Windows 10'da Birincil Fare Düğmesi Nasıl Değiştirilir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Birincil Fare Düğmesi Nasıl Değiştirilir?

mouse sol tık
Dizüstü bilgisayarlar, klavyeler ve işaret aygıtları, varsayılan olarak, sağ elini kullanan kişiler tarafından kullanılmak üzere yapılandırılmıştır. Eğer sol elini kullanan bir kişi iseniz, sizin için üretilmiş bir dizüstü bilgisayar satın almanız gerekecek ve tüm modeller bu konfigürasyonda mevcut olmayabilir. Sorun, dizüstü bilgisayarlarla birlikte bitmiyor. Bir fare ve bir touchpad de sol tuşun birincil fare düğmesi ve sağ düğme ikincil olanı olacak şekilde yapılandırılmıştır. İyi haber, birincil fare düğmesini değiştirmek için yeni bir fare almanıza gerek olmamasıdır. Windows’dan değiştirebilirsiniz. Bunun için özel bir ayar var.

Birincil Fare Düğmesini Değiştir

Windows 10’da “Ayarlar” uygulamasını açın ve “Cihazlar” grubu ayarlarına gidin. “Fare” sekmesini seçin ve sağ taraftan Birincil düğmenizi seçeneği altında varsayılan “sol” seçeneğini  “Sağ” seçeneği olarak değiştirin.

mouse birincil

Değişiklik hemen aktif olur. Bu değişikliği yaptıktan sonra, farenin sol tuşu, sağ tıklama düğmesinin yaptığı menüyü açacaktır. Aynı şekilde, sağ düğme öğeleri seçer ve çift tıklandığında, klasörleri, dosyaları açıp uygulamaları yürütür.

Bu değişiklik, izleme tablonuzdaki düğmeleri de etkileyecektir. İzleme paneli düğmeleri için ayrı bir ayar yoktur. Fare sekmesinde yaptığınız değişiklik, dokunmatik yüzeydeki düğmeleri de kontrol edecektir. Tüm dokunmatik yüzeyler sağ ve sol tuşlara sahip değildir. Bazıları sadece sol tıklamayı yürütmek için tıklanabilir ve touchpad üzerinde çift tıklama ile sağ tıklama simüle edilir. Bu değişiklik, bu şekilde çalışmak üzere tasarlanan bir dokunmatik alanı da etkileyecektir.

Büyük olasılıkla, birincil fare düğmenizi de değiştirebilen uygulamalar vardır, ancak tüm uygulamalar ona yanıt vereceğinden, yerleşik seçeneği kullanmak en iyisidir.

Herhangi bir nedenden dolayı, bu açılır menüyü Fare sekmesinde görmüyorsanız, aynı sekmede aşağı kaydırın ve ‘Ek fare seçenekleri’ seçeneğini tıklayın. Bu, Denetim Masası’nın sahip olduğu fare ayarları penceresini açar.

Fare Özellikleri penceresinde, “İlk ve ikinci düğmeler arasında geçiş yap” seçeneğini içeren bir seçeneğe sahip olması gereken bir Düğmeler sekmesi vardır. Onu seçin ve sol tuşun işlevini sağdaki düğmeyle değiştirir.

Windows 10 ayrıca fare tekerleğinin kaydırma yönünü değiştirmenizi sağlar, ancak tekerleğin tıklattığını değiştirmek için herhangi bir yol yoktur.

 

Bir yorum bırakınız...

*

McAfee

McAfee Nedir Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet siteleri ve uygulamalar üzerinden pek çok yeni virüs cihazlarımızı tehdit ...
bilgisayar yedekleme

Bilgisayar Yedekleme Yöntemleri

Bilgisayar, üzerinden işlediğimiz bilgileri saklayan ve istediğimizde geri veren cihazdır. Bilgisayar, tablet, ...
footbal maneger 2021

Football Manager 2021 Tanıtıldı! İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Günümüzün en popüler oyun serilerinden biri olan Football Manager serisi, yeni oyunuyla ...
twitter sesli dm

Twitter Sesli DM Özelliğini Test Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde bazı güncellemeler alarak gündeme gelmeyi başaran Twitter, şimdilerde sesli dm ...
altyazı

Yabancı Film için Türkçe Altyazı İndirme Siteleri

Altyazı, yabancı dilde çekilen dizi, film ve belgesellerin orijinal seslendirilmesi nedeniyle kendi ...
göz yorgunluğu

Göz Yorgunluğunu Azaltan Android Uygulamalar

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için yazılmış, Linux ...
driectx

Bilgisayar DirectX Sürümü Öğrenme

Directx sürümü öğrenme her bilgisayar kullanıcısının merak ettiği oldukça kolay şekilde öğrenilebilen ...
Heatmap (Isı Haritası) Nedir

Heatmap (Isı Haritası) Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Heatmap yani ‘Isı Haritası’ SEO uzmanları tarafından bilinen bir kavramdır. Website analizinde ...