XAPK Nedir? XAPK Dosyası Nasıl Açılır? | Sonsuz Teknoloji

XAPK Nedir? XAPK Dosyası Nasıl Açılır?

xapk

Teknoloji her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bu kapsamda cihazlar için yeni yazılımlar ve özellikler de geliştirilmeye devam ediyor. Android işletim sistemi kullanan kullanıcıların mutlaka hâkim olacağı bir konu var ki o da dışarıdan kurulacak olan herhangi bir programın .apk uzantısına sahip olmasıdır.

Her ne kadar .apk dosyası Android işletim sisteminin resmi dosya formatı olsa da XAPK resmi bir dosya uzantısı değildir. Son zamanlarda görmeye başladığımız ve adını her geçen gün arttırarak duyuran XAPK Nedir? XAPK Dosyası nasıl açılır?

İlgiliGoogle Playstore’da Olmayan Uygulama Nasıl Yüklenir?

XAPK dosyasının ne olduğunu kabaca anlatacak olursak bir paket kurulum programı diyebiliriz. Söz paket kurulumunun kullanılabilmesi için ekstra bir yazılım yüklenmesi de şartlar arasında yer almakta. Peki, XAPK Nedir? Sorusunun detaylı cevabı nedir?

XAPK Dosyası Nedir?

Teknoloji konusunda en ufak da olsun yakınlık hisseden kullanıcıların mutlaka duyduğu isimlerden birisi de mutlaka XAPK dosya uzantı türüdür.

Söz konusu dosya uzantı türü APK uzantı türüne benzemekte ancak tamamen aynı işlevselliği göstermiyor. Kurulum için ekstra program isteyen bu APK sürümü, OBB gibi ekstra kurulum işleminin olması gereken dosyaları kendi kendine otomatik şekilde kurmaktadır.

Bu konuda korsan oyunlar ve korsan programlar devreye giriyor olsa da durum hiçte öyle değil. XAPK dosyası, üretici tarafından paylaşıldıktan sonra tek yapmanız gereken programa bu dosya uzantısını tanıtmak ve otomatik kurulum olmasını sağlamak.

Otomatik olarak OBB dosyası kurabilmesi nedeni ile Android kullanıcılar tarafından en sevilen dosya uzantıları arasına girmiş durumda bile. Peki, XAPK Dosyası nasıl açılır? Kurulumu Nasıl Yapılır?

XAPK Dosyası Nasıl Açılır?

XAPK Dosyası nasıl açılır? XAPK dosyasını kurabilmek için Play Store üzerinden ek bir yazılım indirmeniz gerekir. Söz konusu yazılım sayesinde tek bir tıklama ile bu dosyayı kurabilme imkânınız bulunuyor.

Her ne kadar her şey paketlenmiş bir program gibi gözükse de söz konusu XAPK dosyalarını güvenmediğiniz sitelerden ve kişilerden almayın. İçerisinde olabilecek herhangi bir virüs Android işletim sisteminizdeki tüm kişisel verilerinizin çalınmasına neden olacaktır.

XAPK dosyasını ilk indirdiğiniz zamanlarda kurulabilir bir paket olarak gözükecektir. Her ne kadar destekliyor gibi gözükse de kurulum için üzerine tıkladığınızda Android cihazınız bu paketi desteklemiyor hatası ile karşılaşacaksınız.

xapk

  • XAPK İnstaller programını mağazadan cihazınıza kurun.
  • Kurulum işlemi sonrasında programı çalıştırın. İstenilen her yetkiye evet seçeneğini seçerek XAPK İnstaller yazılımına kurulum yetkisini verin.
  • Yetki işlemlerinden sonra gelecek olan panel kısmından “Dosya Seç” alanına tıklayarak dosya seçim panelini açın.
  • Gelecek olan dosya seçim panelinden kurulumunu yapmak istediğiniz XAPK dosyasını seçmeniz gerekmekte.
  • Seçim işleminden sonra kısa bir süre beklemeniz gerekmekte.
  • Kısa bir süre bekledikten sonra gelecek olan ekranda “Yükle” seçeneğini seçerek sorunsuz şekilde kurulum işlemine başlayabilirsiniz.
  • Kısa süre sonra bitecek olan kurulum sonrasında indirdiğiniz yazılım sorunsuz kullanılır.

XAPK ve APK Arasındaki Farklar Neler?

xapk ve apk arasındaki fark

Kısa süre içinde çıkış yapan ve kısa sürede Android kullanıcılarının hayatına girmeyi başaran XAPK dosyasının APK dosyasından farkları neler?

Söz konusu paket dosya uzantılarının farkları aslında birbirinden fazla değil. APK dosyasının sadece biraz daha geliştirilmiş hali olan XAPK ve APK dosya uzantısı arasındaki farklar.

  • XAPK Dosyası daha büyük dosya boyutuna sahip.
  • XAPK Dosyası kurulum sırasında gerekli olan OBB dosyasını otomatik olarak kurar.
  • XAPK dosyasını kurabilmek için ekstra bir programa ihtiyaç duyulur.

OBB Dosyası Nedir?

XAPK dosyasının en belirgin özelliği OBB dosyasının kurulumunu yapması olarak bilinir. Peki, bu kadar önemli olan bu OBB dosyası nedir ve ne işe yarar?

OBB dosyaları genellikle büyük dosya boyutuna sahip olan oyun ve programda geçerli olan bir dosya boyutudur. Genelde indirme işlemlerinden sonra tekrar indirme işlemi olarak yüklenir. Bunun yanı sıra dışarıdan yüklenen programlar içerisinde ekstra olarak yer alır.

OBB dosyaları oyunların ve programların önemli bilgilerini içerisinde bulundurur. Oyunlarda kaplamalar ve karakterler olurken programlarda veri işlemleri için gerekli olan sistemleri barındırır.

Bir yorum bırakınız...

*

instagram foto

Instagram Fotoğraf Yüklenmiyor Sorununun Sebepleri

Dünya’nın en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram, diğer uygulamalar için bünyesinde çeşitli hataları barındırır. Instagram fotoğraf yüklenmiyor diyen kullanıcılar da bu hatalara sebep ...
X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...