Windows 10'da Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

windows 10 gizlilik

Bilgi toplama konusunda sadece Google değil,  Microsoft da, Windows üzerinden web’de ne yaptığınız, cihazlarınızı nasıl ve nerede kullandığınız ve ne tür içeriğe ve verilere eriştiğiniz hakkında sizinle ilgili bilgiler toplar. Teknoloji şirketleri,  kişisel bir deneyim sağlamak için kişisel verileri topladıkladıklarını söyler. Ancak şirketler, verilerinizi reklam amacıyla para kazanır. Microsoft kullanıcısı olarak, kendi gizliliğiniz korumak için kontrol ünitesi var.

Gizlilik ayarlarınızı doğrudan Windows 10’da inceleyebilir ve kontrol edebilir ve toplanan verileri Microsoft’un çevrimiçi Gizlilik Panosundan kaldırabilirsiniz.

Windows 10’da Gizlilik Ayarları

Varsayılan olarak, veri toplamaları ayarları aktiftir, ancak bunlardan herhangi birini bir tıklamayla devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows 10 gizlilik ayarlarınızı gözden geçirin. Başlat düğmesine tıklayın ve Ayarlar> Gizlilik bölümüne gidin . Windows izinleri kategorisi altında Genel, Konuşma, Mürekkep oluşturma ve kişiselleştirme, Tanılama ve geri bildirim ve Etkinlik geçmişi gibi özellikler bulunur.

Her özelliğe tıklayın ve sağ alanda bu özelliklerle ilgili “daha fazla bilgi edinin” linkine tıklayarak seçenekler hakkında daha fazla bilgiler edinerek kendinize göre ayarları optimize edebilirsiniz.

Microsoft Gizlilik Panosu

Microsoft’un Gizlilik Panosunu kullanarak belirli özel verileri inceleyebilir ve kaldırabilirsiniz. Web tarayıcınızı açın ve Gizlilik Panosu sayfasına gidin ve Microsoft hesabınız ile giriş yapın.

microsoft gizlilik

Burada birçok ayar ve birçok bilgi var. Genel bakış ekranında her bir ayara göz atın: Tarama geçmişi, Arama geçmişi, Konum etkinliği, Ses etkinliği, Medya etkinliği, Ürün ve servis etkinliği, Ürün ve servis performansı, Cortana Not Defteri, LinkedIn ve Sağlık etkinliği. Ayarların çoğu, ilişkili verileri görüntülemenizi ve silmenizi sağlar. Her ayar için açıklamayı okuyun. Bazı ayarlar ayrıca ek bilgi içeren sayfalara bağlantılar sağlar.

Verileri Görüntüleme ve Silme

geçmişi temizle

Gizlilik Panosu sayfasındaki her bölüm, topladığı verileri “Görüntüle ve Temizle” seçeneğini sunar. Microsoft tarayıcılarındaki etkinliğinizin listelendiği Gizlilik sayfası panosunun Genel Bakış sekmesinin altına doğru “Göz atma geçmişini görüntüleyin ve temizleyin” düğmesini tıklayın. Eriştiğiniz belirli bir öğeyi veya sayfayı kaldırmak için “Temizle” bağlantısını tıklayın, tüm tarama geçmişinizi silmek için “Etkinliği temizle” bağlantısını tıklayın.

Microsoft Uygulamalarını ve Servisleri Yönet

gizlilik ayarı

Gizlilik Panosu sayfasındaki Genel Bakış sekmesinin altında, Diğer gizlilik ayarları için bir bölüm bulunur. Burada, Windows, Xbox, Skype ve Microsoft Office gibi diğer Microsoft uygulamaları ve hizmetleriyle ilgili gizlilik ayarlarını incelemek için adımlar ve bağlantılar bulacaksınız. Bu bölüm ayrıca tanıtım ve reklam tercihlerini yönetmenize yardımcı olur. Tercihlerinizi özelleştirmek için bu başlıkların altındaki bağlantıları tıklayın.

Etkinlik Geçmişini Görüntüle

etkinlik geçmişi

Gizlilik Panosu sayfasının en üstüne dönün ve Etkinlik geçmişi sekmesini tıklayın. Burada Genel Bakış sayfasında daha önce görmüş olabileceğiniz aktivite geçmişinizi doğrudan görüntüleyebilirsiniz. Uygulamalar ve hizmetler, tarama, arama ve diğer etkinlikler için belirli veri türlerini görüntüleyebilir ve temizleyebilirsiniz.

Cortana Verilerini Temizle

Microsoft’un dijital asistanını kullanıyorsanız, AI’nın hakkınızda topladığı tüm verileri gözden geçirebileceğiniz Cortana’nın Not Defteri sekmesini tıklayın. “Cortana verilerini temizle” yi tıklayarak Cortana’nın sizinle ilgili bildiği her şeyden kurtulun.

Reklam Kişiselleştirmeyi Kapat

Reklam ayarları bölümüne tıklayın. İlginizi çeken reklamaları anahtarını kapatabilirsiniz, ancak bu, Microsoft sitelerini ve servislerini kullanırken artık reklam görmeyeceğiniz anlamına gelmez. Bunun yerine, size hedeflenmiş reklamları sunma amacıyla belirli verilerin toplanmayacağı anlamına gelir.

Verilerinizi İndirin

verileri indir

Son olarak, Tüm özel verilerinizin bir kopyasını indirebilirsiniz. Bunu yapmak için, Gizlilik sayfasının en üstüne gidin ve Verilerinizi İndirin başlığına tıklayın. Ardından Yeni Arşiv Oluştur butonuna tıklayın. Arşive eklemek istediğiniz verileri seçin ve ardından Arşiv oluştur düğmesine tıklayın.

Sayfada, arşivinizin oluşturulmakta olduğunu belirten bir Bekleyen mesaj gösteriliyor. Arşiv hazır olduğunda, İndir bağlantısını tıklayın ve arşiviniz ZİP dosyası olarak hazır olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*