Windows 10, Tercih Edilebilir Bir İşletim Sistemi mi? | Sonsuz Teknoloji Windows 10, Tercih Edilebilir Bir İşletim Sistemi mi? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10, Tercih Edilebilir Bir İşletim Sistemi mi?

windows işletim sistemleri

Günümüz bilgisayarların alt yapısını sağlayan işletim sistemleri performans ve hız konusunda büyük bir rekabet içerisindeler. Fakat dünya genelinde en popüler hale gelen işletim sistemi Windows sistemleridir. Birden fazla sürüme sahip olan Windows, özelliklegeliştirmiş olduğu Windows 10 işletim sistemi sayesinde bilgisayarlarda, tabletlerde ve mobil cihazlarda yüksek performans elde edebiliyor.

İşletim sistemleri açık veya kapalı kaynak kodlarıyla piyasaya sürülmektedir. Kapalı kodlara sahip olan işletim sistemleri kullanıcıların kaynaklara ulaşmasına imkan tanımıyor. Fakat açık kaynak sistemleri yazılımcılar tarafından geliştirilebiliyor.

İşletim sistemleri arasında en büyük ilgiyi görende Windows 7 olarak biliniyor. Çünkü performans ve sadelik konusunda oldukça ciddi sonuçlar elde edebiliyor. Windows 7’den sonra 8 ve 10 olmak üzere iki farklı sistem daha geliştirildi. Ama Windows 7 işletim sistemin yerini henüz alan sistem bulunmamaktadır.

Oyun Oynamak İçin Hangi İşletim Sistemi Tercih Edilir?

Oyun performanslarını ikiye katlamak için cihazlarınıza en uygun işletim sistemini yüklemeniz gerekiyor. Windows tarafından geliştirilen ve firmanın en son sürüm olarak piyasaya çıkartmış olduğu Windows 10 sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Performans ve güvenilirlik açısından açık barındırmayan Windows 10 oyun camiasında tahtını korumayı başarabiliyor. Eğer düşük sistemlere sahip cihazınız bulunuyorsa Windows 7 yüklemenizi öneriyoruz. Sistemin hafif ve hızlı olmasından kaynaklı olarak oynayacağınız oyunlarda daha iyi hız elde edebilirsiniz.

Windows 10 işletim sistemi güvenlik açısından göstermiş olduğu yoğun performansla da tercih edilebilir. Firmanın çıkarmış olduğu yeni işletim sistemini ücretsiz olarak cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Ama sistemin hepsinden tam hizmet almak istiyorsanız ücretli versiyonuna sahip olmanız gerekiyor.

Microsoft, Windows 10 Üzerine Yoğunlaşmış

2009 tarihinde piyasaya sürülen Windows 7 işletim sistemi Microsoft şirketinin en çok kullanılan sistemleri arasında yerini aldı. Kullanıcılara göstermiş olduğu kararlığı ve yüksek performansıyla gönüllere taht kurmayı başaran işletim sistemi herkes tarafından takdir edildi. Bazı araştırma firmaların raporlarına göre günümüz bilgisayarlarında bile en çok kullanan işletim sistemi Windows 7 olarak gösterildi.

Bütün bu kullanımlara dahil Microsoft yaptığı açıklamalar doğrultusunda 2020 yılının Ocak ayında Windows 7 işletim sistemine vereceği güncellemeleri durduracağını açıkladı. Bu durum pek çok kullanıcıyı üzse de görevini başarıyla tamamlayan Windows 7 emekliye ayrılacak. İşletim sistemi camiasına yeni katılan ve şuan için Microsoft’un göz bebeği olan Windows 10yeni kullanıcıların tavsiyeleri arasında yer alıyor. Şirket tarafından kullanıcıların zorunlu olarak yeni sisteme geçirilmesi için de çalışmaların yürütüldüğü belirlendi.

Artık güncelleme alamayacak olan Windows 7’de güvenlik açısından açık doğuracağı için kullanıcılar tarafından terk edilmesine neden olacaktır. Ama üzülmenize gerek yok. Çünkü Windows 10 işletim sistemi de oldukça yüksek performanslarla karşımıza çıkıyor. Her ne kadar eski işletim sistemin yerini alamazsa da gösterdiği yenilikçi özelliklerinden dolayı tercih edilmektedir. Eğer hala win 7 işletim sistemini kullanıyorsanız vedalaşmanın vaktini geldiğini sizlere üzüntü içerisinde bildirelim.

Bir yorum bırakınız...

*

SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...