Play Store'da Bulunmayan Uygulamalar Nasıl Yüklenir? | Sonsuz Teknoloji

Play Store’da Bulunmayan Uygulamalar Nasıl Yüklenir?

play-storeda-bulunmayan-uygulamalari-yukleme

Piyasada en çok kullanılan cihazların içerisinde Android cihazlar bulunur. İşletim sistemleri İos’tan farklıdır ve daha fazla yükleme seçeneklerine sahiptirler. Google Play Store sayesinde, erişilebilir olmayan uygulamalar da dışarıdan alınabilme yeteneğine sahiptir.

Mobil deneyiminizi arttırabilmek için harika bir kaynak olan Google Play Store, pazarda olmayan uygulamaları da telefona yüklemenize yardımcı olur. Google’ın şirketler politikasına uymayan uygulamalar kaldırılır, fakat bu uygulamalar dışarıdan da telefona yüklenebilir. Uygulamaların Play Store’de yer almamasının bir başka nedeni de, geliştiricilerin uygulamaları Play Store’a yüklememesinden kaynaklanır. Dışarıdan bu uygulamalar cihaza yüklenebilir.

Play Store’da Olmayan Uygulamalar İçin İzlenecek Yollar

Play Store’da bulunmayan uygulamaları da telefonunuza yüklemek isteyebilirsiniz. Bunları yapabilmek için, ilk olarak cihazınızı bu duruma hazırlamanız gerekir. Android 4.0 ve 4.1 sürümlerde çalışan taşınabilir cihazlarda, ayarlar menüsüne giderek bilinmeyen kaynakları seçmelisiniz. Bu opsiyonu seçmek, play store’da bulunmayan uygulamaların nasıl yüklendiği konusunda yapılması gereken ilk aşamadır.

Cihazlarda farklılık olabileceği açısından bazılarında bu özellik, zararlı uygulamaları yüklemeden önce uyarı alma seçeneğiyle de gerçekleşebilir. Onayla kutucuğuna bastıktan sonra, dış kaynaklardan da cihazınıza uygulamalar yükleyebilirsiniz. Böylece play store’da bulunmayan uygulamalar nasıl yüklenir? Konusunun çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Play Store’da Yer Almayan Uygulamalar Cihaza Zarar Verir Mi?

Marketler dışında yüklenen uygulamaların cihaza zarar verip vermeyeceği konusunda hakkında net bir açıklama yoktur. Ancak cihazınıza indirmiş olduğunuz APK formatındaki dosyaların cihazınıza zarar vermesini engellemek için, güvenilir sitelerden indirmeler gerçekleştirebilir ve virüs taramaları yapabilirsiniz. Güvenilir olmayan sitelerden yapılan indirmeler, cihazına virüs bulaşma riskini arttırır. Bu nedenle, riskli sitelerden kaçınılmalıdır.

Play Store Dışı Uygulamaları Cihaza Yükleme Aşamaları

Play Store dışı yerlerden yapılan indirmelerde cihazın zarar görmesini engellemek amacıyla;

  • Uygulamayı APK dosya formatında indirdikten sonra, virüs taraması yapmalısınız.
  • Güvenli olduğundan emin olduktan sonra Android telefonunuzda,  Ayarlar>Daha fazla>Güvenlik yolunu izleyerek “Bilinmeyen kaynaklar” seçeneğini aktif hale getirin. Android sürümüne göre menünün yerleri farklılık gösterecektir.
  • Eğer APK uygulamasını bilgisayardan indirdiyseniz, Android telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağlayın APK dosyasını bilgisayarınızdan telefonunuzda istediğiniz bir yere kopyalayın. Bu klasör “Download” klasörü olabilir. Telefonunuzdan “İndirilenler” uygulaması ile APK dosyasına ulaşabilirsiniz. Eğer APK yükleyici dosyasını telefonunuzdan direkt olarak indirdiyseniz, bu aşamaya ihtiyacınız olmayacaktır. APK dosya yükleyicisine “İndirilenler” uygulamasından direkt olarak ulaşabilirsiniz.
  • APK yükleyici dosyasını  elde ettkiten sonra, APK dosyasına Çalıştır ve devamında Yükle butonlarıyla yüklemeye başlayın.
  • Yükleme onayını verdikten sonra APK dosyası kısa bir süre içerisinde telefonunuza yüklenecektir.
  • İşlem sonunda paket yükleyicisinin başarılı olduğuna dair bir uyarı almanız gerekir. Bu aşamaları takip ederek, Android cihazınıza Play Store dışı yerlerden uygulamalar yükleyebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*