Televizyonda "Sinyal Yok" Sorunu Nasıl Çözülür? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Televizyonda “Sinyal Yok” Sorunu Nasıl Çözülür?

sinyal yok

Yağmurlu havalarda en sık karşılaştığımız durumlardan biri siyah ekran üzerinde yazılı olan “Sinyal Yok” hatasıdır. Şiddetli yağmur, kar  veya rüzgâr varsa, yayın merkezinden yeterli sinyal gelmediğinden televizyonda donmalar ve “Sinyal Yok” hatası alınır. Aslında bu durumlarda fazla yapabileceğiniz bir şey yoktur. Ancak, TV yayın sağlayan cihazı kapatıp açmak veya kanal değiştirmek gibi davranışlar sinyali tekrar yakalamınızı sağlar. Bu makalede “Sinyal Yok” hatasının olası diğer sorunlarına ve çözümlerine göz atacağız.

“Sinyal Yok” Sorunları

– Hava şartları çok güzel ancak TV bağlantılarınızın doğru bağlanmasına karşın “Sinyal Yok” hatası alıyorsanız, muhtemelen veri alımı sorunu ile karşı karşıyasınız. Bu durumda ilk yapmanız gereken yayın alan TV veya uydu cihazınızı kapatın, birkaç dakika bekleyin ve yeniden başlatın. Sorun devam ediyorsa, bağlantı kablolarını tek tek kontrol edin.

– Şiddetli rüzgardan dolayı çanak antenin dönmüş olma ihtimali yüksektir. Çanak antende en ufak bir oynama sinyalin zayıf gelmesine sebep olur. TV’niz de herhangi bir kanalı açtığınızda uydu cihazınız sinyal  seviyelerini gösterir. Düşük sinyal göstergesi ile karşılaştıysanız, çanak anteni hafif oynatmalarla yüksek seviyeli sinyali yakalamaya çalışın.  Anteniniz fiziksel olarak zorlu bir yerdeyse işi bilene bırakın ve bir usta çağırın.

– Eğer antenden gelen sinyalden sorun yoksa, uydu alıcı cihazınız, yazımsal olarak takılı kalmış olabilir. Cihazınızı resetleyin ve tekrar kurulum yapın.  Bu işe yaramaz ise ve cihazınız eski bir cihaz ise güncelleme sorunlarından dolayı yayın aktarımında sorunlar yaşanabilir. Bu durumda da cihazı resetleyip güncelleme yaparak veya yaptırarak sorunu gidermeyi deneyebilirsiniz.

– Başka bir denemeniz gereken yöntem de güç kablosunu çıkarın ve tekrar takın. Bu işlem kapatıp açma işleminden farklıdır. Güç kablosu ile cihaz bağlantısını kesmeniz gerekir. TV veya uydu cihazın kapalı olduğundan emin olun. Güç kablosunu çıkardıktan sonra cihazın soğumasını bekleyin. Güç kablosunu tekrardan takın.

– Kablo sorunu sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Çoğu durumda, sinyalsiz bir problemin arkasındaki sebep, High-Definition Multimedia Interface (HDMI) kabloları olabilmektedir. HDMI kablo bağlantılar yerine tam oturmuyor veya bağlantı noktalarında hafif hasar olabilir. Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken kabloyu başka bir HDMI girişine takın. Evinizde başka HDMI ile cihaz var ise HDMI kablolarını cihazlar arası değişim yaparak deneyin. Sorun HDMI kablosundaysa yeni bir kaliteli HDMI kablosu

satın alın.

-TV’de  sinyal yok sorunlarından biri de uydu cihazına gelen kablodur. Uydu cihazının kablo girişi bazen uydu cihazının hareket etmesinden dolayı temassızlık olabilmektedir. Uydu cihazına gelen kabloyu uydu cihazının kablo girişine tam olarak yerleştirmelisiniz. Aksi takdirde temassızlıklardan dolayı donmalar meydana gelir. Aynı sorunun uydu antenine giden kablodan da oluşabileceğini unutmayın. Bu nedenle uydu anten kablu çıkışını da kontrol etmenizde fayda vardır.

 1. Avatar
  bengisu karaorman
  23:10 21 Mayıs 2020 23:10

  y yapamadımmmm help mi ana yazarken hack lendinizyazısı ilebaşlayın bu siteden yaz dığınızı anlayayım

 2. Avatar
  Kertenkele faruk
  20:39 18 Haziran 2020 20:39

  Bende kanal listesine çıkmıyor bütün hepsini denedim lütfen yardım edin

 3. Avatar

  herşeye rağmen olmuyorsa topraklamayı iptal edin. pirize taktiginiz ana fişin dışına naylon geçirin. sadece arti eksi metal kısımlar disarida kalsın (bunu naylonu delerek yapabilirsiniz) prize takın. Eğer sorun bundan kaynaklı ise topraklamayı engelleyerek sinyal kalitesini düzeltmiş olacaksınız

 4. Avatar
  SELAHATTİN BAYRAK
  09:29 21 Eylül 2020 09:29

  KANALLARAI BULDUKTAN SONRA ŞİFRELİ OLANLAR 21 ADET KANAL BULDUM DİĞER KANALLARI BULAMADI
  TÜRKSAT 4 OE
  DİĞERLERİNİ NASIL BULABİLİRİM

  Cevapla

Bir yorum bırakınız...

*

dpı butonu

Mouseda DPI değeri Nedir? Ne işe yarar?

Bazı zamanlar özellikle mobil oyunlarda sıkça rakipten önce ateş etme tuşuna bastığımızı ...
tp link modem

TP- Link Modem Wi-Fi Şifre Değiştirme

Wifi şifre değiştirme işlemini internet ve bilgisayar güvenliğimiz için belirli aralıklarla yapmalıyız ...
pubg experimantal server ve test server

PUBG Experimental Server Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl İndirilir?

Oyun piyasasına sunulduğu günden bu yana ortalığı kasıp kavuran PUBG’nin iki farklı ...
ekran klavyesi

Windows Açılırken Ekran Klavyesini Otomatik Başlatma

Bilgisayarlarımızın giriş birimi olan donanımsal klavyelerde herhangi bir sorun yaşamamız durumunda Windows’un ...
Vivo X51 5G

Yüksek Fiyatlı Vivo X51 5G Duyuruldu! İşte Fiyatı ve Özellikleri

Yeni Vivo X51 5G, resmen tanıtılarak amiral gemisi cihazların arasına katıldı. Oldukça ...
flutter nedir

Flutter Nedir? Ne İşe Yarar?

Flutter aynı kod tabanından Android ve iOS uygulamaları oluşturmak için kullanılabilen ücretsiz, ...
instagram-biyografi-sozleri

Instagram Biyografi Sözleri – Kısa, Havalı, İngilizce, Türkçe

En güzel instagram biyografi sözleri ni sizler için araştırdık ve teloji.com‘un özenle ...
vectörel çizim

Vektörel Çizim Nedir, Nasıl Yapılır?

Vektörel çizim, son dönemlerde oldukça sık araştırılan konulardan biri olarak kabul edilmektedir ...