Android Telefonda Uygulama Önbelleği veya Veriler Neden ve Ne zaman Temizlenir? | Sonsuz Teknoloji

Android Telefonda Uygulama Önbelleği veya Veriler Neden ve Ne zaman Temizlenir?

android usb hataAndroid telefonlarda uygulama önbelleği temizleme kullanıcıdan kullanıcıya farklılık gösterebiliyor kimi kullanıcı sürekli olarak önbellek temizlemenin telefonu hızlandıracağını kimisi ise önbellek temizlemenin belli zaman aralıklarında yapılması  gerektiği görüşünde veya farklı kullanıcılar farklı görüşlere sahip olabilmektedir. Uygulama önbelleğini temizlemek ile uygulama verilerini temizlemek aynı şey midir? Bu da android telefon önbellek temizleme konusunda kullanıcıların kafasını karıştıran ayrı bir konu. Bu yazımızda Önbellek nedir? Nasıl, Neden ve Ne zaman temizlenmelidir konusunu ele alacağız.

Önbellek nedir?

Önbellek, İnternent ortamında online olarak kullanılan oyunların, uygulamaların veya sitelerin yükleme sürelerini daha hızlı hala getirmek için cihaza kayıt edilen geçici dosyaların depolanmasıdır. Bunu örnek ile açıklamak gerekirse, bir tarayıcıdan ilk kez ziyaret ettiğiniz web sitesi sayfasının, siteyi gösteren resim ve yazı tipi gibi bir çok dosyalar cihazınıza geçici olarak kayıt edilir. Daha sonra aynı sayfayı ziyaret ettiğinizde, tarayıcı, aynı sitenin sayfasını bilgisayarınızda kayıtlı olan geçici dosyaları kullanarak hızlı bir şekilde açar. Tekrardan dosyaları internet ortamından bilgisayarınıza indirmek zorunda kalmaz ve sitenin hızlı açılmasını sağlar.

YouTube, Spotify, Google Haberler ve diğer pek çok uygulama bilgileri önbellek verileri olarak kaydeder. İnternet kalitesi ve hızları her yerde aynı olmadığından önbellekleme bir çok kullanıcı için işe yarar  bir özelliktir. Ancak telefonlarda depolama alanının dolması telefonun yavaşlamasına neden olduğundan zaman zaman temizlemek gerekiyor.

Android Telefonda Önbellek ve Verileri temizleme Arasındaki Fark

Önbellek ve verileri  temizleme  aynı konu içerisinde ifade edilen terimlerdir. Bu iki işlem aynı gibi ifade edilse de Android telefonda bunlar iki farklı işlemdir. Örneğin, Spotify uygulamasını kullanırken, kitaplığınızın dışında görüntülediğiniz sanatçılar, göz atılan albüm resimleri ve arama geçmişi gibi bilgileri önbellek olarak tutar. Uygulama önbelleği temizlendiğinde, belirtilen verilerin tümü temizlenir.

Uygulama kullanıcı  giriş bilgileri. ayarlar ve veritabanları gibi daha önemli bilgiler veri olarak depolanır. Android telefonda verileri temizlediğinizde, hem önbellek hem de veriler kaldırılır. Verileri temizlemek

, uygulamayı ilk kez yeni yüklediğiniz gibi temiz bir sayfa olarak başlatır. Kısaca uygulamayı fabrika ayarları olarak sıfırlar.

İLGİLİ: Android Telefonda Ön Bellek Nasıl Temizlenir?

Android Telefonda Önbellek Veriler Neden Temizlenir?

Android telefonlarda önbellek temizlemenin en önemli nedeni, telefonun performansını etkileyebilecek depolama alanını boşaltmak olacaktır. Önbellek temizlemenin başka bir sebebi de kullandığınız uygulama veya ziyaret ettiğiniz web site platformu bir güncelleme yayınladıysa bu güncellemenin sonuçlarını görmek için önbelleği temizlemek gerekir.

Android telefondan veri temizlemenin en genel nedeni, bir uygulama hata verdiğinde başvurulan bir yöntemdir. Veriler temizlendiğinde uygulama ilk kurulum haline gelerek kullanıcı girişi gibi ayarlar yeniden yapılır.

Android Telefonda Önbellek Veriler Ne Zaman Temizlenir?

Önbelleği temizlemek her zaman geçici bir düzeltme anlamına gelir. Önbellek temizlemek her zaman iyi bir şey değildir. Yeteri kadar depolama alanınız varsa önbellek temizlğini çok sık yapmanıza gerek yoktur. Önbellek, uygulamaların hızlı çalışmasını sağlar. Önbelleği yalnızca günlük rutin yapmak yerine gerekli olduğunda temizlemeniz önerilir. Yeteri kadar depolama alanınız var ise ve uygulama herhangi bir yeni güncelleme edinmediyse önbellek temizlemeye çok fazla gerek yoktur. Hergün önbellek temizlediğinizde önbellek dosyaların yeniden cihazınıza kayıt edilme süreci tekrarlanacaktır. Bu da uygulamayı ilk açışınızda  uygulamanın geç açılması anlamına gelir.

Bir yorum bırakınız...

*

ssd ve hdd

İkinci El SSD veya HDD Alınır Mı?

Bilgisayar toplamak isteyen veya bilgisayar donanımlarını yükseltmek isteyen kullanıcılar bütçelerinin kısıtlı olması ...
gmail

Gmail E-posta Gelmiyor Gmail Neden Çalışmıyor? 

Gmail, her android kullanıcısının kullanmak zorunda olduğu ve güvenilir bir e-posta hizmetidir ...
vram

Bilgisayarda VRAM Nasıl Artırılır?

Bilgisayarların iyi bir performans için işlemci (CPU) gibi, ekran kartının (GPU) da ...
youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...