Steam Açılmıyor Sorununun Çözümü | Sonsuz Teknoloji

Steam Açılmıyor Sorununun Çözümü

steam çalışmıyor

 

Steam, PC oyun dünyasının en yaygın kullanılan platformudur. Steam güçlü bir platform olmasına karşın her yazılım gibi bunda da zaman zaman sorunlar yaşanmaktadır. Bu bazen Steam kaynaklı olabilmekte bazen de kullanıcının bilgisayarından kaynaklı sorunlar olabilmektedir. Elbette Steam’den kaynaklı sorunlara yapacak müdalemiz pek olmaz.  Ancak bilgisayarınızdan kaynaklı sorunlara çözüm bulmak sizin elinizdedir. Bu makalede açılmayan Steam programının nedenleri ve çözümleri üzerinde duracağız.

Steam’i Açmaya Çalıştığımda Hiçbir Şey Olmuyor

steam sonlandır

Bu yöntem ilk yapmanız gereken işlemledir. Her programda karşılaşılan genel bir sorundur. Bunun nedeni Steam aslında başlamış, ancak Steam Kullanıcı Arayüzünü göstermesi gereken işlevler başlamamış olabilir. Bu durumda ilk yapmanız gereken, Ctrl+ Shift+ Esc tuşlarına basın. Görev Yöneticisi’nde, daha önce yapılmamışsa sol alt kısımdaki “Diğer ayrıntılar” ı tıklayın, daha sonra “Steam Client Bootstrapper veya Steam Client  Webhelper” ve benzeri bir ifadeleri  bulana kadar İşlemler listesinde bakın. Burada gördüğünüz tüm Steam işlemlerini sağ tıklayın ve “Görevi sonlandır” i tıklayın. Steam’i tekrar açmayı deneyin ve çalışması gerekir. Aksi durumda aşağıdaki yöntemleri deneyin.

GPU (Grafik Kartı) Sürücülerini Kontrol Edin

Steam kilitlenmesinin en bilinen nedenlerinden biri GPU sürücüleri ile ilgilidir. Yıllar boyunca hem AMD hem de Nvidia tarafında Steam’in düzgün çalışmamasına neden olan bazı GPU güncellemeleri yapıldı ve yine böyle bir GPU güncellemesi bazı sorunlara neden olmuş olalabilir.

GPU sürücülerinizi güncellemek, GeForce Experience (Nvidia) veya Radeon Settings (AMD) aracılığıyla yapılan basit bir işlemdir. Her iki uygulamada da “Güncellemeleri kontrol et” e tıklayıp ardından en son sürücüyü indirin.

Bazen güncelleme yapmakta sorunlara neden olur. Güncelleme sonrası sorun yaşadıysanız. GPU sürücüsünü geri almak için, resmi Nvidia sürücüsü veya AMD sürücüsü sayfalarına gitmeniz , ardından kullanmakta olduğunuz sürücünün bir veya ikiönceki bir sürümünü bulmanız ve indirmeniz gerekir.

Hata Kodu Düzelt: -107

Steam masaüstü istemcisi Chromium’u kullanıyor: Google Chrome’un aynı şekilde çalışan hafif, açık kaynaklı sürümü. Bu, Steam’in, bir SSL protokol hatası olan korkunç Hata Kodu: -107’yi de içeren normal bir web tarayıcısıyla aynı hataları olabileceği anlamına gelir.

tarih saat

Bunun çözümü için, ilk olarak, Windows’un en son sürümünde olduğunuzdan emin olun. Ardından, Windows “Ayarlar” uygulamasında “Zaman ve dil ” ve ardından “Tarih ve Saat” ayarlarınıza gidin ve iki seçeneği “Saati otomatik olarak ayarla” ayarını kapatıp tekrar açın.

“Beta” İstemci Dosyasını Sil

Beta sürümü Steam kullanıyorsanız veya yakın zamanda bir şekilde Steam’den beta sürümü çalıştırdıysanız, Steam’in açılmama sorunu olabilir. Sonuçta Beta sürümleri, tam özellikli sürümlerden daha az performans sergiler. Bir çok özellik beta sürümünde olmaz bu da çalışmasına engel olabilir.

Steam açılmıyorsa, beta istemcisini Steam’e girmeden  önce devre dışı bırakmanız gerekir. Bunu yapmak için, Steam dizininizdeki paket klasörüne gidin, varsayılan olarak

C:\Steam\package” dizini altında “beta” adlı dosyayı silin.

“Failed to Load SteamUI.dll – SteamUI.dll dosyasını kaydetmede başarısız oldu”

Steam’deki en yaygın sorunlardan biri, Steam’in açması gereken DLL dosyasını bulamaması nedeniyle “Steamui.dll” hatasıdır.

Steam kurulum klasörünüze gidin varsayılan olarak “C:\Program Files (x86)\Steam” dizin içerisinde “Steam.exe” dosyasını bulun. Sağ tıklayın, ardından Kısayol Oluştur’u tıklayın.

steam kısayol

Masaüstüne oluşan klasöre sağ tıklayın, “Özellikler”i tıklatın ve sonra Hedef kutusunda “-clientbeta client_candidate”, hedef dizinin sonuna ekleyin .

"C:\Program Files (x86)\Steam\Steam.exe" -clientbeta client_candidate

Şu andan itibaren Steam’i çalıştırmak için bu kısayolu kullanın.

Uygulama Önbelleğini Temizle

Steam dizininizdeki “appcache” klasörü, Steam uygulamalarınız ve kurulumunuzla ilgili çeşitli verileri depolar. Temel olarak, Steam’i her açtığınızda küçük ayrıntıları hatırlar ve daha sonra Steam’i çalıştırırken biraz daha hızlı çalışmasını sağlar. Ancak önbellekte bazı şeyler ters gidebilir. Steam’in açılmamasına neden olabilir.

appcache

Appcache klasörünü her ihtimale karşın bir yere yedekleyin. Daha sonra “appcache” klasörünü silmeyi deneyin, endişelenmeyin, Steam’i yeniden açtığınızda “appcache” klasörü yeniden oluşturulur.

Hızlı Yeniden Yükleme Yapın

Tüm bunlar başarısız olursa ve Steam’iniz hala açılmıyorsa, tüm tercihlerinizi ve oyunlarınızı sağlam tutarken yeniden yüklemenin hızlı bir yolu vardır. Steam kurulum klasörünüzde “Steam.exe”, “steamapps” ve “userdata” dışındaki her şeyi silin . Sonra, “Steam.exe” ye çift tıklayın ve yeniden kurulmasına izin verin. Steam’in işini yapmasına ve tekrar yüklemeye başlayacaktır. Bu işlem Steam ayarlarınızla yeniden çalışıyor duruma getirir.

  1. M. Erdem Cirit
    13:29 1 Aralık 2019 13:29

    Çok çok teşekkür ederim.
    Benim sorunum çözüldü

  2. ya ben epick game ve steamın gogleden sitesine giremiyırum ve gezginler gibi yada vpn kullanarak indirdiğim zaman ise hata veriyor lütfen ağ bağlantınızı doğrulayındiye bi çö<üm bulabilirsiniz

Bir yorum bırakınız...

*