ccTLD Domain Nedir? ∞ Sonsuz Teknoloji

ccTLD Domain Nedir?

ccTLD

Yeni bir web sitesi açmak isteyen kullanıcılar ccTLD domain nedir? Merak edebilir. Bu yüzden sorunun cevabını sizlere basit şekilde açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz gibi son zamanlarda ülkeler arası e-ticaret oldukça yaygınlaştı. Birçok şirket kendi ülkesinde gerçekleştirdiği e-ticaret faaliyetlerini diğer ülkelere de taşımaya başladı.

Örneğin, geçmişte Amazon üzerinden alınan ürünler Türkiye’ye yurtdışından ulaşıyordu. Bu durumdan dolayı teslimatta gecikmeler ve gümrükte takılmalar ortaya çıkabiliyordu. Ancak Amazon geçtiğimiz dönemde Türkiye’de faaliyet vermeye başladığını resmen duyurdu.

Bu sayede tüketiciler ürünlere çok daha kısa sürede ve Amazon TR güvencesiyle ulaşabiliyorlar. Bu örneği neden verdiğimizi merak ediyor olabilirsiniz. Size bahsedeceğimiz domain uzantısı türünün bu gibi durumlarla yakından bir ilişkisi bulunuyor.

ccTLD Domain Nedir?

Özellikle firmalar için önemli olan ccTLD domain uzantısı nedir? Anlaşılabilir şekilde cevaplamaya çalışacağız. Daha önce bahsettiğimiz gibi e-ticaret artık ülkeler arası yaygınlaşmaya başladı. Birçok firma farklı ülkelerde web sitesi açarak ticaret yapabiliyor. İşte bu gibi durumlarda bahsedeceğimiz domain uzantısı türü şirketler tarafından fazlasıyla tercih ediliyor.

İlgili: Domain ve Web Hosting Arasındaki Fark

Sizlere daha önce Amazon örneğini vermiştik. Yurtdışında fazlasıyla popüler olan alışveriş sitesini ülkemizde ki vatandaşlarda kullanıyordu. O dönem ürünler ülkemize yurtdışından geliyordu çünkü Amazon henüz ülkemizde faaliyet vermiyordu. Ancak geçtiğimiz dönemlerde aldığı kararla ülkemizde faaliyete başlayan Amazon şirketi Türkiye’ye özel bir web sitesi de oluşturdu.

ccTLD Domain Nedir

Ülkemizde de aynı isimle web sitesi açan Amazon, faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Peki, sizce Amazon aynı domain ismini hem yurtdışında hem de ülkemizde birbirinden farklı olarak nasıl kullanıyor? İşte sorumuzun cevabı burada oluşuyor. Amazon şirketinin ülkemizde açtığı web sitesinin sonunda ‘tr’ uzantısı bulunuyor. Ancak normal Amazon alışveriş sitesinde hiçbir ek uzantı bulunmuyor.

ccTLD Domain Ne İşe Yarıyor?

ccTLD (country-code Top Level Domain) domain bu noktada şirketlere çok büyük kolaylık sağlıyor. Çünkü ülke isimlerinin kısaltılmış hali domain isminin sonuna eklenebiliyor. Böylece gereken noktalarda şirketler bu domain uzantısını kullanarak domain adreslerinin sonuna faaliyet verdikleri ülkenin kısaltmasını ekleyebiliyorlar.

Tabi ki şirketlerin bu domain uzantısı türünü kullanmalarında birden fazla amaç bulunuyor. Ancak bu domain uzantısı türünün şirketler tarafından kullanımında etkili olan faktörlerden birisine örnek vermek istiyoruz. Bildiğiniz gibi aynı domain adı birden fazla kullanılamıyor. Yani kısacası şirketler farklı ülkelerde site açsalar bile aynı domain ismini tekrar alamıyorlar. İşte burada ccTLD domain uzantısı türü şirketlerin fazlasıyla işine yarıyor.

Örneğin, ülkemize gelen bir şirket tr uzantısını standart alan adının sonuna ekleyerek ülkemize özel bir web sitesi oluşturabiliyor. Bu durumda da tüketicilerin firmanın ülkemizde faaliyete girdiğini anlaması kolaylaşıyor. Böylece şirket, ülkemizdeki vatandaşların gözünde daha güvenilir ve kullanılabilir bir konuma yerleşiyor.

Yazımızda sizlere özellikle şirketler için önemli olan bir domain uzantısı türünden bahsettik. Ayrıca yazımızı bitirmeden önce bu domain uzantısı türünün sadece bazı resmi belgelerle birlikte alınabildiğini belirtmek istiyoruz.

Bir yorum bırakınız...

*