Windows 10'da Birincil Fare Düğmesi Nasıl Değiştirilir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Birincil Fare Düğmesi Nasıl Değiştirilir?

mouse sol tık
Dizüstü bilgisayarlar, klavyeler ve işaret aygıtları, varsayılan olarak, sağ elini kullanan kişiler tarafından kullanılmak üzere yapılandırılmıştır. Eğer sol elini kullanan bir kişi iseniz, sizin için üretilmiş bir dizüstü bilgisayar satın almanız gerekecek ve tüm modeller bu konfigürasyonda mevcut olmayabilir. Sorun, dizüstü bilgisayarlarla birlikte bitmiyor. Bir fare ve bir touchpad de sol tuşun birincil fare düğmesi ve sağ düğme ikincil olanı olacak şekilde yapılandırılmıştır. İyi haber, birincil fare düğmesini değiştirmek için yeni bir fare almanıza gerek olmamasıdır. Windows’dan değiştirebilirsiniz. Bunun için özel bir ayar var.

Birincil Fare Düğmesini Değiştir

Windows 10’da “Ayarlar” uygulamasını açın ve “Cihazlar” grubu ayarlarına gidin. “Fare” sekmesini seçin ve sağ taraftan Birincil düğmenizi seçeneği altında varsayılan “sol” seçeneğini  “Sağ” seçeneği olarak değiştirin.

mouse birincil

Değişiklik hemen aktif olur. Bu değişikliği yaptıktan sonra, farenin sol tuşu, sağ tıklama düğmesinin yaptığı menüyü açacaktır. Aynı şekilde, sağ düğme öğeleri seçer ve çift tıklandığında, klasörleri, dosyaları açıp uygulamaları yürütür.

Bu değişiklik, izleme tablonuzdaki düğmeleri de etkileyecektir. İzleme paneli düğmeleri için ayrı bir ayar yoktur. Fare sekmesinde yaptığınız değişiklik, dokunmatik yüzeydeki düğmeleri de kontrol edecektir. Tüm dokunmatik yüzeyler sağ ve sol tuşlara sahip değildir. Bazıları sadece sol tıklamayı yürütmek için tıklanabilir ve touchpad üzerinde çift tıklama ile sağ tıklama simüle edilir. Bu değişiklik, bu şekilde çalışmak üzere tasarlanan bir dokunmatik alanı da etkileyecektir.

Büyük olasılıkla, birincil fare düğmenizi de değiştirebilen uygulamalar vardır, ancak tüm uygulamalar ona yanıt vereceğinden, yerleşik seçeneği kullanmak en iyisidir.

Herhangi bir nedenden dolayı, bu açılır menüyü Fare sekmesinde görmüyorsanız, aynı sekmede aşağı kaydırın ve ‘Ek fare seçenekleri’ seçeneğini tıklayın. Bu, Denetim Masası’nın sahip olduğu fare ayarları penceresini açar.

Fare Özellikleri penceresinde, “İlk ve ikinci düğmeler arasında geçiş yap” seçeneğini içeren bir seçeneğe sahip olması gereken bir Düğmeler sekmesi vardır. Onu seçin ve sol tuşun işlevini sağdaki düğmeyle değiştirir.

Windows 10 ayrıca fare tekerleğinin kaydırma yönünü değiştirmenizi sağlar, ancak tekerleğin tıklattığını değiştirmek için herhangi bir yol yoktur.

 

Bir yorum bırakınız...

*

apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...
xbox ücretsiz oyun

Xbox Game Pass Kütüphanesine Temmuz Ayında Eklenecek Ücretsiz Oyunlar Belli Oldu

Microsoft şirketi, geçtiğimiz günler içerisinde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ile birlikte ...
explorer kaldırma

Internet Explorer Tamamen Kaldırma Windows 10 / 8 / 7

Internet Explorer bir zamanlar Windows kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılmaktaydı. Fakat artık ...
Akıllı telefon özellikleri

Telefon Karşılaştırma Siteleri

Telefon karşılaştırma yaparak sahip olmak istediğiniz akıllı telefonlar için kıyaslama yapmayı kolaylaştırabilirsiniz ...