Windows 10 Home ve Pro Arasındaki Fark | Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Home ve Pro Arasındaki Fark

Windows 10 home ve pro arasındaki fark

Hem Windows 10 Home hem Pro, yalnızca Pro sürümünde olan bazı ek özellikler haricinde tamamen aynı özellikleri sunar.  Çoğu Windows 10 Home’dan memnun olur, ancak Pro sürümündeki ek özellikler, özellikle Windows’un üst düzey sürümlerinden yararlanan PC meraklıları için kullanamaya değerdir.

Windows 10 Home

Home, tüm cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışan Windows 10’un standart bir sürümüdür. İster ev bilgisayarı ister dizüstü bilgisayar olsun. Bu, özellikle evde Windows kullanan bireysel kullanıcı için özel olarak tasarlanmış Windows’un en temel sürümüdür. Microsoft Edge, Cortana, Sanal Masaüstü, Pil Tasarrufu, Windows Update ve daha fazlası gibi, çalışmak için gereken tüm temel ve önemli özellikleri sağlayan bir Windows sürümüne sahiptir.

Windows 10 Pro

Pro, adından da anlaşılacağı gibi, Windows 10’un daha gelişmiş ve profesyonel sürümüdür. Bilgisayar meraklıları ve küçük işletmeler için tasarlanan Windows’un daha sofistike versiyonudur. Pro sürümü ile sadece birkaç özellik extradan gelir. Home versiyonu tarafından sunulan tüm önemli özelliklere ek olarak, güvenlik ve yönetim hizmetleriyle ilgili bazı ekstra özelliklere de sahiptir. İstenmeyen erişimi engelleyerek hassas verileri koruyan BitLocker Sürücü Şifrelemesi adı verilen gelişmiş şifreleme düzeyini kullanır.

Windows 10 Pro İle Gelen Özellikler

Windows 10’un her ikisi de Cortana, Microsoft Edge, Snap Assist, Başlat Menüsü, Sanal Masaüstü, ve daha fazlası gibi bazı ortak özellikleri paylaşır. Bununla birlikte, güvenlik ve kullanım kolaylığı bakımından önemli farklılıkları oldukları görülmektedir.

BitLocker

Bu, bilinmeyen kullanıcıların izinsiz olarak disk sürücülerinize erişmesini engelleyerek gizli verilerinizi ve bilgilerinizi korumaya yardımcı olmak için işletim sistemi ile bütünleşen gelişmiş bir sürücü şifreleme teknolojisidir. Bu, verilerinizi uygun yetkilendirme olmadan herkese okunamaz hale getirir. Bu özellik sadece Pro kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Uzak Masaüstü

Hem Home hem de Pro kullanıcıları kendi bilgisayarlarında Uzak Masaüstü Bağlantısı kurabilir, ancak yalnızca Windows 10 Pro cihazları uzaktan kontrol edilebilir. Yalnızca Pro veya Enterprise sürümleri çalıştıran cihazlarda kullanılabilir. “Uzak Masaüstü” seçeneği Home sürümde kontrol edilememektedir. Home sürümlerini çalıştıran bilgisayarlar uzak bir bağlantıyı başlatabilir ancak sadece Pro bilgisayar bağlanabilir.

Atanan Erişim

Yönetici olmayan hesap erişimini yalnızca bir uygulamayı sınırlar. Kullanıcıların bir Evrensel Windows uygulaması çalıştırmasını veya bir kiosk PC’si oluştururken kısıtlamaları için bir kilitleme ortamı oluşturur. Atanan Erişim, seçtiğiniz bir uygulamanın tam ekran modunda çalışmasına izin veren tek işlevli cihazları kurmak için yapılandırılabilir. Ayrıca gereksiz bildirimleri de devre dışı bırakır. Bu özellik sadece Pro sürümünde mevcuttur.

Hiper-V

Windows 10’da sanal makineleri verimli bir şekilde oluşturmak için Microsoft Virtual PC’nin yerini aldı. Windows’da sanal makineleri kullanarak birden çok işletim sistemini çalıştırmanıza izin veren yerel bir hiper yönetici. Sanallaştırma, fiziksel donanımlarını her bir makineye ayırmadan birden çok işletim sistemi çalıştırması gerekebilecek Pro kullanıcıları için önemli bir güncelleştirmedir. Hyper-V sanallaştırma teknolojisi sadece Pro kullanıcıları ile sınırlıdır.

Business Windows Update

BT uzmanları gibi profesyonel kullanıcıların Windows güncellemelerini yönetmek için bulut tabanlı Windows güncelleme hizmetine izin verir. Windows 10 Pro kullanıcıları ile sınırlı olan ücretsiz bir hizmettir, bu da yöneticilerin istemci makinelerini “hızlı” veya “yavaş” dağıtım halkalarına bölüştürerek güncellemeleri aldığında kontrol etmelerini sağlar. Bu seçenek, Windows 10’un Giriş sürümünde bulunmamaktadır.

Sonuç

Hem Windows 10 Home hem de Pro, kullanılan en yaygın işletim sistemleridir ve profesyonel kullanıcılar için Pro sürümünden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlarken, ekstra özellikler sunar. İnternette gezinmek, bazı şeyler yapmak ve medya dosyalarını saklamak. Home sürümü, evde Windows kullanan kişilerin çoğunluğu için yeterli olacaktır. Pro tamamen güvenlik ve uyumluluk ve kullanım kolaylığı üzerine odaklanmaktadır. İşletmeler, geliştiriciler ve meraklı kendini geliştirmek isteyen kullanıcıları için Pro güzel bir seçenektir. Bu tamamen ne yapmak istediğiniz ile ilgilidir.

Bir yorum bırakınız...

*

ssd ve hdd

İkinci El SSD veya HDD Alınır Mı?

Bilgisayar toplamak isteyen veya bilgisayar donanımlarını yükseltmek isteyen kullanıcılar bütçelerinin kısıtlı olması ...
gmail

Gmail E-posta Gelmiyor Gmail Neden Çalışmıyor? 

Gmail, her android kullanıcısının kullanmak zorunda olduğu ve güvenilir bir e-posta hizmetidir ...
vram

Bilgisayarda VRAM Nasıl Artırılır?

Bilgisayarların iyi bir performans için işlemci (CPU) gibi, ekran kartının (GPU) da ...
youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...