticilerin istemci makinelerini “hızlı” veya “yavaş” dağıtım halkalarına bölüştürerek güncellemeleri aldığında kontrol etmelerini sağlar. Bu seçenek, Windows 10’un Giriş sürümünde bulunmamaktadır.

Sonuç

Hem Windows 10 Home hem de Pro, kullanılan en yaygın işletim sistemleridir ve profesyonel kullanıcılar için Pro sürümünden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlarken, ekstra özellikler sunar. İnternette gezinmek, bazı şeyler yapmak ve medya dosyalarını saklamak. Home sürümü, evde Windows kullanan kişilerin çoğunluğu için yeterli olacaktır. Pro tamamen güvenlik ve uyumluluk ve kullanım kolaylığı üzerine odaklanmaktadır. İşletmeler, geliştiriciler ve meraklı kendini geliştirmek isteyen kullanıcıları için Pro güzel bir seçenektir. Bu tamamen ne yapmak istediğiniz ile ilgilidir.

Bir yorum bırakınız...

*

netflix güncelleme

Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor?

Netflix, dünya genelinde hizmet veren bir yayın film ve dizi platformudur. Netflix ...
windows-10üü

Windows 10 Oyun Çubuğu İle Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Windows 10’da ekran kaydı ve ekran görüntüsü almak, ek bir uygulamaya gerek ...
apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...
xbox ücretsiz oyun

Xbox Game Pass Kütüphanesine Temmuz Ayında Eklenecek Ücretsiz Oyunlar Belli Oldu

Microsoft şirketi, geçtiğimiz günler içerisinde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ile birlikte ...