Windows 10'da Komut İstemi'ne Yazı Fontu Nasıl Eklenir? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Komut İstemi’ne Yazı Fontu Nasıl Eklenir?

komut yazı tipi

Windows’daki Komut İstemi, kişiselleştirme açısından çok sınırlıdır. Elbette, basit özelleştirme yapar, renkleri değiştirir, saydamlık eklersiniz, ancak yapabileceğiniz çok şey yoktur. Kullanmakta olduğunuz Windows’un sürümüne bağlı olarak, yazı tipi seçimi bile yalnızca iki ile beş yazı fontuyla sınırlıdır. Komut İstemi’ne özel yazı tipleri ekleyebilirsiniz.

Başlamadan önce

Unutulmaması gereken tek şey, Komut İstemi’ne yalnızca tek aralıklı yazı tiplerini ekleyebileceğinizdir. Eklemeye çalıştığınız font tek aralıklı değilse, Komut İstemi onu tanımayacaktır ve mevcut yazı tipleri listesinde gösterilmeyecektir.

Ayrıca, sisteminizde tek aralıklı yazı tiplerine henüz sahip değilseniz, çeşitli yazı tiplerini yükleyebileceğiniz Google Yazı Tipi, Yazı Tipi Çekirdeği, DaFont vb. Birçok web hizmeti vardır.

İstediğiniz yazı tipine sahip olduğunuzda, bir sonraki şey onu yüklemektir. Bunun için, indirilen yazı tiplerine / fontlarına sağ tıklayın ve yazı tipini sisteminize eklemek için “Yükle” yi seçin.

Yazı tipini yükledikten sonra, Komut İstemi’ne eklemeye devam edebilirsiniz.

Komut İstemine Yazı Tipleri Ekleme

Komut İstemi, kullanıcı arayüzü üzerinden yazı tipi eklemenize izin vermez. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak el ile eklemelisiniz.

1. Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak için Başlat menüsünde veya Windows + R tuşlarına basarak çalıştır’ı açın regedit yazın ve açın aşağıdaki uzantıya gidin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Console\TrueTypeFont

2. Sağ panelde, şu anda Komut İstemi’nde listelenen Consolas ve Lucida Console gibi yazı tiplerinin bir listesini göreceksiniz. Bu dizelerin her biri “0”, “00” vb. gibi benzersiz bir değere sahiptir.

3. Özel bir yazı tipi eklemek için, benzersiz bir isme sahip yeni bir dize değeri oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için sağdaki paneli sağ tıklayın ve “Yeni> Dize Değeri” ni seçin. Dize değerini “01” olarak adlandırın ve Enter tuşuna basın.  “01” ile bir değeriniz varsa, “02” gibi başka bir ad verin. Tüm değerlerin benzersiz sayılara sahip olduğundan emin olun.

komut tazı tipi

4. Yeni oluşturulan değere çift tıklayın. Değer verisi alanında, font ismini büyük harflerle birlikte yazınız ve fontun ismindeki boşlukları giriniz. Bu makalede Googele fonttan indirip sağ tık yaparak yüklediğimiz “Inconsolata” yazı tipini kullandım. Bu yüzden değer veri alanında “Inconsolata” yazdım.  Yazı tipi adını ekledikten sonra, değişiklikleri kaydetmek için “Tamam” düğmesine tıklayın.

komut öz

5. Yazı tipini kullanmak için Komut İstemi’ni başlatın, başlık çubuğuna sağ tıklayın ve “Özellikler” i seçin.

6. Özellikler penceresinde “Yazı Tipi” sekmesine gidin ve yazı tipinizi Yazı Tipleri bölümünde bulun. Yazı tipini seçin ve değişiklikleri uygulamak için “Tamam” düğmesine tıklayın. Bazen Komut İstemi’nde yazı tipinin daha iyi görünmesini sağlamak için farklı yazı tipi boyutlarıyla ayarlamanız gerekir.

komut yazı tipi

Yazı tipinizi yazı tipi listesinde göremiyorsanız, sisteminizi yeniden başlatmayı deneyin. Yazı tipini hala göremiyorsanız, eklediğiniz yazı tipi tek aralık olmayabilir veya Komut İstemi, tek aralık olsa bile, desteklemeyebilir.

Bir yorum bırakınız...

*