XAPK Nedir? XAPK Dosyası Nasıl Açılır? | Sonsuz Teknoloji

XAPK Nedir? XAPK Dosyası Nasıl Açılır?

xapk

Teknoloji her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bu kapsamda cihazlar için yeni yazılımlar ve özellikler de geliştirilmeye devam ediyor. Android işletim sistemi kullanan kullanıcıların mutlaka hâkim olacağı bir konu var ki o da dışarıdan kurulacak olan herhangi bir programın .apk uzantısına sahip olmasıdır.

Her ne kadar .apk dosyası Android işletim sisteminin resmi dosya formatı olsa da XAPK resmi bir dosya uzantısı değildir. Son zamanlarda görmeye başladığımız ve adını her geçen gün arttırarak duyuran XAPK Nedir? XAPK Dosyası nasıl açılır?

İlgiliGoogle Playstore’da Olmayan Uygulama Nasıl Yüklenir?

XAPK dosyasının ne olduğunu kabaca anlatacak olursak bir paket kurulum programı diyebiliriz. Söz paket kurulumunun kullanılabilmesi için ekstra bir yazılım yüklenmesi de şartlar arasında yer almakta. Peki, XAPK Nedir? Sorusunun detaylı cevabı nedir?

XAPK Dosyası Nedir?

Teknoloji konusunda en ufak da olsun yakınlık hisseden kullanıcıların mutlaka duyduğu isimlerden birisi de mutlaka XAPK dosya uzantı türüdür.

Söz konusu dosya uzantı türü APK uzantı türüne benzemekte ancak tamamen aynı işlevselliği göstermiyor. Kurulum için ekstra program isteyen bu APK sürümü, OBB gibi ekstra kurulum işleminin olması gereken dosyaları kendi kendine otomatik şekilde kurmaktadır.

Bu konuda korsan oyunlar ve korsan programlar devreye giriyor olsa da durum hiçte öyle değil. XAPK dosyası, üretici tarafından paylaşıldıktan sonra tek yapmanız gereken programa bu dosya uzantısını tanıtmak ve otomatik kurulum olmasını sağlamak.

Otomatik olarak OBB dosyası kurabilmesi nedeni ile Android kullanıcılar tarafından en sevilen dosya uzantıları arasına girmiş durumda bile. Peki, XAPK Dosyası nasıl açılır? Kurulumu Nasıl Yapılır?

XAPK Dosyası Nasıl Açılır?

XAPK Dosyası nasıl açılır? XAPK dosyasını kurabilmek için Play Store üzerinden ek bir yazılım indirmeniz gerekir. Söz konusu yazılım sayesinde tek bir tıklama ile bu dosyayı kurabilme imkânınız bulunuyor.

Her ne kadar her şey paketlenmiş bir program gibi gözükse de söz konusu XAPK dosyalarını güvenmediğiniz sitelerden ve kişilerden almayın. İçerisinde olabilecek herhangi bir virüs Android işletim sisteminizdeki tüm kişisel verilerinizin çalınmasına neden olacaktır.

XAPK dosyasını ilk indirdiğiniz zamanlarda kurulabilir bir paket olarak gözükecektir. Her ne kadar destekliyor gibi gözükse de kurulum için üzerine tıkladığınızda Android cihazınız bu paketi desteklemiyor hatası ile karşılaşacaksınız.

xapk

  • XAPK İnstaller programını mağazadan cihazınıza kurun.
  • Kurulum işlemi sonrasında programı çalıştırın. İstenilen her yetkiye evet seçeneğini seçerek XAPK İnstaller yazılımına kurulum yetkisini verin.
  • Yetki işlemlerinden sonra gelecek olan panel kısmından “Dosya Seç” alanına tıklayarak dosya seçim panelini açın.
  • Gelecek olan dosya seçim panelinden kurulumunu yapmak istediğiniz XAPK dosyasını seçmeniz gerekmekte.
  • Seçim işleminden sonra kısa bir süre beklemeniz gerekmekte.
  • Kısa bir süre bekledikten sonra gelecek olan ekranda “Yükle” seçeneğini seçerek sorunsuz şekilde kurulum işlemine başlayabilirsiniz.
  • Kısa süre sonra bitecek olan kurulum sonrasında indirdiğiniz yazılım sorunsuz kullanılır.

XAPK ve APK Arasındaki Farklar Neler?

xapk ve apk arasındaki fark

Kısa süre içinde çıkış yapan ve kısa sürede Android kullanıcılarının hayatına girmeyi başaran XAPK dosyasının APK dosyasından farkları neler?

