Yapay Zekanın Yararları ve Zararları | Sonsuz Teknoloji

Yapay Zekanın Yararları ve Zararları

yapay zeka

Yapay zeka, insanlığın yaşam konforunu arttırma amacıyla insanlara hizmet edebilecek makinelerin üretimine odaklı olarak geliştirilmiş bir kavram ve çalışmaların tümüdür. Yani öyle lanse edilir. Ancak iş dönüp dolaşıp savaş makinelerinin kontrolüne geldiğinde işin rengi değişebilir.

Yapay Zekanın Zararları

Kitle imha silahlarının yapay zekaya sahip makinelerin kontrolüne alınması, büyük yıkımlara yol açacaktır. Bu makinelerin, endüstri ve sanayi alanına sokulması kitlelerin işsizliğine ve açlığa yol açabilir.

Makinelerin insanlar gibi duyguları yoktur. Onlar var yok mantığı ile çalışırlar. Onlar için ya siyah ya da beyaz vardır. Asla gri alanda top koşturamazlar. Her ne kadar yapay sinir ağları gri alanlarda ve bulanık mantık alanında yararlı işlere imza atmışsa da sorun şu ki, insanlık, teknolojide asla duracağı noktayı bilmiyor ve yapay zekalı makinelerin ne yapabileceğini de kestiremez.

Bir iş adamının gözüyle baktığınızda, yapay sinir ağlarına sahip android robotlardan oluşan sorunsuz ve 7-24 çalışabilen sigorta maaş yemek derdi olmayan çalışanların, üretimi ve kazancı patron için katlayacağı açıktır. Ama işçinin gözüyle baktığımızda bu android işçiler en büyük tehlikedir.

Yapay Zekanın Yararları

AI yapay zeka teknolojileri, kitlelerin hayatını tehdit etmeyecek fakat tam tersine onların işini kolaylaştıracak sınırlanmış yetkili alanlar olan, telefonların yüz tanıma sensörlerinde, hologram bilgisayar oyun teknolojilerinde 3 boyut çalışmalarda, interneti kolaylaştıracak işlemlerde sınırlı yetki ile kullanılmaları çok daha yararlı olacaktır.

Matematiksel karmaşık denklemlerin çözülmesi, bilişsel görevlerin yerine getirilmesi, giyilebilir sağlık odaklı teknolojilerde AI yapay zeka kullanımı insanlığa yararlı olacaktır. Zaten yakın vadede bundan fazlası için insanın elinde yeterli bilgi ve donanım yoktur. Ancak insan teknolojide duracağı yeri bilmiyor. Sıkıntı burada başlıyor.

Basit güvenlik ve kontrol sistemlerinde oldukça işe yarayan AI yapay zeka, işi silahların otonom alanına yükselttiğimizde tehlikeli bir boyuta varabilir. Bu makinelerin, ne yapacakları kestirilemez. Bu nedenle yapay zeka güvenirlilik açısından şüphe ile yaklaşılan bir alandır.

Sonuç

Yapay zeka madem ki insanlığı yararına kullanılacaktır, o halde dünya genelinde yoksulluğun ortadan kaldırılması, hastalıkların (kanser Alzheimer gibi) ortadan kaldırılması amacıyla kullanılmalıdır. Bu gücü yıkıcı amaçlar için kullanmak mümkün olabileceği gibi, yapıcı amaçlar için de kullanmak mümkündür. Ancak dünyayı yöneten belli başlı otoritelerin olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu otoriteler neye karar verirse, yapay zeka da ona hizmet edecektir. Kötü olan da budur.

Bir yorum bırakınız...

*