Yerel Alan Ağı (LAN-Local Area Network) ve WAN Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Yerel Alan Ağı (LAN-Local Area Network) ve WAN Nedir?

lan wan

Basitçe belirtmek gerekirse, Yerel Alan Ağı (LAN – Local Area Network), bir ağ üzerinden birbirine bağlı olan ve hepsi aynı konumda bulunan, genellikle bir ofis veya ev gibi tek bir bina içinde bulunan bir grup bilgisayar ve diğer aygıtlardır. WAN ise LAN’ları birbirine bağlayan daha büyük ağlardır.

LAN Nedir?

LAN’lar genellikle küçük bir alanla sınırlıdır. Genellikle bu alan evinizin veya küçük işletmenizin olabilir ve sadece birkaç cihaz içerir. Ayrıca yüzlerce veya binlerce cihaz içeren tüm ofis binası gibi daha geniş bir alan olabilir. Evde veya iş yerinde modem aracılığı ile İnternet’e bağlanan o cihazlar LAN ağı içine girmiş olur.

Bağımsız olarak, bir LAN’ın tek tanımlama özelliği, tek ve sınırlı bir alanda bulunan cihazları birbirine bağlamasıdır.

LAN kullanmanın avantajları, birbirine bağlı herhangi bir aygıta sahip olmanın avantajlarıdır. Bu cihazlar tek bir internet bağlantısını ve dosyaları birbirleriyle paylaşabilir, paylaşılan yazıcılara yazdırabilir vb.

Daha büyük LAN’larda, global kullanıcı dizinleri, e-posta ve diğer paylaşılan şirket kaynaklarına erişim gibi hizmetleri barındıran özel sunucular da vardır.

LAN’da Ne Tür Teknolojiler Kullanılıyor?

LAN’da kullanılan teknoloji türleri, cihazların sayısına ve ağda sağlanan hizmetlere bağlıdır. Modern LAN’larda kullanılan iki temel bağlantı türü – boyutu ne olursa olsun – Ethernet kabloları ve Wi-Fi’dir.

Tipik bir ev ya da küçük ofis LAN’ında, internet bağlantısı sağlayan bir modem, diğer cihazların bu bağlantıyı paylaşmasına ve birbiriyle bağlantı kurmasına olanak veren bir yönlendirici ve bir Wi- Cihazların ağa kablosuz olarak erişmesini sağlayan Wi-Fi erişim noktası. Bazen bu işlevler tek bir cihazda birleştirilir. Örneğin, birçok ISS modem, yönlendirici ve kablosuz erişim noktası olarak görev yapan bir birleşim birimi sağlar. Bazen, tek bir Ethernet bağlantısını birden fazla bağlantı noktasına ayırmanıza izin veren anahtarlar olarak adlandırılan aygıtları da bulabilirsiniz.

Daha büyük LAN’larda, genellikle ne kadar çok cihaz kullanıldığına ve ne kadar güçlü olduklarına bağlı olarak, çok daha büyük ölçekte aynı türden ağ donanımları bulabilirsiniz. Profesyonel yönlendiriciler ve anahtarlar, örneğin, evdeki karşı noktalardan çok daha fazla eşzamanlı bağlantıya hizmet verebilir, daha sağlam güvenlik ve izleme seçenekleri sunar ve iyi bir özelleştirme sağlar. Profesyonel düzeyde Wi-Fi erişim noktaları genellikle birçok cihazın tek bir ara yüzden yönetilmesini sağlar ve daha iyi erişim kontrolü sağlar.

WAN’lar ve MAN’lar nelerdir?

Geniş Alan Ağları (Wide Area Networks – WAN) ve Büyükşehir Alan Ağları (Metropolitan Area Networks – MANs) aslında oldukça benzer. Kampüs Alanı Ağları, (Campus Area Networks – CANs) ara sıra karşınıza çıkan başka bir benzer terimdir. Hepsi bir şekilde bir biriyle örtüşen terimlerdir ve hiç kimse kesin bir ayrım yapmaz. Esasen, çoklu LAN’ları birbirine bağlayan ağlardır.

Ayrımı yapan insanlar için, MAN yüksek hızlı ağlarla birbirine bağlı birden fazla LAN’dan oluşan bir ağdır ve hepsi aynı şehir veya metropol bölgesinde yer alır. Bir WAN aynı zamanda birden çok LAN’dan oluşur, ancak tek bir şehirden daha büyük bir alanı kapsar ve internet de dahil olmak üzere farklı teknolojilerle bağlanabilir. CANs, elbette, bir okul kampüsünü kapsayan çoklu LAN’lardan oluşan bir ağdır.

WAN’ın klasik bir örneği için, ülke genelinde (veya dünyanın) üç farklı bölgesinde şubeleri olan bir şirketi düşünün. Her lokasyonun kendi LAN’ı vardır. Bu LAN’lar, aynı genel ağın bir parçası olarak birbirine bağlanır. Ya özel bağlantılar ile bağlanmışlardır ya da belki İnternet ağları ile birlikte bağlanmışlardır. Önemli nokta, LAN’lar arasındaki bağlantının aynı LAN üzerindeki cihazlar arasındaki bağlantı olarak hızlı ve güvenli olarak değerlendirilmesidir.

Aslında, internetin kendisi dünya çapında binlerce LAN’ı birbirine bağlayan dünyanın en büyük WAN’ıdır.

  1. Avatar

    Üniversite hastane ve müzelerde kullanılan haberleşme ağları hangileridir ?

Bir yorum bırakınız...

*