Söz konusu paket dosya uzantılarının farkları aslında birbirinden fazla değil. APK dosyasının sadece biraz daha geliştirilmiş hali olan XAPK ve APK dosya uzantısı arasındaki farklar.

  • XAPK Dosyası daha büyük dosya boyutuna sahip.
  • XAPK Dosyası kurulum sırasında gerekli olan OBB dosyasını otomatik olarak kurar.
  • XAPK dosyasını kurabilmek için ekstra bir programa ihtiyaç duyulur.

OBB Dosyası Nedir?

XAPK dosyasının en belirgin özelliği OBB dosyasının kurulumunu yapması olarak bilinir. Peki, bu kadar önemli olan bu OBB dosyası nedir ve ne işe yarar?

OBB dosyaları genellikle büyük dosya boyutuna sahip olan oyun ve programda geçerli olan bir dosya boyutudur. Genelde indirme işlemlerinden sonra tekrar indirme işlemi olarak yüklenir. Bunun yanı sıra dışarıdan yüklenen programlar içerisinde ekstra olarak yer alır.

OBB dosyaları oyunların ve programların önemli bilgilerini içerisinde bulundurur. Oyunlarda kaplamalar ve karakterler olurken programlarda veri işlemleri için gerekli olan sistemleri barındırır.

Bir yorum bırakınız...

*

Reklam engelleme eklentileri

Google Chrome Reklam Engelleme Eklentileri

Reklam engelleme eklentileri internette sık gezinen kişiler için oldukça önemli. Çünkü internette girdiğimiz sitelerin neredeyse hepsinde reklamlar mevcut. Bu reklamlar sitelerin herhangi bir yerinde ...
android netflix

Netflix’te Tüm Cihazlarınızdan Nasıl Çıkış Yapılır?

Netflix, her yerde kullanılabilen yaygın bir dizi ve film platformudur. Konsollar, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve TV'lerin hepsinin, Netflix hesabına giriş yapmanıza olanak tanıyan kendi ...
dns

DNS Değiştirme Neden Yapılır, Popüler DNS Adresleri 2021

DNS değiştirme işlemi, çeşitli nedenlerden ötürü yapılabilmektedir. Bazı kullanıcılar, yavaşlayan internet hızlarını arttırabilmek için DNS ayarlarını değiştirirken bazı kullanıcılar ise erişim engelinin bulunduğu internet ...
Ubisoft Plus Nedir

Ubisoft Plus Platformu Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Geçtiğimiz senelerde hizmete sunulan Ubisoft Plus hizmeti günümüzde hala aktif olarak kullanılabiliyor. Oyuncuların tercih edebileceği bu platform sayesinde aylık belli bir ücretle bir çok ...
PHP

PHP Programlama Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır?

PHP programlama dili özellikle web siteleri için oldukça önemli bir dildir. Senelerdir kullanılmaya devam edilen bu dil günümüzde de birçok kişi tarafından tercih ediliyor ...
League of Legend lol

League of Legends’a Yeni Başlayanlar için Rehber

League of Legend (LOL), yeni başlayanlar, oyun kazanmak ve oyun konusunda uzman olmak için efsaneler liginin temellerini öğrenmelidir. Bu yazımızda, LOL ile ilgili bazı ...
whatsapp

WhatsApp’ta Sizi Kimin Engellediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Facebook'a ait mesajlaşma platformu, WhatsApp'ta birinin sizi engelleyip engellemediğini öğrenmek son zamanlarda insanlar en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. WhatsApp'ta birinin sizi ...
windows 11

Bilgisayarı Windows 11 için Kontrol Etme

Windows 11 işletim sisteminin bilgisayarınıza kurulup kurulamayacağını PC Health Check uygulaması ile kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızın  Windows 11'i yükleyip yükleyemediğini kontrol etmek için Windows 11 ...
Dijital portföy

Dijital Portföy Nedir Nasıl Oluşturulur?

Dijital portföy terimini duyulduğunda çoğu kişi fotoğrafçılık, grafik tasarımcılığı veya diğer görsel sanatlarla ilgili bir dijital depolama akla gelebilir. Ancak durum tam olarak öyle ...
gmail

Gmail Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Gmail, muhtemelelen diğer e-posta hizmetleri arasında en sık kullanılan hizmetlerden biridir. Çok fazla e-posta sağlayıcısı olunca bu e-posta sağlayıcıları arasında hangisi daha avantajlıdır diye ...