Windows İçin En Kullanışlı 5 Ücretsiz Mesajlaşma Uygulaması | Sonsuz Teknoloji

Windows İçin En Kullanışlı 5 Ücretsiz Mesajlaşma Uygulaması

windows mesajlar

 

Windows için ücretsiz mesajlaşma uygulamaları daha çok bilgisayar başında oturarak çalışanlara faydası olabilecek programlardır. Özellikle telefonlarına dahi bakamayacak kadar yoğun olan bazı meslekler için bilgisayar üzerinden mesajlaşabilmek ciddi bir zaman kazancı anlamına gelmektedir.

Windows için ücretsiz mesajlaşma uygulamaları esasen birçok kişinin mobil telefonlardan bildiği ya da en azından duyduğu uygulamalardır. Şimdi lafı fazla uzatmadan bu 5 kullanışlı uygulamaya ve özelliklerine değinelim.

Facebook Messenger

Facebook Messenger, hem mobil hem de bilgisayar üzerinden kullanılabilen dünyanın en meşhur ve sevilen mesajlaşma ve paylaşım uygulamalarından biridir. Uygulamayı bilgisayar üzerinden kullanabilmek için öncelikle bir Facebook hesabına sahip olmak gerekmektedir.

Uygulama, web ortamında da mobilde çalıştığı kadar kusursuz biçimde çalışabilmektedir. Eğer Windows 10’un altında bir Windows sürümü kullanılıyorsa, Opera web tarayıcısı indirilerek tarayıcı üzerinden de Facebook Messenger uygulaması çalıştırılabilmektedir.

Uygulamanın Özellikleri:

 • Fotoğraf ve video paylaşma olanağı
 • Dünyadaki herhangi bir yeri arayabilme özgürlüğü
 • Sesli mesajlaşma özelliği
 • Grup chat yapabilme imkânı
 • Binlerce stickers
 • Okundu bilgisi güncellemesi

Ayrıca uygulamanın dâhili bildirimleri sayesinde yapılan her yorum, fotoğraf etiketlenmeleri ve daha fazlası bildirim olarak kullanıcıya gelmektedir.

Slack

Slack, uygulamasından daha önce bahsettiğimiz gibi daha çok bilgisayar başında çalışan ekipler arasında popüler bir uygulamadır. Çevrimiçi bir sosyal mesajlaşma platformu olan uygulama, projelerin verimliliğini de olumlu yönde etkilemektedir. Ekipler daha çok projenin gidişatı üzerinde konuşmak ve çalışmalarını diğerleriyle paylaşmak amacıyla Slack’i kullanırlar.

Slack uygulamasını diğer platformlardan ayıran bir diğer özellikse, grup içindeki üyelerin yaptıkları her paylaşımın farklı kanallar içinde gruplandırılabilmesi ve daha sonra ihtiyaç halinde uygulama içinde tekrar aratılabilmesidir.

Uygulamanın Özellikleri:

 • Proje dostu yapıya sahiptir
 • Grup üyelerinin kendi izinlerine sahip kanallar oluşturmasına izin verir
 • Botlar ve otomatik moderatörler eklenebilir
 • Diğer araçlara entegre edilebilir
 • Dosya paylaşımı yapılabilir
 • Görev listesi yönetimi özelliğine sahiptir

Slack’ın en büyük avantajlarından biriyse uygulamanın şeffaf yapısıdır. Slack’te takım sohbetleri açık kanallar halinde düzenlenir. Bu kanalların önemi, kanalların grubun diğer üyeleri tarafından da kullanılabilmesidir. Böylece her üye, özellikle teknik konularda, gereksinim duyduğu bir bilgiye uygulama üzerinden kolaylıkla ulaşabilir. Eğer özel bir konuda konuşulacaksa, özel bir kanal oluşturulur ve sadece davet edilen ekip üyeleri bu kanala girebilir.

Slack’in dosya paylaşım özelliği de oldukça kullanışlıdır. Sürükle-bırak yoluyla doküman, belge, PDF, fotoğraf ve videolar başka bir üyeyle paylaşılabilir ve yorum yoluyla hızlı bir biçimde geri bildirim alınabilir. Ayrıca ekip üyeleri diğer üyelere mobil cihazlardan da mesaj atabilirler.

WhatsApp

WhatsApp, dünyada en çok kullanılan ve tanınmış anlık mesajlaşma uygulamasıdır. İlk çıktığı zamanlarda sadece mobil telefonlarda çalışan uygulama, son 3-4 yıldır yaptığı birçok geliştirmeyle WhatsApp Web’i de kullanıma sunmuştur. WhatsApp’ın masa üstünde nasıl kullanılacağına göz atınız.

WhatsApp Web özelliği sayesinde, Windows 7 ve sonrası sürüme sahip tüm bilgisayarlardaki web tarayıcılar aracılığıyla uygulama tıpkı mobil telefonlarda olduğu gibi kullanılabilmektedir. Uygulamadaki tek eksik yön ise bir kişinin kendine mesaj göndermesi mümkün olmadığı için telefondan bilgisayara dosya transferinde uygulamanın kullanılamamasıdır.

Uygulamanın Özellikleri:

 • Fotoğraf ve video gönderimi yapılabilir
 • Mesajları pinleme özelliği vardır
 • Yıldızlı mesaj özelliği vardır
 • Grup chat imkânı bulunmaktadır
 • Sesli mesajlaşma özelliğine sahiptir

Viber

Skype alternatifi uygulamalar arasında yer alan Viber, ücretsiz voice-over IP mesajlaşma hizmeti sunan ve oldukça popüler bir uygulamadır. Viber PC uygulamasının en önemli özelliği, mobil bir telefonu bilgisayara bağlamadan da uygulamanın kullanılabilmesidir.

Viber ile Skype arasındaki fark ise, Skype kullanan bir kişi kişilerindeki diğer Skype kullananların tümüyle iletişim kuramazken; Viber ile uygulamanın yüklü olduğu tüm kişilerle ücretsiz olarak video, fotoğraf, sesli görüşme ve SMS vasıtasıyla iletişim kurulabilmesinin mümkün olmasıdır.

Uygulamanın Özellikleri:

 • Grup araması yapılabilir
 • Kişiler paylaşılabilir
 • Bilgi alışverişi yapılabilir
 • Dosya gönderilebilir
 • Yüksek koruma sağlayan bir uygulamadır
 • Çok sayıda sticker kullanımı imkânı suna

Discord Messenger

Windows için en kullanışlı 5 ücretsiz mesajlaşma uygulaması arasında son sırada ise Discord yer almaktadır. Adı her ne kadar diğer mesajlaşma uygulamaları kadar bilinmese de Discord, oldukça sadık kullanıcı tabanı olan bir uygulamadır. Genellikle Youtube ve Twitch üzerinden oyun yayını yapan yayıncıların kitleleriyle iletişimde kalmak amacıyla kullanılan bir platform olsa da, Discord aslında genele de hitap eden bir haberleşme uygulamasıdır.

Kullanıcıların kendilerine kanallar açabildiği ve içinde odalar oluşturabildiği sıra dışı bir platform olan Discord, hem metin hem de sesli mesajları desteklemektedir.

Uygulamanın Özellikleri:

 • Küçük ve büyük gruplarla chatleşme imkânı sunar
 • Sesli ve yazılı metin gönderimi imkânı sunar
 • Farklı gruplarla mesajlaşmak için farklı sunucu kurma hizmeti verir
 • Her kullanıcıya, arkadaş daveti için, eşsiz bir Discord linki verir

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...