Windows'da Sistem, Klasör ve Kısayol Simgelerini Değiştirme | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows’da Sistem, Klasör ve Kısayol Simgelerini Değiştirme

simge değiştir
Bilgisayarı kendinize özgü bir cihaz haline getirmek isterseniz  bu işe başlamanın en iyi yolu bilgisayardaki simgeleri değiştirerek özelleştirmektir.Windows’da seçim yapabileceğiniz bazı yerleşik simgeler bulunur. Ücretsiz simge içeren IconArchive, DeviantArt ve Iconfinder gibi sitelerden indirebileceğiniz sayısız simge de vardır. İstediğiniz simgeleri buralardan bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu aşamadan sonra bunları nasıl kullanacağımıza bakacağız.

Masaüstü Simgelerinizi Değiştirme (Bilgisayar, Geri Dönüşüm Kutusu, Ağ vb.)

Bu Bilgisayar, Ağ, Geri Dönüşüm Kutusu ve Kullanıcı klasörü gibi simgeler, Windows’un modern sürümlerinin hepsini masaüstünde göstermemesine rağmen “masaüstü simgeleri” olarak kabul edilir. Windows 8 ve 10, Geri Dönüşüm Kutusu dışındaki masaüstü simgelerinden hiçbirini göstermez ve hatta Windows 7 hepsini göstermez.

simge değiştir

Bu simgeleri değiştirmek için “Masaüstü Simgesi Ayarları” penceresine erişmeniz gerekir. Windows 10’da, bu pencereye Ayarlar> Kişiselleştirme> Temalar> Masaüstü Simgesi Ayarları’ndan erişebilirsiniz. Buradan ayrıca masaüstünde görünmeyen simgeleri de işaretleyerek masaüstünde görünmesini sağlayabilirsiniz. Windows 8 ve 10’da, Denetim Masası> Kişiselleştir> Masaüstü Simgelerini Değiştir.

simge değiştir1

Bir simgeyi değiştirmek için, değiştirmek istediğiniz simgeyi seçin ve ardından “Simge Değiştir” düğmesine tıklayın. “Simge Değiştir” penceresinde, yerleşik Windows simgelerinden istediğiniz herhangi bir simgeyi seçebilir veya kendi simge dosyalarınızı bulmak için “Gözat” a tıklayabilirsiniz.

Kendi simgelerinize göz atarsanız, herhangi bir EXE, DLL veya ICO dosyasını seçebilirsiniz. Dosyayı seçtikten sonra, “Simge Değiştir” penceresi seçtiğiniz dosyada bulunan simgeleri gösterecektir. İstediğinize tıklayın ve ardından “Tamam” a tıklayın.

Değişikliği tersine çevirmek istiyorsanız, her zaman “Masaüstü Simge Ayarları” penceresine geri dönebilir, geri değiştirmek istediğiniz simgeyi seçip ardından “Varsayılanı Geri Yükle” yi tıklayabilirsiniz.

Klasör Simgelerini Değiştir

Bir klasör simgesini değiştirmek için, değiştirmek istediğiniz klasörü sağ tıklayın ve ardından “Özellikler” seçeneğini seçin. Klasörün özellikler penceresinde, “Özelleştir” sekmesine geçin ve ardından “Simge Değiştir” düğmesine tıklayın.

klasör simge

“Simge Değiştir” penceresinde, yerleşik Windows simgelerinden istediğiniz herhangi bir simgeyi seçebilir veya kendi simgelerinizi bulmak için “Gözat” a tıklayabilirsiniz. Dosyayı seçtikten sonra, “Simge Değiştir” penceresi seçtiğiniz dosyada bulunan simgeleri gösterecektir. İstediğinizi tıklayın ve ardından “Tamam” ı tıklayın. Sonra özellikler penceresinden tekrar “Tamam” ı tıklayın.

Kısayolun Simgesini Değiştirme

Windows’ta kısayol simgesini değiştirmek de oldukça basittir ve bir uygulama, klasör veya hatta Komut İstemi komutunun kısayolu olsa da aynı şekilde çalışır. Kısayolu sağ tıklayın ve “Özellikler” i seçin. “Kısayol” sekmesinde, “Simge Değiştir” düğmesine tıklayın.

Bu, birkaç kez gördüğümüz standart “Simge Değiştir” penceresini açar. Varsayılan simgelerden birini seçin veya simgeler içeren herhangi bir simge dosyasına göz atın. Seçiminizi yaptıktan ve uyguladıktan sonra, Kısayolunuzu oraya sabitlemişseniz, Dosya Gezgini’nde, Masaüstünde veya görev çubuğunda yeni simgeyi görürsünüz.

Görev Çubuğuna Sabitlenmiş Uygulamaların Simgesini Değiştirme

Görev çubuğunuza sabitlenmiş simgeler kısayollardır; normalde kısayollarla ilişkilendirilmiş bir ok yerleşimi ve “- Kısayol” metni yoktur. Böylece, simgelerini neredeyse herhangi bir kısayol simgesini özelleştirdiğiniz şekilde kişiselleştirebilirsiniz. Sadece bir kaç şeyi aklınızda tutmanız gerekir:

Yalnızca görev çubuğuna sabitlenmiş uygulamaların simgelerini özelleştirebilirsiniz. Simge uygulama çalıştığı zaman özelleştiremezsiniz. Yani, ilk önce kısayol simgesini değiştireceğiniz uygulamayı kapatın ve görev çubuğuna  sabitleyin.

Sabitlenmiş bir uygulamaya sağ tıklamanız, uygulamanın atlama listesini gösterir. Bunun yerine normal içerik menüsüne erişmek için simgeyi sağ tıklarken Shift tuşunu basılı tutun. Bu menüden “Özellikler” i seçin, ardından işlemin geri kalanı yukarıda yaptığımız işlemlerin aynısıdır.

Bir yorum bırakınız...

*

netflix güncelleme

Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor?

Netflix, dünya genelinde hizmet veren bir yayın film ve dizi platformudur. Netflix ...
windows-10üü

Windows 10 Oyun Çubuğu İle Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Windows 10’da ekran kaydı ve ekran görüntüsü almak, ek bir uygulamaya gerek ...
apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...
xbox ücretsiz oyun

Xbox Game Pass Kütüphanesine Temmuz Ayında Eklenecek Ücretsiz Oyunlar Belli Oldu

Microsoft şirketi, geçtiğimiz günler içerisinde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ile birlikte ...