Windows Dosya Gezgininde Bilinmesi Gereken İpuçları | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows Dosya Gezgininde Bilinmesi Gereken İpuçları

windows gezgini

Windows’ta, Dosya Gezgini en çok kullanılan özelliklerinden biridir. Dosya Gezgini basit görünse de, oldukça güçlü ve özellik doludur. Bilgisayar kullanmanızı kolaylaştıracak birçok gizli veya bulması zor seçeneğe sahiptir. Aşağıda, göz önünde bulundurmanız gereken yararlı Dosya Gezgini ipuçlarından bazıları verilmiştir.

1. Dosya Uzantılarını Göster

dosya uzantıları

Windows’un neden bu seçeneği varsayılan olarak etkili değildir. Bu seçeneği etkiliştirdiğiniz taktirde dosya uzantılarının hangi formatta olduğunu görebileceksiniz.  Bu özelliği aktif ederseniz ve bir dosya adı değişikliği yapacağınız zaman dosya uzantı adını da değiştirmemeye dikkat etmeniz gerekir. Bu seçeneği etkinleştirmek oldukça kolaydır. Sadece Dosya Gezgini’ni açın, “Görünüm” sekmesine tıklayın ve ardından “Dosya Adı Uzantıları” onay kutusunu seçin.

2. “Bu Bilgisayarı”ı Varsayılan Sayfa Yap

son kullanılan

Sol alt görev çubuğundan Dosya Gezgini’ni açtığınızda, varsayılan olarak “Son kullanılan dosyalar‘ın listelendiği hızlı erişim sayfası açılır. Dosya Gezgini sayfasını “Bu Bilgisayar” olarak değiştirmek daha kullanışlıdır.

hızlı erişim

Bunu yapmak için, “Görünüm” sekmesine ve ardından “Seçenekler” düğmesine tıklayın. Klasör Seçenekleri penceresinde, “Dosya Gezgini’ni Aç” seçeneğinin yanındaki açılır menüden “Hızlı erişim” olan seçeneği “Bu Bilgisayar”ı seçin ve “Tamam” düğmesine tıklayın.

3. Onay Kutularını Etkinleştir

onay kutusu

Windows’ta, Ctrl tuşunu basılı tutup farenizle dosya veya klasöre tıklayarak birden fazla dosya veya klasör seçebilirsiniz. Alternatif olarak, Ctrl tuşunu basılı tutmadan birden fazla dosya seçmenize izin veren onay kutuları özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Onay kutuları özelliği, neyi veya kaç tane dosya veya klasör seçeceğinizi bilmediğinizde oldukça kullanışlıdır. Özelliği etkinleştirmek için, Dosya Gezgini’ni açın, “Görünüm” sekmesine tıklayın ve “Öğe Onay Kutuları” seçeneğini seçin.

Seçeneği etkinleştirdiğinizde, dosya veya klasör adının sol tarafında bir onay kutusu görürsünüz. Dosyayı seçmek için onay kutusunu işaretleyin.

4. Ayrı İşlemde Klasörleri Başlatın

Windows’u yeterince uzun süre kullanıyorsanız, Dosya Gezgini’nin belirli koşullar altında çökmesini görmüş olabilirsiniz. Birden fazla klasör başlattığınızda bir klasör çökmeye neden olabilir. Bunun nedeni, Dosya Gezgini’nin tek bir işlem üzerinde çalışmasıdır. Dosya Gezgini’ni klasörleri ayrı işlemlerde başlatacak şekilde yapılandırarak bu sert çökmeyi önleyebilirsiniz.

klasör pencereleri

Ayrı işlem özelliğini etkinleştirmek için “Görünüm” sekmesine gidin ve “Seçenekler” düğmesine tıklayın. Şimdi, “Görünüm” sekmesine gidin, “Klasör pencerelerini ayrı bir işlemde başlat” onay kutusunu seçin ve “Tamam” düğmesine tıklayın.

5. Gezinme Bölmesinde Klasörü Genişletin

tüm klasör

Dosya Gezgini’nde farklı klasörlere göz attığınızda, klasörün kök sürücüsünü vurgulayacağını görebilirsiniz. İsterseniz, navigasyonu manuel olarak genişletebilirsiniz. Ancak, klasör ağacının otomatik olarak genişletilmesi hızlı gezinme için oldukça yararlıdır. Bunu yapmak için, “Görünüm” sekmesindeki “Seçenekler” düğmesine tıklayarak Klasör Seçenekleri penceresini açın. Ardından, “Görünüm” sekmesine gidin ve “Tüm klasörleri göster” onay kutusunu seçin.

6. Dosya Gezgini’nde Son Etkinliği Gizle

hızlı erişim sık

Varsayılan olarak, Dosya Gezgini, son etkinliğinizi doğrudan ön sayfada listeler. Bu yararlı olmasına ve son dosyalarınıza hızlı erişim sağlamanıza rağmen, bu davranışı sevmiyorsanız, File Explorer’ın etkinliğinizi izlemesini ve listelemesini durdurabilirsiniz. Bunu yapmak için, Klasör Seçenekleri penceresini açın ve “Hızlı erişimde son kullanılan dosyaları göster” ve “Hızlı erişimde Sık kullanılan klasörleri göster” onay kutularının işaretini kaldırın. Değişiklikleri kaydetmek için “Tamam” düğmesine tıklayın.

Bir yorum bırakınız...

*

apple kamera

Apple Kameralarını Kapatanlara Önemli Uyarılarda Bulundu!

Apple kameralarını kapatan kullanıcılarına uyarılarda bulundu. Kameraların kapatılıyor olmasının cihazlara zarar verebilecek ...
wordpress galeri

En İyi 5 WordPress Galeri Eklentisi

WordPress kullanımında galeri eklentisi  mutlaka olması gereken eklentiler arasında yerini alır. Zaten ...
microsoft onenote

Microsoft OneNote Nedir Ne İşe Yarar?

Microsoft OneNote, Office 365 ile birlikte not düzenlemek için kullanılabilen bir uygulamadır ...
kvk

KVK Garanti Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

KVK Garanti sorgulama işlemi son derece basit ve bir o kadar da ...
excel hızlı

Excel’de Hızlı Doldurma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Excel’ de hızlı doldurma özelliği son derece basit ve pratik bir şekilde ...
fotoğraf küçültme

3 Farklı Resim Küçültme Yöntemi ile Site Hızınızı Artırın!

Hemen her web tasarım uzmanı fotoğraf ve görselleri kullanmadan önce küçültme ihtiyacı ...
zararlı virüsler

En Zararlı Yazılım Türleri Nelerdir?

En zararlı yazılım türleri, güvenli olmadan siteler yolu ile ya da pek ...
IQOO Z1 x 5G

2020 Yılının Beklenen Akıllı Telefonu IQOO Z1 x 5G Tanıtıldı! İşte, IQOO Z1 Fiyatı ve Özellikleri!

Son yılların fiyat performans telefonlarını üreten Vivo, 2020 yılına damgasını vuracak IQOO ...