Nvidia GeForce Now ve Google Stadia Karşılaştırma | Sonsuz Teknoloji

Nvidia GeForce Now ve Google Stadia Karşılaştırma

stadi ve Nvidia GeForce Now

Google Stadia, Google’ın bulut oyun hizmetidir. Google’ın Stadia’ya rakip olarak ekran kartı markası ile bildiğimiz Nvidia, GeForce Now akış hizmetinin hazır olduğunu duyurdu. Peki, Nvidia GeForce Now nedir? Nvidia GeForce Now ve Google Stadia’daki farklar nelerdir?

Nvidia GeForce Now Nedir?

Nvidia GeForce Now, oyunları uyumlu cihazda oynamanıza izin veren bir bulut oyun hizmetidir. Nvidia’nın bulut oyun projesi Google Stadia veya Microsoft xCloud’dan önce sinyallerini veren bir hizmetti.

Nvidia GeForce Now

Google Stadia gibi, oynamak istediğiniz oyuna sahip oluyorsunuz. Ancak, en büyük “fark, Nvidia GeForce Now’ın zaten sahip olduğunuz oyunlarla çalışmasıdır. Google Stadia, Stadia sistemi içinde oyun satın almanızı sağlar. Nvidia GeForce Now, oyunlarınızı oynamak istediğiniz cihaza uygulama yüklemeniz gerekir. Steam gibi mevcut oyun platformlarınıza bağlanır.

Nvidia GeForce Now Fiyatı?

Nvidia GeForce Now, kısmi olarak ücretsizdir. Ücretsiz sürüm, oyunu bir saat oynamanıza müsade eder. Oyuna daha fazla devam edebilmek için oyununuzu yeniden başlatmalı ve oynamaya başlamalısınız.

Aylık 4,99 $ ‘a premium bir üyelik var. Premium hesap, kullanıcılara altı saatlik bulut oyun oynama, oyun içi ışın izleme özellikleri (destekleniyorsa) ve sunucu önceliği erişimi sağlar.

Nvidia GeForce Now Hangi Oyunları Destekliyor?

Nvidia GeForce Now 400’den fazla oyunu destekliyor. Bununla birlikte, bazı önemli eksiklikler var. Örneğin, Square Enix (Final Fantasy, Tomb Raider, Hitman, vb.) Veya Rockstar Games (Grand Theft Auto, Red Dead Redemption, LA Noire, vb.) Gibi büyük geliştiricilerin oyunları yok. Ayrıca, Halo: Master Chief Collection, Monster Hunter veya Temtem gibi hizmetin sunduğu bazı oyunlar çalışmıyor. Eksiklere rağmen, Nvidia GeForce Now,  Google Stadia’dan daha fazla oyunu destekliyor.

Nvidia GeForce Now Performansı

İlk raporlar, Nvidia GeForce Now’ın iyi performans gösterdiğini yönündedir. Elbette Performans, internet bağlantınızla da alakalıdır. GeForce Now, 60fps’de 720p için en az 15Mbps ve 60fps’de 1080p için en az 25Mbps gerektirir. İnternet bağlantınız Nvidia GeForce Now performansını belirler.

Google Stadia Nedir?

stadia

Google Stadia, Google’ın bulut tabanlı oyun hizmetidir. Nvidia GeForce Now, Google Stadia’dan daha üstün gibi görünse de GeForce Now’dan daha üstün özellikleri mevcuttur.

Stadia’nın en güzel noktalarından biri kullanıcı arayüzüdür. Menüler hızla yüklenir ve gezinmesi kolaydır.

Oynama sırasında, Google Stadia bulut oyun sunucuları, özel 2.7GHz Intel CPU üzerinde ve AMD Vega mimarisini temel alan özel bir AMD GPU ile çalışır. AMD’nin Navi mimarisi ortaya çıktığında, Google Stadia neredeyse kesinlikle bulut oyun sunucularını yükseltmeye başlayacak ve sunulan genel oyun deneyimini daha da artıracak. Bu, güncellemeleri almaya devam edecek iyi bir donanım paketi var.

Google Stadia’da bulunan oyunlar arasında Nvidia GeForce Now platformunda bulamadığınız Red Dead Redemption, Tomb Raider ve diğer AAA oyunları Google Stadia’da bulabilirsiniz.

Google Stadia Performansı

Google Stadia, lansmanı sırasında performans sorunları ile mücadele etmesine rağmen, birçok kullanıcı oyun hizmetinden çok memnun. Google Stadia’nın oynanışı harika. Düşük internet bağlantısı olsa dahi son derece iyi sonuçlar sunuyor ve Google Stadia kullanıcıları yüksek çözünürlükte oyunların keyfini çıkarıyor.

Bununla birlikte, GeForce Now’da olduğu gibi, herhangi bir bulut oyun hizmetinden en iyi şekilde yararlanmak için hızlı bir internet bağlantısı önemlidir. Bant genişliğiniz iyi değilse düşük kalite oyun oynarsanız. Ancak, İnternet hızına göre oyun oynama konusunda Google Stadia bir adım önde gibi.

Çoğu oyuncu zaten Steam ve benzeri platformlarda geniş bir video oyunları koleksiyonuna sahiptir. Bir bulut akış platformunda oynamak için aynı oyunu satın almak para kaybıdır. Bu nedenle Google Stadia ve Nvidia GeForce Now’un kendini çok daha üst seviyelere çıkarması gerekir. Kullanıcı farklı platformlarda gezinmeden tek platformda tüm oyunlara kaliteli bir şekilde ulaşmak ister.

Google Stadia Fiyatı

Google Stadia, bulut oyun platformuna erişmek için özel bir donanım gerektirirken, Nvidia GeForce Now mevcut donanımınızı kullanarak çalışır. Google Stadia, kutudan çıkardığınızda 130 $ ve başka bir denetleyici için ekstra 70 $ talep ediyor. Daha sonra premium akış ve Stadia platformunda satın almanız gereken oyunların kilidini açmak için aylık 9,99 dolarlık abonelik var.

Bir yorum bırakınız...

*

vram

Bilgisayarda VRAM Nasıl Artırılır?

Bilgisayarların iyi bir performans için işlemci (CPU) gibi, ekran kartının (GPU) da ...
youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...