Android Telefonda Uygulama Önbelleği veya Veriler Neden ve Ne zaman Temizlenir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Android Telefonda Uygulama Önbelleği veya Veriler Neden ve Ne zaman Temizlenir?

android usb hataAndroid telefonlarda uygulama önbelleği temizleme kullanıcıdan kullanıcıya farklılık gösterebiliyor kimi kullanıcı sürekli olarak önbellek temizlemenin telefonu hızlandıracağını kimisi ise önbellek temizlemenin belli zaman aralıklarında yapılması  gerektiği görüşünde veya farklı kullanıcılar farklı görüşlere sahip olabilmektedir. Uygulama önbelleğini temizlemek ile uygulama verilerini temizlemek aynı şey midir? Bu da android telefon önbellek temizleme konusunda kullanıcıların kafasını karıştıran ayrı bir konu. Bu yazımızda Önbellek nedir? Nasıl, Neden ve Ne zaman temizlenmelidir konusunu ele alacağız.

Önbellek nedir?

Önbellek, İnternent ortamında online olarak kullanılan oyunların, uygulamaların veya sitelerin yükleme sürelerini daha hızlı hala getirmek için cihaza kayıt edilen geçici dosyaların depolanmasıdır. Bunu örnek ile açıklamak gerekirse, bir tarayıcıdan ilk kez ziyaret ettiğiniz web sitesi sayfasının, siteyi gösteren resim ve yazı tipi gibi bir çok dosyalar cihazınıza geçici olarak kayıt edilir. Daha sonra aynı sayfayı ziyaret ettiğinizde, tarayıcı, aynı sitenin sayfasını bilgisayarınızda kayıtlı olan geçici dosyaları kullanarak hızlı bir şekilde açar. Tekrardan dosyaları internet ortamından bilgisayarınıza indirmek zorunda kalmaz ve sitenin hızlı açılmasını sağlar.

YouTube, Spotify, Google Haberler ve diğer pek çok uygulama bilgileri önbellek verileri olarak kaydeder. İnternet kalitesi ve hızları her yerde aynı olmadığından önbellekleme bir çok kullanıcı için işe yarar  bir özelliktir. Ancak telefonlarda depolama alanının dolması telefonun yavaşlamasına neden olduğundan zaman zaman temizlemek gerekiyor.

Android Telefonda Önbellek ve Verileri temizleme Arasındaki Fark

Önbellek ve verileri  temizleme  aynı konu içerisinde ifade edilen terimlerdir. Bu iki işlem aynı gibi ifade edilse de Android telefonda bunlar iki farklı işlemdir. Örneğin, Spotify uygulamasını kullanırken, kitaplığınızın dışında görüntülediğiniz sanatçılar, göz atılan albüm resimleri ve arama geçmişi gibi bilgileri önbellek olarak tutar. Uygulama önbelleği temizlendiğinde, belirtilen verilerin tümü temizlenir.

Uygulama kullanıcı  giriş bilgileri. ayarlar ve veritabanları gibi daha önemli bilgiler veri olarak depolanır. Android telefonda verileri temizlediğinizde, hem önbellek hem de veriler kaldırılır. Verileri temizlemek, uygulamayı ilk kez yeni yüklediğiniz gibi temiz bir sayfa olarak başlatır. Kısaca uygulamayı fabrika ayarları olarak sıfırlar.

İLGİLİ: Android Telefonda Ön Bellek Nasıl Temizlenir?

Android Telefonda Önbellek Veriler Neden Temizlenir?

Android telefonlarda önbellek temizlemenin en önemli nedeni, telefonun performansını etkileyebilecek depolama alanını boşaltmak olacaktır. Önbellek temizlemenin başka bir sebebi de kullandığınız uygulama veya ziyaret ettiğiniz web site platformu bir güncelleme yayınladıysa bu güncellemenin sonuçlarını görmek için önbelleği temizlemek gerekir.

Android telefondan veri temizlemenin en genel nedeni, bir uygulama hata verdiğinde başvurulan bir yöntemdir. Veriler temizlendiğinde uygulama ilk kurulum haline gelerek kullanıcı girişi gibi ayarlar yeniden yapılır.

Android Telefonda Önbellek Veriler Ne Zaman Temizlenir?

Önbelleği temizlemek her zaman geçici bir düzeltme anlamına gelir. Önbellek temizlemek her zaman iyi bir şey değildir. Yeteri kadar depolama alanınız varsa önbellek temizlğini çok sık yapmanıza gerek yoktur. Önbellek, uygulamaların hızlı çalışmasını sağlar. Önbelleği yalnızca günlük rutin yapmak yerine gerekli olduğunda temizlemeniz önerilir. Yeteri kadar depolama alanınız var ise ve uygulama herhangi bir yeni güncelleme edinmediyse önbellek temizlemeye çok fazla gerek yoktur. Hergün önbellek temizlediğinizde önbellek dosyaların yeniden cihazınıza kayıt edilme süreci tekrarlanacaktır. Bu da uygulamayı ilk açışınızda  uygulamanın geç açılması anlamına gelir.

Bir yorum bırakınız...

*

Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...
yazıcı

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli Tanklı Yazıcı mı Lazer Yazıcı mı?

Günümüz de yazıcılar çeşitli alanlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu kullanımlar doğrultusunda ihtiyaçlara ...
kamapp messenger

Kamapp Messenger Nedir Nasıl Kullanılır?

Kamapp Messenger uygulaması, tamamen yerli imkanlar kullanılarak geliştirilmiş mesajlaşma ve iletişim uygulamasıdır ...
2020 uygulamalar

En Çok İndirilen Uygulamalar ile 2020 Yılı

Dünyanın en sevilen uygulamaları hangileridir, sorusunun cevabı hemen herkes için değişiklik gösterir ...