Windows İçin En Kullanışlı 5 Ücretsiz Mesajlaşma Uygulaması | Sonsuz Teknoloji

Windows İçin En Kullanışlı 5 Ücretsiz Mesajlaşma Uygulaması

windows mesajlar

 

Windows için ücretsiz mesajlaşma uygulamaları daha çok bilgisayar başında oturarak çalışanlara faydası olabilecek programlardır. Özellikle telefonlarına dahi bakamayacak kadar yoğun olan bazı meslekler için bilgisayar üzerinden mesajlaşabilmek ciddi bir zaman kazancı anlamına gelmektedir.

Windows için ücretsiz mesajlaşma uygulamaları esasen birçok kişinin mobil telefonlardan bildiği ya da en azından duyduğu uygulamalardır. Şimdi lafı fazla uzatmadan bu 5 kullanışlı uygulamaya ve özelliklerine değinelim.

Facebook Messenger

Facebook Messenger, hem mobil hem de bilgisayar üzerinden kullanılabilen dünyanın en meşhur ve sevilen mesajlaşma ve paylaşım uygulamalarından biridir. Uygulamayı bilgisayar üzerinden kullanabilmek için öncelikle bir Facebook hesabına sahip olmak gerekmektedir.

Uygulama, web ortamında da mobilde çalıştığı kadar kusursuz biçimde çalışabilmektedir. Eğer Windows 10’un altında bir Windows sürümü kullanılıyorsa, Opera web tarayıcısı indirilerek tarayıcı üzerinden de Facebook Messenger uygulaması çalıştırılabilmektedir.

Uygulamanın Özellikleri:

 • Fotoğraf ve video paylaşma olanağı
 • Dünyadaki herhangi bir yeri arayabilme özgürlüğü
 • Sesli mesajlaşma özelliği
 • Grup chat yapabilme imkânı
 • Binlerce stickers
 • Okundu bilgisi güncellemesi

Ayrıca uygulamanın dâhili bildirimleri sayesinde yapılan her yorum, fotoğraf etiketlenmeleri ve daha fazlası bildirim olarak kullanıcıya gelmektedir.

Slack

Slack, uygulamasından daha önce bahsettiğimiz gibi daha çok bilgisayar başında çalışan ekipler arasında popüler bir uygulamadır. Çevrimiçi bir sosyal mesajlaşma platformu olan uygulama, projelerin verimliliğini de olumlu yönde etkilemektedir. Ekipler daha çok projenin gidişatı üzerinde konuşmak ve çalışmalarını diğerleriyle paylaşmak amacıyla Slack’i kullanırlar.

Slack uygulamasını diğer platformlardan ayıran bir diğer özellikse, grup içindeki üyelerin yaptıkları her paylaşımın farklı kanallar içinde gruplandırılabilmesi ve daha sonra ihtiyaç halinde uygulama içinde tekrar aratılabilmesidir.

Uygulamanın Özellikleri:

 • Proje dostu yapıya sahiptir
 • Grup üyelerinin kendi izinlerine sahip kanallar oluşturmasına izin verir
 • Botlar ve otomatik moderatörler eklenebilir
 • Diğer araçlara entegre edilebilir
 • Dosya paylaşımı yapılabilir
 • Görev listesi yönetimi özelliğine sahiptir

Slack’ın en büyük avantajlarından biriyse uygulamanın şeffaf yapısıdır. Slack’te takım sohbetleri açık kanallar halinde düzenlenir. Bu kanalların önemi, kanalların grubun diğer üyeleri tarafından da kullanılabilmesidir. Böylece her üye, özellikle teknik konularda, gereksinim duyduğu bir bilgiye uygulama üzerinden kolaylıkla ulaşabilir. Eğer özel bir konuda konuşulacaksa, özel bir kanal oluşturulur ve sadece davet edilen ekip üyeleri bu kanala girebilir.

Slack’in dosya paylaşım özelliği de oldukça kullanışlıdır. Sürükle-bırak yoluyla doküman, belge, PDF, fotoğraf ve videolar başka bir üyeyle paylaşılabilir ve yorum yoluyla hızlı bir biçimde geri bildirim alınabilir. Ayrıca ekip üyeleri diğer üyelere mobil cihazlardan da mesaj atabilirler.

WhatsApp

WhatsApp, dünyada en çok kullanılan ve tanınmış anlık mesajlaşma uygulamasıdır. İlk çıktığı zamanlarda sadece mobil telefonlarda çalışan uygulama, son 3-4 yıldır yaptığı birçok geliştirmeyle WhatsApp Web’i de kullanıma sunmuştur. WhatsApp’ın masa üstünde nasıl kullanılacağına göz atınız.

WhatsApp Web özelliği sayesinde, Windows 7 ve sonrası sürüme sahip tüm bilgisayarlardaki web tarayıcılar aracılığıyla uygulama tıpkı mobil telefonlarda olduğu gibi kullanılabilmektedir. Uygulamadaki tek eksik yön ise bir kişinin kendine mesaj göndermesi mümkün olmadığı için telefondan bilgisayara dosya transferinde uygulamanın kullanılamamasıdır.

Uygulamanın Özellikleri:

 • Fotoğraf ve video gönderimi yapılabilir
 • Mesajları pinleme özelliği vardır
 • Yıldızlı mesaj özelliği vardır
 • Grup chat imkânı bulunmaktadır
 • Sesli mesajlaşma özelliğine sahiptir

Viber

Skype alternatifi uygulamalar arasında yer alan Viber, ücretsiz voice-over IP mesajlaşma hizmeti sunan ve oldukça popüler bir uygulamadır. Viber PC uygulamasının en önemli özelliği, mobil bir telefonu bilgisayara bağlamadan da uygulamanın kullanılabilmesidir.

Viber ile Skype arasındaki fark ise, Skype kullanan bir kişi kişilerindeki diğer Skype kullananların tümüyle iletişim kuramazken; Viber ile uygulamanın yüklü olduğu tüm kişilerle ücretsiz olarak video, fotoğraf, sesli görüşme ve SMS vasıtasıyla iletişim kurulabilmesinin mümkün olmasıdır.

Uygulamanın Özellikleri:

 • Grup araması yapılabilir
 • Kişiler paylaşılabilir
 • Bilgi alışverişi yapılabilir
 • Dosya gönderilebilir
 • Yüksek koruma sağlayan bir uygulamadır
 • Çok sayıda sticker kullanımı imkânı suna

Discord Messenger

Windows için en kullanışlı 5 ücretsiz mesajlaşma uygulaması arasında son sırada ise Discord yer almaktadır. Adı her ne kadar diğer mesajlaşma uygulamaları kadar bilinmese de Discord, oldukça sadık kullanıcı tabanı olan bir uygulamadır. Genellikle Youtube ve Twitch üzerinden oyun yayını yapan yayıncıların kitleleriyle iletişimde kalmak amacıyla kullanılan bir platform olsa da, Discord aslında genele de hitap eden bir haberleşme uygulamasıdır.

Kullanıcıların kendilerine kanallar açabildiği ve içinde odalar oluşturabildiği sıra dışı bir platform olan Discord, hem metin hem de sesli mesajları desteklemektedir.

Uygulamanın Özellikleri:

 • Küçük ve büyük gruplarla chatleşme imkânı sunar
 • Sesli ve yazılı metin gönderimi imkânı sunar
 • Farklı gruplarla mesajlaşmak için farklı sunucu kurma hizmeti verir
 • Her kullanıcıya, arkadaş daveti için, eşsiz bir Discord linki verir

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...