Televizyonda "Sinyal Yok" Sorunu Nasıl Çözülür? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Televizyonda “Sinyal Yok” Sorunu Nasıl Çözülür?

sinyal yok

Yağmurlu havalarda en sık karşılaştığımız durumlardan biri siyah ekran üzerinde yazılı olan “Sinyal Yok” hatasıdır. Şiddetli yağmur, kar  veya rüzgâr varsa, yayın merkezinden yeterli sinyal gelmediğinden televizyonda donmalar ve “Sinyal Yok” hatası alınır. Aslında bu durumlarda fazla yapabileceğiniz bir şey yoktur. Ancak, TV yayın sağlayan cihazı kapatıp açmak veya kanal değiştirmek gibi davranışlar sinyali tekrar yakalamınızı sağlar. Bu makalede “Sinyal Yok” hatasının olası diğer sorunlarına ve çözümlerine göz atacağız.

“Sinyal Yok” Sorunları

– Hava şartları çok güzel ancak TV bağlantılarınızın doğru bağlanmasına karşın “Sinyal Yok” hatası alıyorsanız, muhtemelen veri alımı sorunu ile karşı karşıyasınız. Bu durumda ilk yapmanız gereken yayın alan TV veya uydu cihazınızı kapatın, birkaç dakika bekleyin ve yeniden başlatın. Sorun devam ediyorsa, bağlantı kablolarını tek tek kontrol edin.

– Şiddetli rüzgardan dolayı çanak antenin dönmüş olma ihtimali yüksektir. Çanak antende en ufak bir oynama sinyalin zayıf gelmesine sebep olur. TV’niz de herhangi bir kanalı açtığınızda uydu cihazınız sinyal  seviyelerini gösterir. Düşük sinyal göstergesi ile karşılaştıysanız, çanak anteni hafif oynatmalarla yüksek seviyeli sinyali yakalamaya çalışın.  Anteniniz fiziksel olarak zorlu bir yerdeyse işi bilene bırakın ve bir usta çağırın.

– Eğer antenden gelen sinyalden sorun yoksa, uydu alıcı cihazınız, yazımsal olarak takılı kalmış olabilir. Cihazınızı resetleyin ve tekrar kurulum yapın.  Bu işe yaramaz ise ve cihazınız eski bir cihaz ise güncelleme sorunlarından dolayı yayın aktarımında sorunlar yaşanabilir. Bu durumda da cihazı resetleyip güncelleme yaparak veya yaptırarak sorunu gidermeyi deneyebilirsiniz.

– Başka bir denemeniz gereken yöntem de güç kablosunu çıkarın ve tekrar takın. Bu işlem kapatıp açma işleminden farklıdır. Güç kablosu ile cihaz bağlantısını kesmeniz gerekir. TV veya uydu cihazın kapalı olduğundan emin olun. Güç kablosunu çıkardıktan sonra cihazın soğumasını bekleyin. Güç kablosunu tekrardan takın.

– Kablo sorunu sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Çoğu durumda, sinyalsiz bir problemin arkasındaki sebep, High-Definition Multimedia Interface (HDMI)

kabloları olabilmektedir. HDMI kablo bağlantılar yerine tam oturmuyor veya bağlantı noktalarında hafif hasar olabilir. Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken kabloyu başka bir HDMI girişine takın. Evinizde başka HDMI ile cihaz var ise HDMI kablolarını cihazlar arası değişim yaparak deneyin. Sorun HDMI kablosundaysa yeni bir kaliteli HDMI kablosu satın alın.

-TV’de  sinyal yok sorunlarından biri de uydu cihazına gelen kablodur. Uydu cihazının kablo girişi bazen uydu cihazının hareket etmesinden dolayı temassızlık olabilmektedir. Uydu cihazına gelen kabloyu uydu cihazının kablo girişine tam olarak yerleştirmelisiniz. Aksi takdirde temassızlıklardan dolayı donmalar meydana gelir. Aynı sorunun uydu antenine giden kablodan da oluşabileceğini unutmayın. Bu nedenle uydu anten kablu çıkışını da kontrol etmenizde fayda vardır.

 1. Avatar
  bengisu karaorman
  23:10 21 Mayıs 2020 23:10

  y yapamadımmmm help mi ana yazarken hack lendinizyazısı ilebaşlayın bu siteden yaz dığınızı anlayayım

 2. Avatar
  Kertenkele faruk
  20:39 18 Haziran 2020 20:39

  Bende kanal listesine çıkmıyor bütün hepsini denedim lütfen yardım edin

Bir yorum bırakınız...

*

Akıllı telefon özellikleri

Telefon Karşılaştırma Siteleri

Telefon karşılaştırma yaparak sahip olmak istediğiniz akıllı telefonlar için kıyaslama yapmayı kolaylaştırabilirsiniz ...
diskpart liste

Diskpart Aracı İle USB Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

USB bellek, günlük hayatta sık kullandığımız depolama birimlerinden biridir. Ebatları ve kolay ...
fornite

OnePlus 8, Fortnite’ı 90 FPS’de Çalıştıran İlk Akıllı Telefon

Akıllı telefon üreticileri her geçen gün oyuncular için yenileme hızı yüksek telefonlar ...
google stadia

Google Stadia Oyun Kolu Artık Android Telefonlarla Kablosuz Çalışıyor

Google Stadia, yavaş ama emin adımlarla ilerliyor.  Google Stadia ile android telefonda ...
oneplus nord

OnePlus Nord Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

OnePlus Nord adı verilen uygun fiyatlı akıllı telefon, OnePlus 8’den daha düşük ...
realme c11

Kusursuz Tasarımıyla Dikkat Çeken Realme C11 Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Akıllı telefon pazarında adından söz ettiren teknoloji firması Realme, düzenlediği özel bir ...
microsoft yüzde hesaplama

Excel’de Yüzde Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel programı içerisinde yer alan formüller her ne kadar bazı kişilere karmaşık ...
Xbox series x

Xbox Series X Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Xbox Series X, yeni tasarımı ve geliştirilmiş donanımı ile Microsoft’un piyasaya sürdüğü ...